Zysk na kryptowalutach? Kobieta straciła 57 tys. zł

  • 15.04.2021, 13:50
  • ak
Zysk na kryptowalutach? Kobieta straciła 57 tys. zł Fot. pixabay.com
Wizja szybkiego zarobku skusiła 57-latkę. Za radą "konsultantki inwestycyjnej" postanowiła kupić kryptowaluty. Na potrzeby transakcji dała obcej osobie dostęp do swojego komputera. Efekt? Mieszkanka powiatu tomaszowskiego jest uboższa o 57 tys. zł.

Zaczęło się w marcu od telefonu. Z 57-latką skontaktowała się wówczas mówiąca ze wschodnim akcentem kobieta, która przedstawiła się jako konsultantka platformy inwestycyjnej. Zaproponowała pomoc w inwestowaniu w bitcoiny.

Powiedziała mieszkance powiatu tomaszowskiego, jak ma się zalogować na platformie inwestycyjnej. Później przekonała do przelania określonej kwoty i zapewniła będzie odtąd w imieniu kobiety dokonywała inwestycji. Nakazała jednak zainstalowanie w komputerze aplikacji AnyDesk do zdalnego dostępu do pulpitu.

Kiedy 57-latka logowała się na swoje konto, aby zrobić przelew, program przechwycił login i hasło do jej konta bankowości internetowej .

– Ponowna rozmowa z „konsultantką” dotyczyła wypracowanego zysku i konieczności dalszej inwestycji pod warunkiem wpłaty kolejnych kwot pieniędzy. Kobieta w wyniku oszustwa straciła blisko 57 tysięcy złotych – podsumowuje całą historię st. sierż. Małgorzata Pawłowska z tomaszowskiej policji.

Apeluje o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Policjantka przypomina, że pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez e-mail, telefon lub komunikator tekstowy. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu i zalogowanie na konto bankowe.

– Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo! – podkreśla Pawłowska.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe