Pod tarczą ZUS-u

  • 17.04.2020, 08:23
  • lew
Pod tarczą ZUS-u Z tarczy antykryzysowej – po przedświątecznym rozszerzeniu limitu – skorzystają podmioty zatrudniające maksymalnie 49 pracowników.
Od początku miesiąca obowiązują przepisy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Do 9 kwietnia do placówek terenowych biłgorajskiego oddziału ZUS wpłynęło prawie 7 tys. wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie ze składek lub odroczenie terminu ich płatności oraz o świadczenia postojowe.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy płacą składki wyłącznie za siebie, oraz firmy, które na koniec lutego zgłaszały do ubezpieczeń społecznych do 9 pracowników – poinformowała nas Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie.

Bo tylko te dwie grupy – według obowiązujących obecnie przepisów – są zwolnione ze składek za marzec, kwiecień i maj br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Zarówno przedsiębiorca, jak i jego pracownicy, zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Warto pamiętać, że z takiego rozwiązania mogą skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na koniec ub. roku nie zalegali z opłacaniem składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeżeli przedsiębiorca miał zadłużenie za dłuższy okres, to będzie mógł skorzystać ze zwolnienia ze składek pod warunkiem, że do końca grudnia zawarł z ZUS układ ratalny i go realizuje.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe