Zamość: Bądź Eko, bądź z nami

  • 11.09.2020, 05:42
  • roh
Zamość: Bądź Eko, bądź z nami Fot. pixabay.com
Przez wiele tygodni w naszej akcji „Bądź Eko w Zamościu” prezentowaliśmy inicjatywy proekologiczne zgłoszone przez szkoły, przedszkola, stowarzyszenia i wspólnoty mieszkaniowe. Wspólnie z firmą Veolia, Urzędem Miasta w Zamościu, PGK sp. z o.o. w Zamościu oraz firmą Airly zapraszamy Was w sobotę 12 września na piknik ekologiczny w Zamościu, podczas którego rozdamy nagrody naszym laureatom.

Impreza odbędzie się w miejscu najbardziej kojarzącym się z ekologią na kwietnej łące przy bastionie drugim, obok Bramy Szczebrzeskiej.  Zaczynamy już o godz. 9. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Zapewniamy, że nikt nudzić się nie będzie. W trakcie trzygodzinnego festynu dwie pokazowe lekcje przeprowadzi Powietrzna Akademia Airly. Dzieci i młodzież dowiedzą się m.in jak powstaje smog, niektóre zjawiska atmosferyczne i jak w domowych warunkach możemy dbać o czyste powietrze.  Na trasę wyruszy rowerowa ekipa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, która pokona trasę do Zwierzyńca.

 – Będziemy łączyć przyjemne z pożytecznym. Po drodze będziemy sprzątać rowy ze śmieci – mówi Małgorzata Bzówka prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

Pracownicy PGK będą też pokazywać jak prawidłowo segregować śmieci i zachęcać mieszkańców do proekologicznych zachowań. Z tym w Zamościu jest problem.

 – Choćby z tzw. odpadami bio, czyli biodegradowalnymi. Czasami w tych pojemnikach jest wszystko i puszki i plastik. Wiele ludzi robi błąd wyrzucając takie odpady w reklamówkach. Aby takie odpady były rzeczywiście biodegradowalne muszą być wyrzucane bezpośrednio z kubła, bez żadnych dodatków – mówi Małgorzata Bzówka.

- Będziemy promować akcję "Posprzątam swój kawałek Polski", która jest 27 akcją sprzątania świata. Będziemy rozdawać dla szkół, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych rękawiczki oraz worki na śmieci mówi - Katarzyna Fornal – Urbańczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej  i Ochrony Środowiska z UM w Zamościu.

Nie zabraknie konkursów plastycznych dla najmłodszych i nie tylko. Będziemy sprawdzać waszą wiedzą o ekologii.

Podczas pikniku wręczymy też nagrody i wyróżnienia laureatom naszej akcji „Bądź Eko w Zamościu. To był pierwszy taki konkurs zorganizowany przez redakcję „Kroniki Tygodnia” i partnera konkursu Veolię skierowany do mieszkańców Zamościa. Chcieliśmy nagrodzić proekologiczne inicjatywy na terenie miasta Zamościa, które przyczyniają się do poprawy stanu otaczającego nas środowiska. I mimo pandemii koronawirusa, która pokrzyżowała nam nieco plany, udało się zrealizować założenia.

Do konkursu zgłoszono 17 projektów i to czytelnicy głosowali, które inicjatywy powinniśmy nagrodzić. Nagrody finansowe ufundował sponsor konkursu firma Veolia.

– Cieszymy się, że tyle pięknych i ciekawych pomysłów zostało zgłoszonych. Widzimy, że dla mieszkańców Zamościa temat ochrony środowiska jest niezmiernie ważny. Dlatego  jako spółka wspieramy wszelkie działania służące ochronie środowiska naturalnego i  promocji inicjatyw ekologicznych – mówi Renata Wójcik, dyrektor do spraw komunikacji w spółce Veolia Term.

Do konkursu przyłączyło się także miasto Zamość, które postanowiło dofinansować realizację jednego ze zgłoszonych do „Bądź Eko w Zamościu” projektów.  Miasto wybrało projekt Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu.

Czekamy na Was 12 września

roh

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
brawo
brawo 11.09.2020, 14:13
Brawo cenna inicjatywa

Pozostałe