To nie wygrana w loterii! Nie daj się nabrać oszustom

  • 24.09.2021, 16:17
  • News4Media
To nie wygrana w loterii! Nie daj się nabrać oszustom iStock
Zespół CERT, zajmujący się reagowaniem na cyberzagrożenia, ostrzega przed kolejnym oszustwem. Kliknięcie w link może być kuszące, bo wiadomość od przestępców informuje nas o fałszywej wygranej w loterii rządowej. Skorzystanie z „okazji” może nas słono kosztować.

Wątpliwa nagroda

Użytkownicy telefonów komórkowych z systemem Android mogą otrzymywać informację o tym, że zostali wytypowani do odebrania nagrody w loterii narodowej. Wiadomość opatrzona jest nawet państwowymi symbolami. Specjaliści od cyberprzestępczości z zespołu CERT, działającego przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają, że jest to kolejne działanie oszustów usiłujących wyłudzić dane użytkowników. W przypadku wiadomości nieznanego pochodzenia, zawsze należy zachować wyjątkową czujność.

Poważne zagrożenie

Aby odebrać rzekomo przyznaną nagrodę, warunkiem jest pobranie aplikacji mObywatel. Oszuści przesyłają specjalny link, który ma prowadzić do strony instalacyjnej. W rzeczywistości program do złudzenia przypominający prawdziwą aplikację to wirus, którego zadaniem jest przechwycenie poufnych danych. CERT wyjaśnia, że jedynym, bezpiecznym miejscem, z którego można ściągnąć rzeczony program, jest oficjalny sklep Google Play. Zainstalowanie złośliwego oprogramowania może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Będąc w posiadaniu pozyskanych informacji, przestępcy mogą np. zalogować się do bankowości internetowej i wykonywać w naszym imieniu dyspozycje i transakcje.Próby oszustwa należy zgłaszać

Na stronie CERT istnieje specjalna zakładka, z której mogą skorzystać osoby dotknięte wszelkimi atakami cyberprzestępców. Wystarczy otworzyć dedykowaną temu witrynę i wypełnić krótki formularz, opisując zaistniałe zdarzenie. Możliwe jest również przesłanie załączników, jak np. zrzuty ekranu prezentujące treść wiadomości. Zgłoszenia przyjmowane są również telefonicznie pod numerem 799 448 084. Osoby pokrzywdzone w wyniku działań oszustów, mogą poinformować o incydencie najbliższą jednostkę policji lub prokuratury.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
piepszona mafia
piepszona mafia 25.09.2021, 20:26
A kto ma dane kto startował w loterii? Kiedyś 2/3 lata temu w TVP w sylwestrowym konkursie SMS-owym zagrałem to od kilku miesięcy nie mogłem sie od natrętnych SMS-ów oderwać. Rząd się wyżywi. Dlaczego lokaty bankowe są po niżej inflacji a każdy kraj europejski procentuje to? Dlaczego kredyty są na zawyżonym poziomie. Myślicie ze polityką, że nie opłaci się odkładać, wymusicie inwestycje? Bogaci zainwestują ryzykownie w wasze obligacje skarbowe a bijecie po *** najbiedniejszych. I Belka jest zły hahaha a podatek bankowy dalej trzymacie od lokat. Mafia jak szef NICK i co mu zrobicie jak go wypromowaliście hahahah

Pozostałe