Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 15:33
Reklama

Zamość: Zamoyscy mają już swoją tablicę w Alei Sław

Nowa tablica w Zamojskiej Alei Sław upamiętnia Jana Zamoyskiego i jego żonę Różę. Jej uroczyste odsłonięcie, w którym udział wzięły wszystkie dzieci ostatniego ordynata, odbyło się 10 czerwca.
Zamość: Zamoyscy mają już swoją tablicę w Alei Sław

Autor: Nową tablicę odsłonięto w piątek 10 czerwca.

Na tablicy wykonanej przez zamojskiego artystę rzeźbiarza Bartłomieja Sęczawę znajduje się napis: „Róża i Jan Zamoyscy herbu Jelita”. Oficjalnego odsłonięcia dokonały 10 czerwca dzieci Jana i Róży Zamoyskich: Elżbieta DaszewskaMaria Róża PonińskaGabriela BogusławskaAgnieszka Rożnowska oraz Marcin Zamoyski.

Pomysłodawczyni zamojskiej Alei Sław – Teresa Madej – przypomniała, że XVI ordynat jest Honorowym Obywatelem Zamościa. – Okres II wojny światowej Zamoyscy poświęcili ratowaniu ludzi – powiedziała Teresa Madej. – Kiedy w czerwcu 1943 r. Niemcy utworzyli w Zwierzyńcu obóz dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, zorganizowali pomoc żywnościową dla osadzonych w obozie, a także ochronkę i szpital dla dzieci. Ryzykując życiem, razem z miejscową społecznością uratowali 460 dzieci. Tablica upamiętni dwoje wspaniałych ludzi.

Dodała, że w 1980 r. Jan Zamoyski ofiarował miastu berło Akademii Zamojskiej z 1619 r., które jest najcenniejszym zabytkiem Muzeum Zamojskiego. Jedna z córek Jana i Róży Zamoyskich w imieniu całej rodziny podziękowała zamościanom. – Wzruszeni jesteśmy, że pamiętacie o naszych rodzicach – powiedziała, nie kryjąc wzruszenia.

Przy ul. Grodzkiej, gdzie odsłonięta została tablica, nie zabrakło wielu znakomitych gości, w tym m.in. Beaty ŚcibakównyPawła Dudzińskiego i Stefana Szmidta, których tablice odsłonięto w poprzednich latach, ale też przedstawicieli samorządu lokalnego na czele z prezydentem Zamościa Andrzejem Wnukiem, starostą zamojskim Stanisławem Grześko i burmistrzem Zwierzyńca Urszulą Kolman.

Całość prowadziła Teresa Madej. Termin uroczystości nie był przypadkowy. W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Jana Zamoyskiego i 20. rocznica jego śmierci.

Swoje tablice w Zamojskiej Alei Sław mają: Jan MachulskiJan „Ptaszyn” WróblewskiKrzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, prof. Jan EnglertTadeusz Wicherek, zespół VOX, Małgorzata DybowskaMaria Sarnik-Konieczna i Zbigniew Małkowicz. Wszyscy swoją działalnością związani byli z Zamościem.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytelnik 14.06.2022 17:42
Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że to "wyróżnienie" jest, delikatnie rzecz ujmując umniejszeniem zasług i rangi Róży i Jana Zamoyskich?

Przewodnik turystyczny 16.06.2022 19:46
Wrażenie raczej błędne. Zgodę na tablicę pamiątkową Rodziców w Alei Sław wyraziły wszystkie dzieci. Róża i Jan Zamoyscy służyli ludziom i byli z ludźmi przez całe życie i dlatego Ich dzieci nie chciały tablicy na zabytkowych obiektach Zamościa, ponad głowami ludzi!.

Opinia 16.06.2022 20:48
Nie ma to związku z tym co pisze przedmówca. Nie było chyba innej propozycji lokalizacji więc jest to co jest.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama