Zwierzyniec: Młodzi umówili się na spotkanie. Przyjechała policja

  • 26.03.2020, 15:09
  • ak
Zwierzyniec: Młodzi umówili się na spotkanie. Przyjechała policja Fot. pixabay.com
Jest zalecenie, by wyjścia z domu ograniczać do minimum? Jest? Jest zakaz zgromadzeń? Owszem. Ale do grupy młodych ludzi te zasady chyba nie dotarły. W środę (25 marca) wieczorem zorganizowali sobie towarzyskie spotkanie. Mieli pecha. Namierzyła ich policja.

Mundurowi rutynowo patrolowali teren. Na parkingu przy ul. Plażowej w Zwierzyńcu zauważyli grupę młodych ludzi. Podjechali do nich, by wyjaśnić przyczyny tego spotkania, zwłaszcza, że w całym kraju obowiązują ograniczenia w grupowaniu się.

– Napotkani, dwie 19-latki oraz dwóch młodych mężczyzn w wieku 21 i 23-lat powiedzieli policjantom, że spotkali się w celach towarzyskich. Oświadczyli również, że mają świadomość wprowadzonych ograniczeń, co do przemieszczania się i uczestniczenia w spotkaniach, jednak myśleli, że nikt ich w tym miejscu nie zauważy – relacjonuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

Całą czwórka już poniosła konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego postępowania. Dostali mandaty. – Zgodnie bowiem z kodeksem wykroczeń kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscu publicznym podlega karze grzywny do 500 zł – przypomina policjantka.

Dodaje, że sytuacja w kraju wymaga od nas wszystkich dużej odpowiedzialności i stosowania się do wprowadzonych ograniczeń. Zostały one wprowadzone dla naszego bezpieczeństwa.


Przypomnijmy, że rząd ogłosił wprowadzenie od 25 marca)dodatkowych środków ostrożności i ograniczeń w sytuacjach opuszczania domów. Na czym ma to polegać?

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adam
Adam 10.06.2020, 17:40
Brawo Policja zwierzyniec. Mam pytanie czy Policja w Zwc ma prawo jezdzic deptakiem w czasie gdy nie dokonują interwencji?
20-latek
20-latek 27.03.2020, 12:54
Na spacer tylko z psem. Poszedlem przejść się na spacer w pojedynkę nad Łabunka, to podeszlo do mnie dwoch policjantów, zrobilo mi opiedol i zaczeli straszyc mandatem, ze wyjsc mozna tylko w niezbędnych sprawach zycia codziennego praca, sklep, a na spacwr tylko z psem. Ps. Ostatecznie mandatu nie dostałem tylko pouczenie.
samsolo
samsolo 27.03.2020, 09:09
marcować się zachciało?--co przez internet się nie da?przeciez co drugi to mistrz w necie!!!!
ajka
ajka 26.03.2020, 17:17
jeżeli w pracy jest tasma i d... o d...trze ,inaczej się nie da to jak to się ma do ograniczen?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 26.03.2020, 17:11
Madr.. to siedź i się kiś w domu. To nie stan wojenny żeby z domu nie można było iść. A te miśki ze zwierzyńca niech pilnują swoich spraw a nie się młodych czepiają
samsolo
samsolo 27.03.2020, 09:15
głupim trzeba czasem wstrząsnąc....
baca
baca 26.03.2020, 17:38
brak rozumu ci DOSKWIERA ??ale PO co głupiemu rozum ????
Madry
Madry 26.03.2020, 16:48
Baaaaardzo dobrze. Brawo policja. To ja siedze i sie kisze z dziecmi i zona w domu a tu gowniarzeria wylazi

Pozostałe