Tomaszów Lubelski: Pod tablicą będzie tabliczka

  • 16.11.2021, 06:03
  • Wioletta Dudek-Ruszel
Tomaszów Lubelski: Pod tablicą będzie tabliczka Cud nad czy cudnad?
Instalacja patriotyczna w Tomaszowie Lub. nadal budzi mieszane odczucia.

Powstawał w pośpiechu i w atmosferze niezgody, mając wielu zwolenników, ale i przeciwników. Łuk Zwycięstwa w Tomaszowie Lubelskim odsłonięto podczas powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Pochlebnych opinii nie brakuje, ale są też inne. Np. odnośnie jednej z umieszczonych na nim tablic, na której zamiast litery "u" we wszystkich wyrazach użyto "v". I tak jest „rvbieży” zamiast rubieży, „vrodzony” zamiast „urodzony”, a sami Piłsudski, to „Piłsvdski”.  O co tu chodzi?   

Od momentu kiedy ogłoszono, że zostanie zbudowany w Tomaszowie przed LO im. B. Głowackiego wzbudzał wiele kontrowersji. Przeciwnicy jego budowy pisali petycje do starostwa, chcieli wpisania liceum na listę zabytków, co mogłoby uniemożliwić budowę. Argumentowali swój sprzeciw m.in. tym, że łuk będzie zasłaniał budynek szkoły, że miasto ma inne potrzeby i pieniądze można by przeznaczyć na coś innego. Pomysłodawcy zrobili jednak swoje i pomnik postawili. Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie łuku było punktem kulminacyjnym uroczystości patriotycznych 11 listopada. 

 – Zależało nam na tym, żeby to było w Dzień Niepodległości. A skoro już to zostało zapowiedziane, informacja znalazła się na zaproszeniach, to musieliśmy się z tego wywiązać – mówi Jarosław Korzeń, wicestarosta tomaszowski i prezes Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego. Przyznaje, że w związku z tym łuk powstawał w pośpiechu. Ostatnie elementy były montowane w przededniu uroczystości, ale to także dlatego, by się nie opatrzyły, ale były zaskoczeniem.

 – Sama konstrukcja łuku jest tylko nośnikiem. Znajduje się na nim wiele symboli, tablic upamiętniających ważne wydarzenia. Chcemy, żeby młodzież przechodziła pod łukiem i pamiętała komu zawdzięcza wolność – tłumaczy wicestarosta.

Więcej szczegółów w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Wioletta Dudek-Ruszel

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 babcia
babcia 30.11.2021, 10:02
W POLSCE ponad 2 miliony ludzi żyje w skrajnym ubóstwie szpitale w głębokiej zapaści ogromne ceny żywności nośników energii Ogromna buta rządzących NEPOTYZM władza bierze sobie garściami kasę SKANDAL dzieci proszą o zbiórkę pieniędzy na leczenie a tu łuk za tak ogromne pieniądze
TheRoots
TheRoots 22.11.2021, 09:47
Już remont potrzebny tej instalacji, zapraszamy fotoreportera.
Horror  w obliczu  międzynarodowego prawa
Horror w obliczu międzynarodowego prawa 17.11.2021, 20:30
To teraz hołd tym co stali na ukraińskim majdanie walcząc o Zaporozką SIcz i o Einzecgruppen na wschodnie tereny Polski jednocześnie tworząc propagande państwa Ukraina hahahha. Ten kto rozbudził postbanderowskie dązenia ukrainy , mysląc ze w tym jest polski interes, to po za wawe chyba z rodziną nie oddalał sie, a uważał ziemie na Wołyniu jako kolonie II rp . Dziady co nie liczą sie z ludzm. Dalej Ukrainy za mordy Polska nie chce rozliczyć a stara sie o ich uczestnictwo w ONZ. Zbrodniarzy wojennych ebanych hahahah
pixel
pixel 17.11.2021, 11:54
A może Panie starosto zamiast wydawania pieniędzy na łuki zatroszczylibyście się o groby tych, którzy walczyli w 1920 roku, bo po cmentarzach powiatu jest ich pełno. Zaniedbanych, rozsypujących się, gdzie na 1 listopada i 11 listopada nie miał kto świeczki zapalić. Może Wy przebierańcy w mundurach także pochylilibyście się nad tym tematem. Wszak kontynuujecie tradycje Piłsudczyków.
jan
jan 17.11.2021, 08:37
A obwodnica zamknięta, czeka , na co czeka?
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 17.11.2021, 07:36
Cud. Cud to coś trudne do pojęcia, zrozumienia. Czy to, że polskie plemię z głodu nie zdechło to cud ? Nie, to codzienne zapier....nie chłopów i rolników. Cud nad Wisłą ? Nie, to odwaga, desperacja a także pewna doza logiki i szczęścia.
Dla mnie ten napis to obciach ale kolumna już nie
Polak
Polak 17.11.2021, 08:07
ty się o Polaków nie martw. Martw się o siebie i swoich
Jan
Jan 17.11.2021, 11:04
Polak, czy masz równo pod sufitem?
Polak
Polak 17.11.2021, 13:09
co bolszewiku ? Już kwiczysz ?
ha tfu!
ha tfu! 17.11.2021, 16:47
polakowi robakowi znowu włączyli internet i świruje patRyjote
Jan
Jan 17.11.2021, 14:18
Normalny człowiek jest życzliwy dla bliźnich. A chołota dba tylko o siebie!
ech kto to pisał
ech kto to pisał 16.11.2021, 18:53
jakis nauczyciel poprawial ten tekst czy nie? moze trzeba bylo dac wiekszy odstep miedzy słowami bo wyszło CUDNAD, niech poprawią bo smiech na caly swiat znowu bedzie
Lomiarze pomnikowi
Lomiarze pomnikowi 16.11.2021, 18:38
Po co siłą upamiętniać to co buło upamiętnione? Po co łomem otwierać otwarte drzwi ? Zeby zaistnieć medialnie hahahah. Zły pomysł łomiarze prostacy
Double
Double 16.11.2021, 18:31
podwójna tabliczka podwójne środki wydane
okawango
okawango 16.11.2021, 15:18
Ten łuk będzie , symbolem Kaczystanu i nierządów PISu!!!
Zamościak
Zamościak 16.11.2021, 09:27
" zamiast litery "w" we wszystkich wyrazach użyto v. I tak jest „rvbieży” zamiast rubieży, „vrodzony” zamiast „urodzony”,"

naprawdę geniuszu ? gdzie w słowie "rubieży" jest w ? A dlaczego jest "v" to nie dziwię się , że nikt w KT nie wie. Wystarczy zobaczyć jak onegdaj pisano "u". Właśnie jak "v", ktorego de facto nie ma w polskim affabecie i dlatego nie jest to "v" jakie znamy obecnie. No ale skąd POwiec ma to wiedzieć. Wystarczy, że ma krytykować, bo takie wytyczne przyszły z partii
J22
J22 16.11.2021, 16:41
Oj brechasz Zamościaninie niedouczony!
Zamościak
Zamościak 17.11.2021, 15:42
oświeć mnie ynteligencie
 MARIA