Jubileusz w mieście Tomasza

  • 04.06.2021, 07:06
  • wd
Jubileusz Tomaszowa Lubelskiego. Wojciech Żukowski Jak sadzić kwiaty pokazywał dzieciom burmistrz Wojciech Żukowski.
Tomaszów Lubelski świętuje 400-lecie nadania praw miejskich. Będzie co wspominać.

Msza święta w Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej zainaugurowała 25 maja obchody 400-lecia lokacji miasta. Udział w niej wzięły władze i mieszkańcy miasta oraz wielu znamienitych gości. Po mszy złożono kwiaty pod kolumnami pamięci Tomasza Zamoyskiego i lokacji miasta. Dla uczczenia pamięci drugiego ordynata zdecydowano wcześniej, że sala reprezentacyjna w Urzędzie Miejskim (dawny Sejmik Ziemski) będzie nosiła jego imię. Burmistrz poinformował o tym podczas sesji Rady Miejskiej, która także odbyła się 25 maja. Dodatkowo na ścianie UM zawisła tablica pamiątkowa z wizerunkiem założyciela Tomaszowa – Tomasza Zamoyskiego i kopią przywileju. Z kolei niedaleko kolumn pamięci przy sanktuarium stoi teraz wielki dzwon z wizerunkami Tomasza Zamoyskiego oraz Matki Boskiej Tomaszowskiej. Ma na imię Tomasz i waży 220 kg. A odlany został w Przemyślu, w ludwisarni Jana Felczyńskiego. Dzwon jest prezentem z okazji 400-lecia nadania praw miejskich od posła Tomasza Zielińskiego, starosty Henryka Karwana i wicestarosty Jarosława Korzenia

Co jeszcze działo się w pierwszych dniach obchodów?

 Przed UM przedszkolaki z Tomaszowa Lubelskiego zasadziły 400 białych i czerwonych kwiatów (w ramach akcji „400 kwiatów na 400 l-lecie”). Codziennie w południe w Tomaszowie rozbrzmiewa hejnał miasta. Będzie grany do 7 października, czyli do uroczystego zakończenia obchodów 400-lecia lokacji miasta.

Już w najbliższą sobotę 5 czerwca z Tomaszowa wyruszy rajd rowerowy pamięci Marszałka J. Piłsudskiego. Rowerzyści będą mieli do pokonania 100 km. Pojadą przez Majdan Górny, Jarczów, Podhorce, Rachanie, Tarnawatkę, Szarowolę, Susiec, Łosiniec i wrócą do Tomaszowa. 

wd

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe