Gm. Łukowa: W hołdzie partyzantom

  • 09.01.2020, 15:44
  • Leszek Wójtowicz
Gm. Łukowa: W hołdzie partyzantom
To pod Osuchami w nierównej walce z Niemcami zginęło kilkuset polskich partyzantów i to w Osuchach znajduje się największy cmentarz partyzancki w kraju. Dlatego jest duża szansa na utworzenie tam oddziału Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Stosowne kroki w tym kierunku poczynił już samorząd powiatu biłgorajskiego.

Na grudniowej sesji radni powiatu biłgorajskiego podjęli uchwałę w sprawie ustalenia treści zmian w statucie Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju w celu przekazania do uzgodnienia z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy krok do utworzenia w Osuchach (gm. Łukowa) oddziału biłgorajskiego muzeum. Jednym z jego działań statutowych – zgodnie z przyjęta uchwałą – ma być „kultywowanie pamięci historii Zamojszczyzny związanej z działaniami partyzanckimi i bitwą pod Osuchami oraz upamiętnienie miejsca wiecznego spoczynku żołnierzy AK i BCh na największym cmentarzu partyzanckim w kraju jako symbolu ruchu oporu społeczeństwa polskiego wobec okupanta niemieckiego na terenie ziem polskich”.

Wchodząca w skład Muzeum Ziemi Biłgorajskiej komórka ma się nazywać Oddział – Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe