Lekarz rozsiekany za kilka rubli

  • 18.02.2020, 07:33
  • Piotr Tarasiuk
Lekarz rozsiekany za kilka rubli Pod Tyszowcami i Tuczapami walczyli ochotnicy z Lwowa: Tadeusz i Tomislaw Rozwadowscy oraz Franciszek Szymanowski
Bestialski mord w Mołożowie oburzył także przeciwników powstania.

Na Ziemię Hrubieszowską przybył ze Lwowa wspólnie z oddziałem powstańców styczniowych. Aby leczyć i opiekować się rannymi, walczącymi z Moskalami. Tu spotkała go śmierć męczeńska z rąk oprawców, choć dla ratowania życia oddał ostatnie pieniądze i nie walczył z bronią w ręku.

Nosił bardzo rzadkie imię, Juwenal. Nadano mu je, prawdopodobnie, na cześć rzymskich igrzysk, juwenaliów, ustanowionych przez cesarza Nerona. Równie dobrze mógł to być hołd oddany przez jego rodziców jednemu z najwybitniejszych rzymskich satyryków, Decimusowi Iuniusowi Iuvenalisowi (Juwenalis z Akwinum), żyjącemu w I w. n.e.

Niestety Juwenalowi Niewiadomskiemu "historyczne" imię nie przyniosło należnej sławy. Wciąż jest jeszcze zbyt mało znaną postacią.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Piotr Tarasiuk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe