Szczepienie warunkiem powrotu do pracy stacjonarnej?

  • 30.06.2021, 09:00
  • News4Media
Szczepienie warunkiem powrotu do pracy stacjonarnej? iStock
Pracodawcy chcą zmian w prawie, żeby ich podwładni mogli bezpiecznie wrócić do firm. Czego oczekują?

Z najnowszego raportu, dotyczącego powrotu do miejsc pracy po najgorszym okresie pandemii, wynika, że 77 proc. zapytanych o zdanie firm, chce funkcjonować w systemie hybrydowym. Jak wskazuje autor badania, firma doradcza Colliers,  już teraz 60 proc. firm pracuje w trybie zdalnym, a 34 proc. w trybie hybrydowym. Pracodawcy najczęściej deklarowali chęć utrzymania pracy zdalnej w zakresie 2 lub 3 dni w tygodniu, a w pozostałe pracownicy przychodziliby do biur.

Tyle że są takie zawody i takie zadania, których zdalnie wykonać nie można. To np. cała branża produkcyjna, transportowa, turystyka czy gastronomia. Dlatego, jak donosi „Rzeczpospolita”, pracodawcy chcą wiedzieć, który z ich podwładnych jest już zaszczepiony i może pracować, nie narażając na zakażenie koronawirusem siebie i innych. Chcą mieć dostęp do informacji o szczepieniach. Teraz nie ma takich możliwości.

Dostęp do informacji o szczepieniu to jeden z najczęściej powtarzających się w ostatnich dniach postulatów płynących od przedsiębiorców.” – przyznaje Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan i dodaje, że to bardzo ważne przed spodziewaną czwartą falą pandemii.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że uzyskanie takich informacji przez pracodawcę jest możliwe tylko za zgodą samego pracownika. W takiej sytuacji pracodawcy chcą stworzenia prawnego mechanizmu, który pozwoli im weryfikować dane o szczepieniach, ich braku lub o ozdrowieniu pracowników.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wirusek
wirusek 30.06.2021, 15:07
Praca na czarno tam możesz mieć hifa ,ejca ,wodogłowie .Po co ten cyrk ,zapraszam na budowy tam szczepienie nie jest potrzebne ,morda w kubeł i zero emerytury tak wygląda nowy ład według pisoców .
Edward
Edward 30.06.2021, 12:30
Też się zaszczepię, pod warunkiem że się zaszczepią Pan Prezydent Jarosław Kaczyński i jego zastępca Pan Andrzej Duda.
Piotr
Piotr 30.06.2021, 10:08
Chorują także po drugiej dawce szczepionki. Nawet, gdy uzyskali tzw. pełną odporność poszczepienna. Mogą też transmitowac wirusa.

Pozostałe