Tomaszów Lubelski: Grób żołnierza podziemia na cmentarzu komunalnym

  • 22.10.2019, 05:58
  • Robert Horbaczewski
Tomaszów Lubelski: Grób żołnierza podziemia na cmentarzu komunalnym
Grabarz z tomaszowskiego cmentarza komunalnego, który na zlecenie UB dokonywał tajnych pochówków, milczał przez lata. Bał się. Jego relację spisała rodzina jednej z ofiar miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. To dzięki tym wspomnieniom, na początku października udało się ekshumować szczątki jednego z żołnierzy podziemia zamordowanego przez bezpiekę.

Przy płocie od północnej strony cmentarza chowałem wszystkich pobitych akowców w jednym szeregu – wyjawił grabarz w latach 80. ubiegłego wieku krewnym jednej z ofiar.

Miejsce to znajdowało się w zapadlisku schodzącym w kierunku rzeki. Ciała grzebano przeważnie wieczorami. Zazwyczaj były pozbawione odzieży, niekiedy w stanie posuniętego rozkładu, bo zwłoki niektórych partyzantów wystawiano na wiele dni na widok publiczny przed siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Lubelskim przy ulicy Lwowskiej. Po przeprowadzanym potajemnie pochówku, aby zatrzeć ślad, teren wyrównywano i plantowano. Wkrótce zarastał on chwastami.

Później w tym miejscu, w zagłębieniu, na krańcu cmentarza, urządzono śmietnisko. Ludzie znosili tam stare wieńce, znicze, szkło.

 – W latach 90., w związku z pracami przy budowie nowego ogrodzenia, obszar dawnych pochówków został przysypany 3-metrową warstwą ziemi, w celu zniwelowania różnicy poziomu z pozostałą częścią cmentarza. Gdy kopano fundamenty odkrywano ludzkie czaszki – mówi Artur Piekarz, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe