Horodło: Można potknąć się o granicę

  • 23.10.2020, 07:09
  • Bogdan Nowak
Horodło: Można potknąć się o granicę Jedna z ławek na starym grodzisku. Przydałby się remont.
Rozpadające się schody i ławki, niezabezpieczona przepaść. Uważajcie na grodzisku.

Stare grodzisko w Horodle położone jest nad wysokim urwiskiem doliny Bugu. Jeszcze kilka lat temu rozciągał się stamtąd malowniczy widok. Teraz zbocze zarosło chaszczami. Na remont czekają także schodki prowadzące na grodzisko, alejki i ławki. Czy coś się tam może zmienić?

Grodzisko nazywane jest w okolicy „Wałami Jagiellońskimi” lub „Zamczyskiem”. Archeolodzy odkryli tutaj ślady osadnictwa, które datowano na X-XIII wiek. Obok istniały duże osady otwarte. Co ciekawe, niektóre z nich mają wcześniejszy rodowód niż „Zamczysko”. Wiadomo, że w miejscu, gdzie wcześniej istniały zabudowania w obrębie wałów wybudowano w XIV wieku zamek, o którym w 1382 r. wspominał w swojej kronice Jan z Czarnkowa.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

 

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wiola
Wiola 22.11.2020, 14:33
Wstyd
Horodelec
Horodelec 26.10.2020, 08:48
Niech ktoś zejdzie nad rzekę, za domostwa leżące nad samą skarpą i zobaczy ile tam jest skarbów wyrzucanych z tych gospodarstw - "byle za płot" - o ile płot jest. Syf i tyle. Tym też sie nikt nie zainteresuje. Jakiś czas temu była "ewidencja" opróżniania zbiorników na nieczystości - jakieś efekty/skutki/ konsekwencje tych dziań?
Stefanek
Stefanek 25.10.2020, 15:26
Niech lepiej zabiorą te śmieci że Strzyżowa nad Bugiem zakopane pod wyrobiskiem piasku dla obwodnicy. I normalne stacjonarne kibe na przejściu w Zosinie. Reszt na drogi. Wały mogą poczekać nieuciekną. Najbiedniejsza gmina w Polsce i tyle
Kasia
Kasia 25.10.2020, 04:56
Niech ktos sie tym w koncu zajmie

Pozostałe