Hrubieszów: Jubileusz bez gali

  • 17.12.2020, 12:42
  • par
Hrubieszów: Jubileusz bez gali Ostatnie spotkanie noworoczne TRH w styczniu 2020 r., któremu przewodził Jerzy Krzyżewski.
Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie świętuje 60-lecie działalności. Z powodu epidemii nie będzie jubileuszowego spotkania rocznicowego.

TRH utworzono 15 grudnia 1960 r. Nazwą odwołuje się do założonego w 1816 r. przez Stanisława Staszica Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego. Inicjatorami powołania organizacji regionalistów byli: Czesław Tylus i Wincenty Piątak. Pierwszym przewodniczącym był Kazimierz Kulikowski, a od 1967 r. Wincenty Piątak, któremu nadano godność dożywotniego Honorowego Prezesa TRH. Kolejno prezesami byli Helena Bojarczuk, Stanisław Jurczuk (także Honorowy Prezes TRH), a od 1996 r. Jerzy Krzyżewski, zmarły w sierpniu tego roku. Teraz pracami TRH kieruje Emilia Feliksiak.

Od początku działalności TRH integrowało społeczeństwo wokół historii regionu, ochrony zabytków, kultury regionu i jego tradycji. Podtrzymywało kontakty społeczności hrubieszowskiej przebywającej poza Hrubieszowem.

 – Było to możliwe dzięki funkcjonowaniu Sekcji Zamiejscowych TRH; Warszawskiej i Lubelskiej. Przez wiele lat działało Koło Młodzieżowe TRH, prowadzone przez nauczyciela geografii w Liceum im. St. Staszica – niezapomnianego Zygmunta Drewnika. Nawiązano kontakt z zarządem Ziomkostwa Hrubieszowian w Izraelu. Współdziałaliśmy przy budowie pomnika "Ściany pamięci" na hrubieszowskim kirkucie. Do Hrubieszowa corocznie przyjeżdża młodzież izraelska. Osobnym rozdziałem jest współpraca TRH z UMCS w Lublinie i archeologami – prof. Janem Gurbą i prof. Andrzejem Kokowskim – wylicza prezes Emilia Feliksiak.

W 1965 r. TRH zainicjowało powstanie muzeum regionalnego (Muzeum im. Stanisława Staszica) i przekazało na jego rzecz eksponaty zgromadzone przez regionalistów. Z inicjatywy i ze składek TRH powstały pomniki i tablice pamiątkowe: Bolesława Prusa i Bolesława Leśmiana w Hrubieszowie, Partyzanta w Małkowie, 700-lecia Grabowca. Odbudowano kopiec Tadeusza Kościuszki w Uchańce i Pomnik Powstańców Styczniowych w Mołożowie.

 – Od 1961 roku towarzystwo wydaje "Biuletyn TRH", a także wydawnictwa ukazujące się w ramach "Biblioteki TRH". Przez wiele lat organizowaliśmy Dni Ziemi Hrubieszowskiej oraz spotkania z ludźmi regionu, m.in. z prof. Stefanem Du Chateu, prof. Wiktorem ZinemLeonidem BujanemKrzysztofem CzubarąJanem Kaliszem. Tradycją stały się styczniowe spotkania noworoczno-opłatkowe i listopadowe kwesty Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Hrubieszowskiego – tłumaczy Katarzyna Suchecka, sekretarz TRH.

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
coś mi sie  nie zgadza
coś mi sie nie zgadza 23.12.2020, 18:48
Chwila to komuna upadła 30- lat temu a oni maja 60-cio lecie?
lp
lp 21.12.2020, 12:35
dajcie spokoj, wszyscy wiedza jak było
nie zapominamy
nie zapominamy 27.12.2020, 00:59
Wszyscy wiemy jak to było i kto gdzie bvył . Ale pozapominali sie ci co byli w PZPR i teraz chcą szerzyć nwm kolejną propagande żeby być na świeczniku
Krzysiek
Krzysiek 20.12.2020, 07:44
Cz faktycznie wszyscy członkowie i cały zarząd TRH jest zbirranina teraz mi osób powiązanych z była PZPR oraz z inni szulerzy w mieście ludzie to widzą i punktują czas na zmiany *"
ber
ber 21.12.2020, 01:17
mam nadzieje że teraz pewne tematy staną sie ciekawe i godne upowszechnienia, wielotematyczność stanie się normą
Hrubielaczekk
Hrubielaczekk 23.12.2020, 18:52
Wielotematyczność zawsze jest ciekawa bo przedstawia punkt widzenia różnych osób. Nawet jak czasami w chamski sposób jest wyrażony, pod wpływem emocji.
TW  Bolek
TW Bolek 19.12.2020, 21:11
TW regionalni mają jubileusz hahahah. Kiedy udostępnią listy członków PZPR z lat 70-80? To zobaczymy czy mogą reprezentować co niektórzy region? No i jeszcze utajnione akta wydziału gospodarczego MO hahahhaha bo wielu cinkciarzy tam pewnie jest jako TW.

Pozostałe