Siemierz - wioska artystycznych dusz (TYLKO W GAZECIE)

  • 15.01.2021, 06:04
  • Wioletta Dudek
Siemierz - wioska artystycznych dusz (TYLKO W GAZECIE) Genowefa Darmochwał uwielbiała wyszywać poszewki na jasie. od kilku lat nie pozwala jej już na to zdrowie.
To miejsce ma szczęście do artystów. W Siemierzu urodził się poeta Bronisław Przyłuski, stamtąd pochodził reżyser Kazimierz Sioma, rzeźbiarz Czesław Urban, malarka Maria Urban-Mieszkowska. Dziś tworzy tam kilku wspaniałych artystów ludowych.

W tym roku Irena Kramarczuk skończy 74 lata, Zofia Korzan – 72 lata. Genowefa Darmochwał ma teraz 80 lat, a Andrzej Sioma 74 lata. Wszyscy oni są artystami ludowymi. Łączy ich Siemierz. Tam się wychowali albo tam zamieszkali tuż po ślubie. Tam tworzą. A robią piękne rzeczy. Z duszą. 

 Odziedziczony talent

W domu rodzinnym Ireny Kramarczuk rękodzieło było czymś powszechnym. Jej rodzice pochodzili z sąsiedniego Kraczewa. Tata Jan z drewna umiał zrobić prawie każdy mebel. Przy czym był samoukiem. Mama Władysława z kolei nie miała sobie równych w dzierganiu na drutach i szydełkowaniu. Umiała też szyć ubrania ręcznie, bez maszyny. Kiedyś takie umiejętności były bardzo pożyteczne.

 – Mama szyła w rękach sukienki, spódnice, później dopiero siostra miała maszynę. Na drutach z włóczki każdy miał zrobiony sweter, rękawiczki, skarpety, pończochy na zimę. A najczęściej mama wyszywała makatki – opowiada pani Irena.

Cały artykuł przeczytasz tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Wioletta Dudek

Zdjęcia (1)

Zofia Korzan: Jak mam jakieś problemy albo jestem zmęczona, to siadam, zaczynam wyszywać i to mi przynosi ulgę.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe