Koronawirus w regionie. Najświeższe informacje (AKTUALIZACJA)

  • 11.03.2020, 04:38 (aktualizacja 12.03.2020, 10:11)
  • ak
Koronawirus w regionie. Najświeższe informacje (AKTUALIZACJA) Fot. Wikimedia Commons
Przybywa przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Pierwsze zachorowanie stwierdzono we wtorek również w województwie lubelskim, kolejne doniesienia o zakażeniach nadeszły w środę rano. Koronawirus został potwierdzony u pacjentki z Janowa Lubelskiego. Rząd zdecydował o odwołaniu wszystkich imprez masowych, a także zamknięciu szkół i uczelni wyższych.

 

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał obowiązujące do 25 marca zarządzenie o zakazie organizacji wszelkich imprez rozrywkowych, nie tylko tych masowych.


Apel burmistrza Krasnobrodu:

W związku z zagrożeniem wynikającym z rosnącej liczby zachorowań spowodowanych koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa rodzin, apeluję o ograniczenie do minimum osobistych wizyt w miejscach o dużym skupisku ludzi.

Wiele spraw dotyczących Państwa, w każdym Urzędzie (Miejskim, Starostwie Powiatowym, NFZ, Przychodni Lekarza Rodzinnego, Urzędzie Wojewódzkim, etc.) możecie Państwo zrealizować telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub za pomocą platformy www.obywatel.gov.pl.

Dane teleadresowe Urzędu Miejskiego w Krasnobrodzie:

e-mail: [email protected]

Skrytka ePUAP: /90i5l7bxxn/SkrytkaESP
Tel./Faks: 84 660 7691, 84 660 7692 – od poniedziałku do piątku w godz.: 7:30 – 15:30.

Apeluję również o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Burmistrz Krasnobrodu

Kazimierz Misztal


Apel władz Szczebrzeszyna:

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego koronawirusem, mając na uwadze ochronę zdrowia i życia interesantów oraz osób zatrudnionych zwracam się z prośbą o telefoniczne konsultowanie się z pracownikami odpowiednich referatów celem ustalenia terminu i sposobu załatwienia spraw.

Sekretariat Urzędu Miejskiego w Szczebrzeszynie – tel. 846821095

Zastępca Burmistrza
Zbigniew Paprocha


ŚRODA, godz. 16.52: Komunikat władz miasta dla mieszkańców Zamościa opublikowany na stronie internetowej magistratu:

"Do 25 marca swoją działalność zawieszają:

ZAMOJSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY

ZDK: Z dniem 11.03. do dnia 25.03. odwołano wszystkie zajęcia stałych form pracy własnych i zewnętrznych, w tym Uniwersytetu III Wieku, spektakl w dniu 15.03. i warsztaty w dniu 16.03.

BWA: W związku z zaleceniami dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, BWA Galeria Zamojska zawiesza swoją działalność wystawienniczą w miesiącu marcu b.r.

ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. K. NAMYSŁOWSKIEGO: Koncerty w marcu zostały odwołane.

MUZEUM ZAMOJSKIE wraz z Oddziałem Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał będzie nieczynne dla zwiedzających w dniach 12 – 25 marca 2020 r. W związku z tym wszystkie wydarzenia odbywające się w Muzeum wraz ze zwiedzaniem zostają odwołane.

CFK „ STYLOWY”: Informujemy, że w związku z decyzją Rządu RP z dnia 11 marca 2020r. o zawieszeniu funkcjonowania kin, wszystkie seanse w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu od 12 marca 2020 zostają odwołane. Zwrotu zakupionego biletu można dokonać w kasie kina, która będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00. Zwroty za bilety zakupione przez stronę WWW będę realizowane na konta, z których dokonano wpłaty.

Książnica Zamojska ogranicza działalność Działu Udostępniania oraz Działu Sieci Miejskiej do 25.03.2020 r.  

OSIR- do 25.03. 2020 r. obiekty sportowe będą zamknięte.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i koniecznością zachowania szczególnych środków ostrożności informujemy o odwołaniu pikniku konsumenckiego z okazji Światowego Dnia Konsumenta zaplanowanego na 14 marca 2020 roku w Galerii Handlowej „Twierdza” w Zamościu. Wydarzenie odbędzie się w innym terminie, o którym poinformujemy w późniejszym czasie. Z tego samego powodu nie odbędzie się konferencja dla pedagogów i rodziców „Bliżej dziecka” (14.03.).

W ramach profilaktyki autobusy zamojskiego MZK są przynajmniej raz dziennie dezynfekowane."


ŚRODA, godz. 16: Burmistrz Biłgoraja wydał zarządzenie o zakazie handlu na targowiskach w mieście. Chodzi o place przy ul. Dąbrowskiego i Jagiełły. Zakaz ma obowiązywać do 25 marca.


ŚRODA, godz. 16: Odwołane imprezy w Biłgoraju. Komunikat ze strony UM:

Ze względu na sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronowirusa w dniach od 12 do 25 marca  kino Biłgorajskiego Centrum Kultury będzie nieczynne. Odwołane zostały także wszystkie zajęcia  i wydarzenia odbywające się w BCK. 

Najbliższe wydarzenia  BCK zostały odwołane bądź przeniesione na inny termin. W zawiązku z tym istnieje możliwość zwrotu biletów w kasie kina BCK. Uwaga: zakupione bilety na imprezy będą ważne na  imprezę w nowym terminie. Poniżej więcej inf. o zmianach w terminach wydarzeń.

  • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Pogodna nutka” – przeniesiony na 9 maja
  • Koncert Don Vasyl- przeniesiony*
  • Występ kabaretu Paranienormalni  - przeniesiony*
  • Spotkanie z Andrzejem Kłosińskim - przeniesione*

Działalność zawiesił również Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zamknięta jest siłownia oraz sauny.


ŚRODA, godz. 15.48: Środki ostrożności wprowadza Sąd Okręgowy w Zamościu.

W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa uprasza się, aby osoby wezwane na rozprawy do Sądu Okręgowego w Zamościu (np. w charakterze stron, uczestników  postępowania, pełnomocników, obrońców, świadków), które wróciły z kraju/rejonu uznanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego jako szczególnie niebezpieczny i podatny na zakażenie koronawirusem lub miały kontakt z osobą, u której stwierdzono zarażenie koronawirusem są proszone o niezwłoczne przekazanie tej informacji telefonicznie bądź droga mailową do Biura Obsługi Interesantów Sądu Okręgowego w Zamościu na nr telefonu: 84 631 68 00 lub na adres mailowy:  [email protected].

Informacja ta powinna zawierać: sygnaturę akt sprawy, imię i nazwisko osoby wezwanej, status w sprawie, kontaktowy nr telefonu albo adres mailowy oraz termin rozprawy, na który została wezwana.

Zgłaszając powyższy fakt osoby te usprawiedliwiają swoje niestawiennictwo w Sądzie.


ŚRODA, godz. 15: Szpital w Hrubieszowie wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów na oddziałach.
 Prezydent Andrzej Wnuk zamieścił w internecie apel do mieszkańców miasta

 

 


ŚRODA, godz. 14.15: Od czwartku (12 marca) w szkołach nie będą się odbywały lekcje, od poniedziałku 16 marca wszystkie placówki będą zamknięte. To trudna sytuacja zwłaszcza dla maturzystów, którzy na przygotowania do egzaminu dojrzałości mają niewiele czasu. Co z ich nauką? Szkoły podchodzą do tego różnie.

Antoni Szostek, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu mówi, że na dzisiaj trudno prorokować, jak te dwa tygodnie będą wyglądać. Nie przewiduje jednak prowadzenia lekcji online, bo jego zdaniem byłoby to bardzo trudne. Ale wierzy, że uczniowie klas maturalnych na pewno dobrze wykorzystają ten czas i będą na własną rękę przygotowywać się do majowych egzaminów.

Beata Grela, wicedyrektor LO im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim jest polonistką. Ze swoimi uczniami już umówiła się na lekcje w internecie, także z wykorzystaniem kamerek. Wie, że podobnie będą robić nauczyciele innych przedmiotów maturalnych. – Na pewno będziemy w stałym kontakcie z maturzystami. Poprzez komunkatory internetowe możemy wysyłać im materiały, zadania i pocztą zwrotną je odbierać – mówi.

Podobnie ma wyglądać sytuacja w I LO im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Tutaj uczyć się mają nie tylko maturzyści, choć oni najbardziej intensywnie. – Dzisiaj odwiedziłam wszystkie klasy, rozmawiałam z młodzieżą. Od poniedziałku mają być w kontakcie ze swoimi nauczycielami. Chodzi o to, by jak najmniej na tej sytuacji stracili. Zajęcia z maturzystami będą odbywały się regularnie i intensywnie – zapowiada Bożena Krupa, dyrektor "starego" ogólniaka.

WIĘCEJ O SYTUACJI W OŚWIACIE W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM W NAJBLIŻSZYM PAPIEROWYM WYDANIU KRONIKI TYGODNIA.

 


Doniesienia o pierwszych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w województwie lubelskim sprawiły, że mieszkańcy naszego regionu tłumnie ruszyli do sklepów i robią zakupy "na zapas". Z półek w marketach znika zwłaszcza papier toaletowy, a także produkty o długich terminach przydatności do spożycia.


ŚRODA. godz. 13.57. Odwoływane są kolejne wydarzenia.

"Szanowni Państwo ze względu na ostatnie zalecenia i eliminowanie zagrożeń związanych z rosnącą liczbą osób zarażonych koronawirusem jesteśmy zmuszeni odwołać wydarzenie, zaplanowane na 13 marca dzień z okazji Narodowego Święta Węgier" – Michał Król, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu.

Zamojski Dom kultury odwołał planowany na niedzielę spektakl teatralny "Zdradziłeś mnie kotku".

 


ŚRODA, godz. 12.59. Specjalne środki ostrożności podejmuje również Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna. Oto komunikat, jaki wydano w tej sprawie:

Ze względu na zagrożenie koronawirusem od czwartku ( 12.03.br.) na tydzień odwołujemy zajęcia grup dziecięcych . Z racji tego, że sytuacja jest rozwojowa, będziemy Państwa informować na bieżąco o kolejnych naszych decyzjach dotyczących prób. W sprawie przeprowadzki magazynów kostiumów zespołu ( w związku z remontem ZDK) będziemy kontaktować się bezpośrednio z rodzicami poszczególnych grup.


ŚRODA, godz. 12.39. W związku z sytuacją epidemiologiczną miasto Zamość wydało komunikat w sprawie przyjęć interesantów:

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i koniecznością zachowania szczególnych środków ostrożności, Prezydent Miasta Zamość zwraca się z prośbą do interesantów o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta. W sprawach urzędowych prosimy o kontakt telefoniczny, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub platformy ePUAP, płatności prosimy dokonywać przelewem. Numery telefonów do poszczególnych wydziałów podajemy poniżej.

Do odwołania wstrzymane są przyjęcia interesantów, które odbywały się w każdy wtorek. Pozostała działalność Prezydenta, Zastępców, a także całego Urzędu Miasta Zamość odbywa się normalnie.


ŚRODA, godz. 12: Z naszych informacji wynika, że kwarantanną objętych zostało pięcioro uczniów i dwójkę nauczycieli Społeczniaka. Ta grupa przebywała niedawno w Finlandii. Wyjazd był zorganizowany w ramach międzynarodowej wymiany. 


ŚRODA, godz. 11.40: Od czwartku, 12 marca nieczynne będzie Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu. Wkrótce ma się ukazać oficjalny komunikat w tej sprawie.


ŚRODA, godz. 11.05: Na oddziale zakaźnym szpitala w Tomaszowie Lubelskim od wtorku wieczorem przebywa kolejna pacjentka z podejrzeniem koronawirusa. – To kobieta w średnim wieku, mieszkanka naszego powiatu, która w ostatnim czasie miała kontakt z osobą, która przyjechała z Wielkiej Brytanii – informuje Piotr Gozdek, wicedyrektor SP ZOZ.

Kobieta ma objawy infekcji wirusowej. Jej stan jest dobry. Pobrano od niej próbki do badań. Wyników jeszcze nie ma.

 

ŚRODA, godz. 10.45: Premier Morawiecki ogłosił w środę, 11 marca po godz. 10, że wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce mają być zamknięte od poniedziałku 16 marca. Lekcje mają się nie odbywać już od czwartku 13 marca.


Oddział zakaźny szpitala w Tomaszowie Lubelskim przyjął dotychczas pięciu pacjentów z koronawirusem. Badania przeprowadzone u nich dały wynik ujemny.


ŚRODA, godz. 10: Póki co władze Zamościa nie podjęły decyzji o odwołaniu zajęć w podległych miastu szkołach. Stanie się tak jednak na pewno, jeśli takie będą dyspozycje MEN. Dyrektorzy poszczególnych placówek odwołali już planowane wcześniej dni otwarte. Nie odbywają się też wyjazdowe wycieczki uczniów. Wstrzymano wyjścia do kina. 

Zamojskie szkoły podejmują specjalne środki ostrożności, by chronić uczniów przed koronawirusem. Przy wejściach do Szkoły Podstawowej nr 7 zamontowane zostały dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.


ŚRODA, godz. 8: Komunikat Ministerstwa Zdrowia z dzisiejszego (11 marca) poranka:

 


" W ramach wprowadzenia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu odwołuje wszystkie koncerty, audycje oraz Poranek muzyczny dla dzieci w miesiącu marcu 2020 roku. Osoby, które zakupiły bilety wstępu mogą je zwrócić w biurze Orkiestry w Zamościu, ul. Partyzantów 2 oraz uzyskać zwrot pieniędzy na podstawie zwracanego biletu" – czytamy w komunikacie Namysłowiaków.

CZYTAJ TAKŻE: KORONAWIRUS W POLSCE. POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI

 

 

Podobną decyzję jeszcze w zeszłym tygodniu podjęto w Tereszpolu, gdzie odwołano imprezę z okazji Dnia Kobiet. Szkoły w naszym regionie zrezygnowały z zaplanowanych wycieczek, odwoływane są wyjścia do kina i dni otwarte.

O zachowanie szczególnej ostrożności do rodziców swoich wychowanków zaapelowało również Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Krok za krokiem w Zamościu:

 

 

Na przejściach granicznych trwa kontrola sanitarna. Poddawane jej są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach. Służby medyczne dokonują pomiaru temperatury, a funkcjonariusze straży granicznej pobierają karty lokalizacyjne. W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.

 

 

MACIE JAKIEŚ INFORMACJE NA TEMAT INNYCH ODWOŁANYCH WYDARZEŃ? WIECIE, ŻE W WASZEJ MIEJSCOWOŚCI PODJĘTO JAKIEŚ SZCZEGÓLNE ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA? PISZCIE O TYM W KOMENTARZACH, WYSYŁAJCIE NAM INFORMACJE NA MAIL: [email protected] LUB W WIADOMOŚCIACH NA FACEBOOKU.

ak

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe