Widziały bałuchy, co brały

  • 2 dni temu, 07:00
  • Leszek Wójtowicz
Widziały bałuchy, co brały Konkurs na słowniczek gwary rozstrzygnięto podczas gminnych dożynek w Lipowcu Starym. Na pierwszym planie Natalia Kyc.
Ocalić od zapomnienia, czyli o kultywowaniu tradycji ludowych w gminie Księżpol.

Bolecha, chudoba, bałuchy... To określenia choroby, bydła i oczu, którymi jeszcze niedawno posługiwali się mieszkańcy gm. Księżpol. Żeby te oraz inne wyrazy gwarowe ocalić od zapomnienia i zachować dla następnych pokoleń, ośrodek kultury zorganizował konkurs na słowniczek księżpolskiej gwary. To nie jedyne działania podjęte w celu zachowania tradycji ludowych.

Najstarsi mieszkańcy pamiętają jeszcze, jak się dawniej mówiło, śpiewało, jadło czy się ubierało – informuje Natalia Kyc, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu.

Dodaje, że wiedza ta może być cennym materiałem do dalszych badań i opracowań oraz przyczynkiem do rozwoju zainteresowań folklorem u dzieci i młodzieży. Jednocześnie jest to ostatni moment, aby te informacje zebrać u źródła i zachować dla następnych pokoleń.

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe