Odśnieżajcie, bo może być niebezpiecznie!

  • 15.02.2021, 09:57
  • red.
Odśnieżajcie, bo może być niebezpiecznie! Fot. KM PSP Zamość
Śniegu jest mnóstwo. A im więcej, tym gorzej. Dlatego należy pamiętać o jego usuwaniu, np. z dachów budynków. Inaczej może być po prostu niebezpiecznie - przypominają strażacy.

Zamojska komenda za pośrednictwem mediów wystosowała apel do właścicieli i zarządców budynków o usuwanie zalegającego śniegu z dachów, szczególnie dachów płaskich.

– Z dachu stromego śnieg najczęściej osuwa się sam, choć jeśli występują np. lukarny, to tego śniegu może zebrać się bardzo dużo. Przy wystąpieniu odwilży nawis śnieżny osuwając się z wysokości powoduje realne zagrożenie dla pieszych czy też pojazdów zaparkowanych przy budynku – wyjaśnia mł. bryg. Andrzej Szozda, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Dodaje także, że śnieg zalegający na dachach płaskich powoduje obciążenie dla konstrukcji. Jeżeli zacznie się rozpuszczać, a później ponownie zamarzać, utworzy lodowo-śnieżną pokrywę, której jeden metr sześcienny może ważyć nawet kilkaset kilogramów i powodować prawdziwe zagrożenie. Andrzej Szozda przypomina tragedię z 2006 r., kiedy to w Chorzowie doszło do zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich, zginęło 65 osób.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca budynku powinien więc kontrolować ilość śniegu na dachu, a w przypadku jego nagromadzenia, bezwzględnie go usuwać przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów lub samodzielne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – podkreśla strażak.

red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe