Tam gdzie było getto

  • 28.01.2020, 16:25
  • Agnieszka Piela
Tam gdzie było getto Getto w Zamościu. Dzieci przy studni w południowo-zachodnim kwartale Nowego Rynku. Widoczna w głębi biała kamienica z balkonem to nr 33. Po prawej kryty gontem dach, to nr 34 (nieistniejący).
Od 27 stycznia do 1 lutego potrwają na Lubelszczyźnie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu. W Zamościu, 28 stycznia będzie można obejrzeć wystawę fotografii, wyruszyć na wycieczkę z przewodnikiem. W synagodze zaprezentowany zostanie film relacja Stanisławy Mandeltort.

Na mapie uroczystości oprócz Lublina, Bełżca znajdują się Lubartów, Puławy, Kock, Tomaszów Lubelski i Zamość. W tych miastach zaplanowano wiele spotkań, prelekcji, warsztatów, spacerów i wystaw.

- W wydarzeniach może uczestniczyć każdy. 28 stycznia, otworzymy w szkolnej galerii "Wieszak" wystawę fotografii z zamojskiego getta. W środę po zapaleniu zniczy przy torach na przystanku Zamość -Starówka przy ul. Peowiaków zapraszam na wycieczkę po terenie dawnego getta. Wcielę się w rolę przewodnika. Wyruszamy o godz. 11.30. Zakończeniem zamojskiego dnia obchodów będzie filmowa relacja Stanisławy Mandeltort, której ojciec Eliasz przy Staszica 31 prowadził aptekę i drogerię. Ok. 50-minutowe wspomnienia zostaną wyświetlone w synagodze o godz. 13.00 - zaprasza w imieniu organizatorów Marek Kołcon, nauczyciel historii II LO im. M. Konopnickiej w Zamościu.

 Dni Pamięci ustanowiło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Międzynarodowe święto zostało uchwalone w 2005 r. Przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau. Organizatorem lubelskich wydarzeń jest dr hab. Sabina Bober (kierownik Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL). Wydarzenie honorowym patronatem objął marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Edycji zamojskiej patronuje prezydent Andrzej Wnuk.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Agnieszka Piela

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
historyk
historyk 29.01.2020, 10:44
Żydzi Sefardyjscy, których sprowadził do Zamościa Jan Zamoyski zostali wypędzeni w pol. XVII w. przez wyjątkowo nietolerancyjnych Żydów Aszkenazyjskich (wschodnich), którzy następnie wyparli z Zamościa Greków i Ormian, a w 1899 r. wypędzili Icchaka Lejb Pereca , bo się ośmielał mówić po Polsku, w mieście w którym budowali rosyjskie koszary.
A jak zachowali się w Zamościu i Szczebrzeszynie we wrześniu 1939 r ?

Pozostałe