Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:33
Reklama

Zamość: Żywa encyklopedia miasta

W ubiegłym tygodniu ukazała się książka "Zamość - ulice i place". Jej autorzy: Bogdan Nowak i Jakub Żygawski opowiadali o przemijającym Zamościu podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 1 sierpnia na Rynku Wodnym, w ramach zamojskiego dnia Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Zamość: Żywa encyklopedia miasta
Autorzy książki "Zamość ulice i place"" opowiadali o przemijającym Zamościu.

Książkę "Zamość - ulice i place" wydano w zbiorze "Biblioteka Stulecia 1921-2021". Autorami publikacji są były dziennikarz Kroniki Tygodnia, Bogdan Nowak i dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, Jakub Żygawski. Do jej zilustrowania  wykorzystano karty pocztowe z kolekcji Stanisława Rudego, wieloletniego dyrektora Zamojskiego Domu Kultury.

Czytaj także: Zamojskie ulice - cykl publikacji Kroniki Tygodnia

W publikacji zamieszczono około 250 fotografii. To swoista encyklopedia miasta, a nawet całej Zamojszczyzny. Podzielono ją na 4 kategorie: ludzie, miejsca, wydarzenia i kolekcje. Niektóre teksty zawarte w książce pt. "Zamość - ulice i place" opublikowano na łamach "Kroniki Tygodnia".

Część spotkania  poświęcono Rynkowi Wodnemu w Zamościu, na którym spotkanie miało miejsce.

- Zgodnie z założeniami architektonicznymi tutaj miały stać budynki reprezentacyjne znaczących obywateli Zamościa, między innymi Pałac Biskupi, o co zabiegał Jan Zamojski, planując przeniesienie jego siedziby do Zamościa. Rezydencja miała znajdować się w południowej części miasta. Charakter tego placu jest zupełnie inny niż Placu Solnego. Tu odbywają się kulturalne spotkania, kameralne imprezy, takie jak Festiwal Stolica Języka Polskiego. Tutejszy drzewostan nie tylko daje zacienienie, ale przynosi także inspirację do opowieści związanych z kulturą i sztuką i to w znacząco większym stopniu niż pozostałe place w Zamościu - opowiadał Jakub Żygawski.

- Warto wspomnieć że za wiele lat temu za byłym Klasztorem Klarysek, a obecnie Szkołą Muzyczną było jezioro o powierzchni 200 ha. Na dawnych rycinach Zamościa widać, że miasto było położone nad wielkim jeziorem. Zresztą pochodzenie nazwy Rynek Wodny wynika właśnie z tego faktu. Nie jest zaś związane z tym, że jakoby kiedyś tutaj handlowało się wodą. A takie pogłoski czasami dało się słyszeć - dodał Bogdan Nowak. Wspomniał też, że to na łamach Kroniki Tygodnia publikował cykl opowieści o zamojskich ulicach.

- Pisałem go przez 2 lata. W rozmowach, które zamieszczano w kolejnych tekstach tego cyklu, wypowiadali się różni mieszkańcy Zamościa: ci zasłużeni, ale też zwykli mieszkańcy miasta. Opowiadali o Zamościu, który został w ich pamięci. Powstały opowieści różniące się od przekazów historycznych, właśnie ze względu na te pełne nostalgii wspomnienia. Właściwie nostalgia jest głównym uczuciem zawartym w tej książce, nostalgia za miastem, które przeminęło. Niektórzy nawet mówią, że żyjemy w dekoracjach, stworzonych przez ludzi, których tutaj już nie ma - mówił Bogdan Nowak.

Zamojski dzień Festiwalu Stolica Języka Polskiego zorganizowano pod patronatem prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama