Zamość: Wrota wątpliwości, brama niejasności

  • 30.11.2021, 05:28
  • Leszek Wójtowicz
Zamość: Wrota wątpliwości, brama niejasności Pomnik miałby stanąć na działce pomiędzy Rotundą i miejskim zalewem.
Czy w okolicy zamojskiej Rotundy zostanie wzniesiony pomnik dedykowany sprawiedliwym Ukraińcom?

Fundacja Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego z Olszanki k. Żyrardowa oraz Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z Lublina chcą – przy wsparciu IPN – postawić w Zamościu monumentalny pomnik upamiętniający Ukraińców ratujących Polaków przed ludobójstwem. Pomysł nie podoba się zamojskim Wołyniakom i wzbudza kontrowersje wśród radnych. A od tych ostatnich zależy, czy powstanie.

Nad uchwałą w sprawie wzniesienia w Zamościu pomnika pn. „Wrota Miłosierdzia – Brama Sprawiedliwych” upamiętniającego Ukraińców ratujących Polaków przed ludobójstwem Rada Miasta Zamościa pochyliła się 29 listopada. Tydzień wcześniej inicjatywa uzyskała negatywną opinię Komisji Samorządu i Porządku Publicznego RM Zamość (7 radnych było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu).

Pomnik wam zbudujemy

Pomysł budowy pomnika to inicjatywa Fundacji Bramy Pojednania im. Maksymiliana Biskupskiego z Olszanki k. Żyrardowa oraz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego z Lublina, na czele którego stoi prof. Włodzimierz Osadczy. Inicjatywa zyskała poparcie IPN, który miałby ją sfinansować.

Zgodnie z projektem autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, pomnik ma mieć postać trzech krzyży (z łacińskim w centrum oraz greckokatolickim i prawosławnym po bokach) o wysokości ponad 20 m. W centralnym miejscu miałby znaleźć się napis: „Pamięci Sprawiedliwych – synów i córek bratniego Narodu Ukraińskiego, którzy poruszeni miłosierdziem, ratowali życie Polakom podczas masowych zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów na terenach Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej w latach II wojny światowej”. U podnóża znalazłoby się 500 głazów z nazwami miejscowości, w których ratowano Polaków. Pomnik miałby stanąć niedaleko zamojskiej Rotundy.


Podczas poniedziałkowej (29 listopada) sesji radni Zamościa nie wyrazili zgody na pomnik. Niemal wszyscy byli przeciwni. Na "nie" zagłosowało" 19 osób, a 2 wstrzymały się od głosu.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Edward
Edward 12.12.2021, 19:01
Mam nadzieję ze Putin problem banderowskiej Ukrainy szybko rozwiąże, to bandyckie i skorumpowane państwo nigdy nie powinno mieć samostijnej Ukrainy i po wsze czasy musi być pod butem Rosji.
Pomniki siekiernikom co sierpami i kosami rżneli i AK w d....pie mieli…
Pomniki siekiernikom co sierpami i kosami rżneli i AK w d....pie mieli 05.12.2021, 19:16
Przecież Ukraińcy to kolaboranci III Rzeszy to jak by Niemcom na rotundzie pomnik otwierać. To tylko mógł Ukrainiec wymyślić. Na Wołyniu postawcie pomniki wymordowanych przez ukraińców a nie w Polsce stawiacie siekiernikom pomniki !!!!!!!!!!!!!!1 Paranoja jakaś i pro banderowska polityka!!!!!!!!!!!!
super
super 04.12.2021, 10:36
a moze pomnik konia na biegunach?
juzek
juzek 02.12.2021, 21:50
bili mordowali gwałcili palili a teraz stawiacie pomniki jestescie chorzy i bez rozumu panowie radni
Andrus
Andrus 30.11.2021, 13:08
A nie lepiej postawic to w Ustrzykach ,co ma Zamosc do UPA

 SPRAWIEDLIWY
SPRAWIEDLIWY 30.11.2021, 09:50
Na Ukrainie stoją niezliczone pomniki upowców banderowców mordujących POLSKIE dzieci kobiety starców siekierami widłami piłami

Pozostałe