Upamiętnią legendę Tomaszowa

  • 24.11.2021, 07:03
  • wd
Upamiętnią legendę Tomaszowa Fot. Ze zbiorów Muzeum Regionalne im. J. Petera w Tomaszowie Doktor J. Peter z pracownicami szpitala w Tomaszowie.
W 130. rocznicę urodzin dra Janusza Petera w muzeum noszącym jego imię otwarta zostanie wystawa poświęcona jego życiu i pracy, a także odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. "Heros" w reż. Adama Kulika.

Tomaszów Lubelski nie był jego miejscem urodzenia czy dzieciństwa. Ale Janusz Peter ukochał to miejsce i ludzi. Przyjechał do Tomaszowa mając 36 lat. Objął posadę dyrektora tutejszego szpitala miejskiego (wcześniej pracował we Lwowie). Wówczas w szpitalu było raptem 25 łóżek dla chorych. A kilkadziesiąt lat później, gdy Janusz Peter z powodu choroby, niemal na dwa tygodnie przed śmiercią, rezygnował z kierowania szpitalem, szpital miał 10-oddziałów na 500 łóżek! 

Dr J. Peter to niezwykle ciekawa postać. Pasjonował się malarstwem (obrazy przekazał szpitalowi w Tomaszowie). Był świetnym chirurgiem. Napisał i opublikował 60 prac z dziedziny chirurgii i upowszechniania higieny wsi. Interesował się historią medycyny i regionem. Napisał na ten temat 8 obszernych monografii, z których 6 ukazało się drukiem, m.in.: „Dzieje Szpitala Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim”, „Z dziejów służby zdrowia w Tomaszowie Lubelskim”, „Szkice z przeszłości miasta kresowego”, „Tomaszowskie za okupacji”. Brał czynny udział w dwóch wojnach światowych. Ze wspomnień byłych żołnierzy AK i BCh wiadomo, że w czasie okupacji działał pod pseudonimem „Kordian” i uratował życie wielu partyzantom. Lubił dokumentować – do dziś zachowało się 5 albumów fotograficznych ze zdjęciami, które sam wykonał. Zbierał też różne pamiątki z mijających czasów. Rok przed śmiercią otworzył Muzeum Ziemi Tomaszowskiej, w którym zgromadził wszystkie swoje zbiory.

26 listopada, w 130. rocznicę urodzin Janusza Petera, w tymże muzeum zostanie otwarta wystawa prezentująca dorobek doktora i przypominająca jego postać (będzie czynna do 28 lutego 2022). Będzie okazja zobaczyć m.in. fartuch doktora, papierośnicę, tabakierę czy rodzinne zdjęcia z czasów młodości, które nie były szerzej znane, jego rysunki i obrazy, różne dokumenty.

Wystawie będzie towarzyszył film dokumentalny pt. "Heros" o Peterze w reżyserii Adama Kulika. Wystąpi w nim m.in. Adela Lewicka, laborantka w szpitalu powiatowym w Tomaszowie w latach powojennych, oraz Zofia Kulik, położna. Obie panie dobrze pamiętają jeszcze doktora Petera.

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe