Ponad 20 telefonów w jeden dzień. Rozdzwonili się oszuści

  • 03.02.2021, 06:03
  • ak
Ponad 20 telefonów w jeden dzień. Rozdzwonili się oszuści Fot. pixabay.com Na swoje ofiary oszuści typowali osoby starsze, między 65 a 95 rokiem życia.
W powiecie biłgorajskim było 16, a w zamojskim 7 takich sytuacji, na dodatek wszystkie w jeden dzień - poniedziałek, 1 lutego. Na szczęście nikt się nabrać nie dał, nie uwierzył oszustom i wszyscy uratowali swoje oszczędności.

Opowieści, które mieszkańcy powiatu zamojskiego słyszeli po odebraniu telefonu były bardzo podobne. Kobieta lub mężczyzna, podając się za córkę bądź syna mówili, że spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Rodziców prosili o pomoc w "polubownym" załatwieniu sprawy, czyli przez wpłatę pieniędzy. W niektórych przypadkach do rozmowy włączał się rzekomy policjant, co miało uwiarygodnić opowiadaną historię.

Podobnie było w powiecie biłgorajskim. Tutaj jednak telefonowali niby-funkcjonariusze, informując o wypadku osoby bliskiej rozmówcy. Nie prosili jednak o nic innego, jak tylko o gotówkę. Oszuści próbowali też zmiękczyć swoich rozmówców. – Część zgłaszających w tle słyszała płacz i prośby o ratunek. Oszuści żądali kwoty nawet 180 tysięcy złotych – relacjonuje Joanna Klimek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Na szczęście seniorzy szybko zorientowali się, że mają do czynienia z próbą wyłudzenia i nie przekazali obcym żadnych pieniędzy.

– Przed zdecydowaniem się na pożyczenie pieniędzy osobie bliskiej sprawdźmy dokładnie czy rzeczywiście wspieramy finansowo krewnego i czy nie jest to próba oszustwa. Gdy telefon o finansowe wsparcie wzbudza podejrzenie należy natychmiast powiadomić policję dzwoniąc na numer alarmowy 112 – podpowiada Dorota Krukowska-Bibiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe