Zamość: Banderowcy na Rotundzie, cz. III

  • 22.06.2021, 11:30
  • Leszek Wójtowicz
Rotunda Zamojska Rotunda jest dla nas świętym miejscem – mówią Wołyniacy.
Wojewoda lubelski podejmie działania mające na celu przeprowadzenie ekshumacji szczątków „bojowników UPA” i przeniesienie ich z Cmentarza Wojennego Rotunda w Zamościu w inne miejsce nie będące grobem lub cmentarzem wojennym. Zamojscy Wołyniacy twierdzą, że innego wyjścia po prostu nie ma.

Nie jest wiadome, jakie merytoryczne przesłanki brano pod uwagę i uznano za wystarczające przy uzasadnieniu decyzji o przeniesieniu ekshumowanych w 1989 r. szczątków na Cmentarz Wojenny Rotunda w Zamościu – czytamy w piśmie, które z upoważnienia wojewody lubelskiego wystosował do zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa LUW Artur Jaśkowski.

Święte miejsce

Dodał, że wojewoda lubelski z pełnym zrozumieniem przyjmuje wyrażane przez Wołyniaków stanowisko, w którym domagają się usunięcia szczątków banderowców z terenu Rotundy. „Poczucie rażącej niesprawiedliwości wynikające z tej sytuacji oraz związane z tym poczuciem dążenie do jednoznacznego ukazywania prawdy historycznej należy uznać za uzasadnione i wymagające wcielenia w życie konkretnych działań” – czytamy dalej w piśmie.

W ocenie wojewody dokonany pochówek nie jest zgodny z ustawą o grobach i cmentarzach wojennych, dlatego – we współpracy z IPN – ma on podjąć działania mające na celu przeprowadzenie ekshumacji szczątków bojowników UPA i przeniesienie ich z Cmentarza Wojennego Rotunda w Zamościu w inne miejsce nie będące grobem lub cmentarzem wojennym. – To dobra wiadomość, choć – szczerze mówiąc – nie spodziewaliśmy się innej – powiedziała nam Janina Kalinowska, szefowa zamojskich Wołyniaków. – Szczątki morderców Polaków nie mają prawa spoczywać na Rotundzie, która jest dla nas miejscem świętym!

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe