Za prawdę o Zatylu (TYLKO W GAZECIE)

  • 18.03.2021, 08:18
  • Leszek Wójtowicz
Za prawdę o Zatylu (TYLKO W GAZECIE) Ciała pomordowanych przewieziono drezyną do Bełżca, gdzie były identyfikowane przez bliskich.
Środowiska kresowe bronią ukraińskiego blogera, ściganego przez tamtejsze służby.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ściga ukraińskiego blogera m.in. za przypomnienie faktu zbrodni na polskich pasażerach pociągu, dokonanej w 1944 r. przez banderowców w Zatylu k. Bełżca. SBU uznała jego wypowiedź za „propagandę” i prowokowanie polsko-ukraińskich waśni. Podejrzanemu grozi do 15 lat więzienia.

Anatolij Szarij, bo o nim mowa, od lat mieszka na terenie Unii Europejskiej, gdzie ma status azylanta. W połowie lutego SBU poinformowała, że ten popularny bloger dokonał zdrady stanu, polegającej na „nielegalnej działalności na szkodę bezpieczeństwa narodowego Ukrainy w sferze informacyjnej”.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Retoryka wstydu
Retoryka wstydu 26.03.2021, 23:17
Piepsz,,,ona retoryka wstydu , Że w oczach IPN byli Wyklęci i reszta. Ogólnie to nie było AK na Wołyniu. AK tylko tam syf zrobiła, niszcząc samoobrony i szykując sie do akcji Burza. I po co było przeprowadzać kolejne takie akcje jak na Wołyniu sie nie sprawdziło. O Przebraży nie wspominacie bo Sobiesiak Max. AK to wasza wizja Heroicznego, ginącego z rąk UB,bohatera hahaha. Znacie prawde ze większość AK zasiliła http://www.nawolyniu.pl/artyku… to po co ten mit jak AK też współdzioałała z sowietami w początkach wyzwolenia. Tworzucie historie jak postbanderrowska ukraina ci siekierami wyżynała Polaków. Chcecie utrzymać mit AK -UPA w walce z bolszewizmem hahahha. Romantyczna wizja idioty nie mająca nic wspólnego z realjami. Ale niszcząca społeczeństwo. Dając uprawenienie kombatanta morddercom z UPA jako represjonowanym za PRL. A to chyba syf jest ogólnospołeczny jak macie doku jak KPZU - OUN współdziałało . IPN wie o co chodzi, ale nie wiem po co dzieli społeczeństwo. żeby przedstawić tych co stali na postbanderowskim majdanie jako bohaterów ? Zacznijcie pisać Obiektywnie o historii i podajcie to co piszecie do świadomości publicznej jak z podatków utrzymuje sie IPN i gromadzi wszystkie zbiory osobowe. Bo ścieme tylko oni mogą prowadzic mając tak wybrane źródła. Wiedza jaką dysponyją i opisują nie powinna być na sprzedaź a w formie elektronicznej dostępna na stronie IPN. Bo jak handlują pamięcią o moich przodkach to musze mieć z tego odsyp. Piepsz,,,,,ona Hydra. Niech sie sami zlustrują !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
byle kto
byle kto 26.03.2021, 23:21
Kronika pewnie udostępni IP to wytłumacze w razie wątpliwości, historykowi z IPN jakie mam wątpliwości. Bo myślenie nie jest zbrodnią . Czym nie grzeszą narodowi piewcy historii
Za  Prawde
Za Prawde 26.03.2021, 19:21
Ogólnie niech IPN opisze region za I sowieta i kolaboracje Żydów i Ukraińców z nimi , i powrót tych ludzi za II sowieta w 44, Bo jak narazie jakieś domysły i bajki na podstawie niejasnych wspomnień.
Za Prawde
Za Prawde 26.03.2021, 18:59
Może niech IPN opisze jak w okresie przesiedleń ta współpraca wyglądała, że > nazwijmy to konspiracją polską < sprzedawało poukraińskie domy dzieląc sie z UPA kasą, Bo ten fakt też jest opisany w literaturze. Jaki cel miało Win w wysadzaniu razem z UPA torów kolejowych, żeby opóżniać wysiedlanie Ukraińców z Zakierzonia? Bo jakoś Ci ludzie nie figurują w walce z UPA, przeciwko Polakom. Tym bardziej nie mieli zamiaru przedostać sie za Bug żeby bronić Polaków bo w jego obwodzie leży wieś wyrżnięta przez UPA. Dziwne historie które forsuje IPN. Bo Ukraińcy liczyli pewnie na to ze w III wojnie dorżną Polaczków jak na Wołyniu, a jaki cel w tym widział Lewczuk hahahha, że akcje Burza II rozpocznie z Ukraińcami?. Osiągną cel stając sie posłem ?
Za Prawde
Za Prawde 26.03.2021, 15:57
Bo takie domysły, że go zwerbował Duda ukrainiec z UB zTomaszowa są naciągane, zwłaszcza jak w tym czasie Ukrainiec był kierownikiem UB Hrubieszów i pewnie UB Włodawa.
Za Prawde Miki
Za Prawde Miki 26.03.2021, 15:48
Może niech IPN ustali od kiedy Leon Łapiński- Zenon był współpracownikiem i prowokatorem UB. Bo w akcji na Hrubieszów też brał udziałj jako dowódca SB- OUN. Jego koledzy od dawna współpracowali z UB. Mało tego po odsunięciu 1 po wojnie ukraińskej Milicji, wielu ukraińców pojawiło sie w UB i więziennictwie. Dziwne jest to, że jedyny współpracownik, który był klawiszem więziennym w UB > zazwyczaj w literaturze odznaczali sie brutalnością, samo IPN to podkreśla < mia> człowiek z AK, Kobieta z ulotkami skrajnie antypolskimi i pp. Władysław Stępak UB Lublin? Kolejna ściema literacka jaką wy teraz wymyślacie i nie macie podstaw do tego ? Samo IPN pisało o UPA w polskich mundurach co podawało sie za AK. Mając na uwadze współprace WiN-UPA, jak wspólnie wysadzali linie kolejowe żeby zapobiegać wysiedleniom Ukraińców na Ukraine, którzy tam nauczyli sie mordować Polaków w celu oczyszczenia terenu to ciekawe ilu z UPA wpisali i zalegalizowali jako Polaków i AK. Dziwna polityka i historia a inspirowana politycznie doprowadza do absurdów. I brawo IPN za neews w TYP Lublin na temat Kroniki. Widocznie zatargi jakieś hahahahah
errata
errata 26.03.2021, 16:11
< mia> redagowane ? - miało być > Miał nazwisko czysto polskie na - czuk . No i co robił człowiek z AK , UPA i UB w jednej chacie co ich zgarneło UB w tym dniu ?
Zdziwiony
Zdziwiony 23.03.2021, 22:53
Ściema jak nic IPN , z MO np robić bandytów, a z bandytów z UPA zrobić represjonowanych , a co za tym idzie dodatki kombatanckie. Historie Polaków pisze UPA ? Że dochodzi do takich idiotyzmów , że ze zbrodniarzy robią represjonowanych przez PRL?
Zdziwiony
Zdziwiony 23.03.2021, 20:29
Coś sisza nikt nie potwierdza ani zaprzecza. Trafiłem chyba w czuły punkt, a reszta zdezorjentowana
Zdziwiony
Zdziwiony 22.03.2021, 20:33
Dziwją mnie tylko takie wnioski > https://ipn.gov.pl/represje/pd…
Jaki on represjonowany w Polsce jak działał w UPA
Paranoja  i nie moja
Paranoja i nie moja 22.03.2021, 22:18
Kolejny represjonowany przez PRL https://ipn.gov.pl/represje/pd…
tym razem ma szczęście bo ma obrońce Polaka - HERSCHDÖRFER Leon i Też biedny ścigany był bo w UPA walczył za Polaków hahaha
Zdziwiony
Zdziwiony 22.03.2021, 22:07
Przewodniczący składu sędziowskiego KIRSCHKE Florian, oskarżyciel REICH Józef sami Polacy i zgłasza sie do IPN nwm o co ? Niech mu Ukraina samostiejna płaci za jego działalność w UPA albo Izrael za skład śedziowski hahahah Represjonowany
zdziwiony
zdziwiony 22.03.2021, 20:35
Rząd polski płaci UPA za represje ? Czy to zapobiegawcza wizja IPN co zbiera wnioski ?
Też płatnik  na rząd i posłów
Też płatnik na rząd i posłów 22.03.2021, 20:23
Trzeba to Ukraińcom przyznać ze potrafili sie porozumieć i z Niemcami i z Sowietami, nie to co Polska jak Mikołajczyk walczył z resztą a w końcu porozumienie z > czerwonymi hahah< mu>nie obecne ZSL bo to już inna bajka < Jako> Zakierzonie hahah za linią Curzona ich wizja Ukrainy jak Bohorodyca, coś posłyszeli coś zmyślili i pomyśleli że ich&lt; Nasz rząd na zachodzie kombinował tylko jak powrócić do władzi i może by sie z UPAńcami ułożyć. A Upańcy chętrni jak zaczeła sie akcja Wisła, bo wcześiej Końmi rozerwali posłańca z deklaracją współpracy i chyba z Bch a nie z AK był ten człowiek co i nim też zapomina historia. Komu zależy na promowaniu haniebnej współpracy WiN - UPA? Chyba postbanderowcom. Może jakiś redaktor to opisze o próbach dojścia do władzy rządu londyńskiego, FON itd. A Pan Sawa niech opisze coś o UPA a nie teksty pochwalne same.
wyborca
wyborca 22.03.2021, 08:58
Żaden polski rząd nie podjął rozmów w tej sprawie z Ukrainą, taka postawa nie buduje dobrych sąsiedzkich stosunków. Postawa rządu w sprawie Wołyniaków tchórzliwa wręcz haniebna
Wiesiek NN
Wiesiek NN 22.03.2021, 19:40
To nie jest haniebba postawa ale postawa uległości jak z żydami za Jedwabne. Chcą mieć zapore po miedzy Rosją. Bo widzisz z Lukaszenką co jest. Ale czy nie za dużym kosztem. Olewają Polaków a tworzą alternatywną wersje historii, zbywając tych poprzednich ochłapami za pozostawione majątki. Jak by to wielka Warszawianka i elita kulturalna Polski powiedziała> czyje sie jak by na mnie nas...ali, kolejne rządy od 89. Zbyś ludzi gufnianym procentem wartości ich mienia i jeszcze przedstawiać UPA jako bohaterów narodu polskiego hahaha
NN
NN 21.03.2021, 13:19
IPN nie robi nic w sprawie mordów upa. Czekają, aż poumierają ostatni świadkowie i będą towrzyć nową pisowską historie.
roman
roman 21.03.2021, 20:58
Łagodzenie banderyzmu w Polsce trwa w imię państwa buforowego .Szkoda tylko że kosztem okrutnie zamordowanych biednych nie wykształconych ludzi . W Polsce widzi się tylko Katyń -elita itd . Tylko oni pobierali żołd za walkę i śmierć .
Tadek
Tadek 21.03.2021, 09:40
Czesc komentujacych pewnie w inwentarzach lub katalogu ipn wpisana i dlatego taka nagonka na te instytucje? Polecam zapoznawanie sie. Najciekawsze to pseudonimy kontaktow operacyjnych, tw, itp. Lista na biezaco uzupelniana.
O Prawde
O Prawde 20.03.2021, 22:42
A kto pamięta film o Odzdiale Bielskiego ? Hollywodska produkcja co o żydowskim oddziale partyzantki co w oczach Polaków był oddziałem zbrodniarzy . Dziwne że tak ochoczo nie występowali w obronie kraju do WP. Jest i teraz kilka wyznań co wiara im zabrania trzymania broni. A co do czego w akcie desperacji jak już po wszystkim > Wybucha powstanie w getcie hahahah. Kolejny sukces zasługujący na upamiętnienie przez Polaków. Tylko żal Lwowa, Wołynia , Ostrej Bramy i tych setek tyśięcy zapomnianych ofiar po studniach potopionych i zaoranych, Księgi parafialne z kościołami i ludzmi popalone to postbanderowcy mają pole do popisu w fałszowaniu liczby ofiar.
O prawde
O prawde 20.03.2021, 21:51
Za prawde o Przebrażu i za inne miejscowości, bo Kisielin nie był wyjątkiem. A Sahryń w porównaniu z Wołyniem nwm Ręse opadają co chce postbanderowska propaganda Ukrainy przeciwstawiać czystce wołyńskiej. Bo chyba nie Sachryń. Ja nawet miejscowości i grobów przodków nie odnajde bo ludzie co teraz tam mieszkają osiedli sie po wojnie. Wszystko spalone, cmentarze zaorane, Księgi kościelne popalone. A Upańcy teraz gdzebią w prawosławnych księgach i udowadniają idiotyzmy że po wisłe wszystko ukrainy hahahaha. Społeczność opuszczona przez II RP co jej wpoili ze są narodem. Teraz wymyślają bajki że Chmielnicki znalazł ikone Bohurodzicy i nazwał tak miejscowość hahahah. Bajki mity promowane przeż probanderowskich historyków a powielane min przez ten portal https://www.kronikatygodnia.pl… Nigdy nie było Bohorodycy, Byli Lwowscy Orlęta. Może o tym pan Sawa napisze, Jak to Ukraina zakrywa Lwy na cmentarzu orląt. Może Pan Sawa napisze o polskim Lwowie ? hahaha A może jakiś redaktor Kroniki napisze o Lwowie i o Lwowskich Orlętach a nie o ściemie postbanderowskiej ?
O Prawde
O Prawde 22.03.2021, 19:33
Może napisze o sotni z ukraińskiej Bohorodycy hahah jak to sami sie nazwali. Jakich zbrodni sie dopuszczali, w Obrowcu sąsiednim i ogólnie w okolicach. Ukraińska Bohorodyca co Chmielnicki obrazek znalazł nad Huczwą hahahah. Taki mit to tylko Ukrainiec mógł wymyśleć, a jakaś postbanderowska organizacja w Polsce rozpowszechniać. Czy niemieckie czy sowieckie przedwojenne mapy nie nadmieniają nic o Bohorodycy a pan Sawa dobrze o tym wie jako historyk, a ze jakiś niepiśmienny kiedyś podał w aktach prawosławnych ze Bohjorodyca to żaden dowód bo Batiuszka nie musi znać miejscowości
Zawisza jasny
Zawisza jasny 20.03.2021, 14:35
W krwi tapla się, ten co na zlecenie polityczne tworzy odpowiednią historię. Chcą zrobić czarno białą, najprostsza wizja historyka, nie zbyt inteligentnego. Niech upamiętniają tych, co nie rabowali i nie latali po regionie jako gangsterzy. Bo do przesady z tym poszukiwaniem wyklętych jak byle kto pobił funkcjonariusza MO to traktują jako wyklęty hahahah
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 19.03.2021, 18:10
Czy warto taplać się w tej kałuży niewinnej krwi i w echu niewykrzyczanego bólu ? Czy nie wystarczy wam treść mszy w KK ?
ORMO
ORMO 25.03.2021, 13:01
zabrales moj login łobuzie !!!
 POLAK
POLAK 19.03.2021, 17:02
A kto to banderowcy to byli Ukraińcy
roman
roman 21.03.2021, 20:50
W ludobójstwie brali ukraińcy . Mężczyzni mordowali ,kobiety i dzieci grabili gospodarstwa mordowanych .
pomyślcie
pomyślcie 19.03.2021, 14:04
Cóż wymagać od IPN? Jedna ze szkół promowała "bohatera sowieckiego" Stepana Gajdarenko. Sam życiorys wskazuje kim był - w 1939 r. bohater ZS; udział w wojnie o "wyzwolenie" narodowe w Chinach. Wszyscy na FB łapki w górę i nikt nie zastanawiał się nad tym, kogo się promuje i dlaczego?
antyściema
antyściema 18.03.2021, 23:43
Posra,,,ło wam historie jedyne znane pamiętniki komendanta Rząda, którego zidentyfikować nie potraficie i określić politycznie jak nie pokazał sie do teraz w twarzach lubelskiej bezpieki.Czyżby nie był bezpiecznikiem ? Na tym wasza wiedza historyczna IPN sie chyba kończy, a zaczynają sie domysły I spekulacje. Coś wymyślacie. Na lokalnych fotach widać elite UB co sie nie przewija w waszych książkach, a szukacie ofiar żeby szeregowego funkcjonariusza jako UB przedstawić. Już na taką łatwizne lecicie IPN ? Jak nie macie tego w papierach, a potomkowie mają to liczcie sie z procesami. Bo Ob*** kogoś łatwo jakiemuś ukraińcowi, co chce wypromować WiN UPA przeciwko totalitaryzmowi hahahahah
antyściema
antyściema 18.03.2021, 23:22
I co oini chcą wyjaśnić w sprawie Smoleńskiej jak na kaszubach dalej Abwera na ziemiach odzyskanuch Upa i werwolf , widać przy wuborach Polske Wisłą podzieloną hahaha A idioci dalej potęgują rozwarstwienie na Polaków i gorszych Polaków. Jakoś Ukraińcy z KPZU , SS OUN potrafili sie zjednoczyć na Wołyniu . A dekle dalej sie przekrzykują czy ci z AK , czy ci z NSZ czy tamci z Bch byli wiekszumi Polakami. No ale współpraca przeciwko Polakom z UPA to akt naprawde zaebistego patriotyzmu i zasług dla Irki hahahha dobrze że Wołynia nie odbijał dla UPA
Miki
Miki 21.03.2021, 00:03
Ale Irke to ty szanuj! Bo w porownaniu z nim i jego czynami wojennymi tacy jak ty to kompletne zera.
Tyle w temacie
Tyle w temacie 26.03.2021, 15:01
Ta czytałem pamiętniki jak siedział w melinie nad Huczwą i oglądał palone przez UPA wioski. Po za tym był jakiś wywiad ze Sahryń to on był za słaby i nie on to planował, a za to że Bch Ukradło mu broń co przechowywał na akcje Burza to chcciał wyrok na Basaju wykonać. Czyli jak widzisz postać kontrowersyjna. Bo jak wynika z niektórych publikacji to hrubieszowskie AK trzymało broń i amu a nie dzieliło sie z Bch, coś jak na Wołyniu, Wyjaśnij mi za co mam mieć szacunek? Za napad z UPA na Hrubieszów jak stał w laski z UBeckim szpiclem Zenonem. Za obrabowanie KKO. Bo moja rodzina musiała spierd... przed UPA jak jak sie wszystko kotłowało i AK ich nie broniło, mało tego, jeszcze siekawsze akcje były ale nie mam potwierdzenia na to. Nie wiem jakie on miał układy z UPA , ale jak V zarząd WiN czy coś był obsadzony przez UB, To zaczynam spekulować jak niektórzy historycy.

Pozostałe