Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 13:34
Reklama

100-lecie niepodległości: Niech się Polska przyśni Tobie...

W I wojnie światowej wzięły udział aż 33 państwa (1,5 mld ludności). W wyniku działań wojennych zabito 10 mln osób, a ok. 20 mln odniosło rany. Walki zakończyły się zwycięstwem państw ententy (Wielka Brytania, Francja, Rosja, Włochy, USA i in.). Dziś dla wielu osób to tylko puste liczby, a potężna zawierucha wojenna sprzed stu lat nie robi na nich wrażenia. W naszym regionie była ona jednak szczególnie wyniszczająca. Warto o tym pamiętać.
100-lecie niepodległości: Niech się Polska przyśni Tobie...

"Dnia 31 lipca 1914 r. po wypowiedzeniu wojny przez państwo niemieckie Rosji ogłoszono w całej Rosji powszechną mobilizację" – czytamy we wspomnieniach podpisanych inicjałami T. P., które zamieszczono w "Kronice Powiatu Zamojskiego" (w numerze z 30 września 1918 r.). "W dniu tym zebrano wszystkich zdolnych do służby wojskowej rezerwistów z miasta Zamościa i okolicy. Wysłano ich częściowo na stację kolejową Rejowiec, odległą 75 km od Zamościa". 

Inne, rosyjskie wojska, które stacjonowały w Zamościu wyruszyły natomiast w stronę Tomaszowa Lub. Miały one ochraniać granicę z monarchią austro-węgierską. 

Kwiaty dla żołnierza

Wojennej pożogi nie można było już cofnąć. W pierwszych dniach sierpnia 1914 r. na zachód ruszyło siedem niemieckich armii. Dzięki nim chciano wyeliminować Francję z "teatru wojny". Mobilizację ogłosiły też Austro-Węgry. Rosję (sojusznika Anglii i Francji) jej przeciwnicy lekceważyli, bo uznano, iż carska armia nie jest w stanie szybko się zmobilizować. Na teren dzisiejszej Polski udało się jedynie 20 austriackich dywizji, które były wspierane przez Niemców. Miały one kontrolować rosyjskie ruchy. Tyle że Rosjanie wręcz entuzjastycznie odpowiedzieli na carskie wezwanie do mobilizacji (ogłoszono ją 30 lipca). I ruszyli na front. 

"Za kilka dni przybyła z głębi cesarstwa (rosyjskiego) konnica, która również śpieszyła do Tomaszowa, gdzie miały się odbyć pierwsze starcia z wojskami nieprzyjacielskimi" – czytamy w "Kronice Powiatu Zamojskiego". "Wieczorem 3-go sierpnia rozeszła się wieść, że do Tomaszowa wkroczyło wojsko austryjackie. Nazajutrz przywieziono do Zamościa dwu jeńców austriackich, których oglądano z wielkim zaciekawieniem".

Matylda z Windisch-Greatzów Sapieżyna (żona Pawła Sapiehy) w pierwszych dniach sierpnia 1914 r. przebywała w swoim majątku w Siedliskach, położonych ok. 25 km od Tomaszowa Lub., ale po drugiej stronie granicy. Nie czuła się tam bezpiecznie. Dlatego wyjechała wraz z rodziną do Lwowa. "Codziennie przeciągały (przez Lwów) wojska, ofiarowano im kwiaty i papierosy lecz niestety były jeszcze i inne widoki, wywołujące jak najsmutniejsze wrażenia: otóż spotykało się większe grupy ludzi: kobiety, chłopi, popi ruscy, zakurzeni, wynędzniali, prowadzeni pod strażą" – czytamy w zapiskach Matyldy Sapieżyny dotyczących pierwszych tygodni walk 1914 r. "Były to nieszczęśliwe ofiary, czy własnej politycznej przeszłości, czy rozszalałego donosicielstwa, których bez sądu i śledztwa porwano i wywieziono do obozów". 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZamościankaTreść komentarza: Powinniśmy się cieszyć, że Akademia Zamojska tak szybko się rozwija, powstają nowe kierunki, odbywają się konferencje, przyjeżdżają naukowcy z całej Polski. Malkontenci - na terapię!Data dodania komentarza: 04.07.2022, 13:08Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Przy Elektryku chyba lepsze warunki dla zajęć sportowych typu basen itp. Po co adoptować na ten cel zupełnie nieprzystosowany do tego budynek po GS? 2. Co z budynkami po dawnej filii Akademii Rolniczej i d. rektoratem WSZiA na Starym Mieście, może i je Akademia mogłaby nabyć??Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:37Źródło komentarza: Zamość: Żakom się poprawi. Akademia szykuje milionową inwestycjęAutor komentarza: rowerzystaTreść komentarza: zalew a pompowanie kół rowerów - brakuje mi nad zalewem zamojskim takiego urzadzenia jak przy myjniach samochodowych do pompowania rowerów (dobra rzecz), sporo osób przyjezdza nad zalew rowerem, mozna by podpompować powietrza jakby spadło by bezpieczniej jezdzicData dodania komentarza: 04.07.2022, 11:27Źródło komentarza: Zamość: Akcja poszukiwawcza 17-latka na zamojskim zalewie zakończona. Niestety, chłopak nie żyjeAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: W tym roku dzieje się to samo od strony Nawoza tysiące sztuk już dryfuje po powierzchni..... ( lipiec 2022 )Data dodania komentarza: 04.07.2022, 11:20Źródło komentarza: Nielisz: Dlaczego zdechły małże?Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: dobry uczeń potrzebuje korepetycji, żeby się rozwijać - w szkołach poziom niziutkiData dodania komentarza: 03.07.2022, 22:24Źródło komentarza: Korepetycje nasze drogie. Rodzice słono płacą za dokształcanie swoich dzieciAutor komentarza: JaTreść komentarza: Małe sprostowanie - w SP3 egzamin zdawało 143 uczniówData dodania komentarza: 03.07.2022, 20:56Źródło komentarza: Zamość: Egzamin ósmoklasisty 2021. Która podstawówka najlepsza (WYNIKI)
Reklama
Reklama