Sahryń: O siostrze Longinie i siedmiu chłopcach

  • 21.05.2019, 15:33
  • lew
Sahryń: O siostrze Longinie i siedmiu chłopcach Siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny przyjechały m. in. ze Starej Wsi k. Brzozowa, Jarosławia, Łodzi i Krakowa.
W tym roku przypada 75. rocznica śmierci siostry Longiny i jej siedmiu małych podopiecznych, którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów w lesie pod Sahryniem (gm. Werbkowice). O zamordowanych nie zapomnieli uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Sahryniu.

W czwartek (16 maja) zorganizowano święto Szkoły Podstawowej im. Siostry Wandy Longiny Trudzińskiej i Siedmiu Wychowanków w Sahryniu. – Dzisiaj przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli, który 16 maja 1657 r. został zamęczony z nienawiści do wiary katolickiej w Janowie Poleskim – przypomniał podczas uroczystej mszy świętej ks. Eugeniusz Adamek, proboszcz parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Sahryniu. – Siostra Longina 16 maja 1944 r. została zamordowana z nienawiści do narodu polskiego i wiary katolickiej. Oboje, podobnie jak wielu innych męczenników, znaleźli życie w Bogu.

W uroczystościach wzięła udział nie tylko społeczność sahryńskiej szkoły, ale też siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, które przyjechały m.in. ze Starej Wsi k. Brzozowa, Jarosławia, Łodzi, Tarnobrzega, Krakowa i Tuligłów k. Krasnegostawu, wychowankowie byłego Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach, gdzie pracowała z dziećmi siostra Longina, w tym m.in. Zbigniew Markuszewski Kazimiera Leszek z Lublina, a także kierownik zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty Monika Żur, wójt gminy Werbkowice Agnieszka Skubis-Rafalska, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Werbkowice, a także mieszkańcy Sahrynia, Turkowic, Malic oraz innych miejscowości.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 22.05.2019, 23:44
Śmieszne jest to jak robią szopki w Sahryniu jacy to oni byli przez polaków prześladowani w nacjonalistycznej - faszystowskiej twierdzy ukraińskiej. Bo w niejdnej książce pisze ze tam stacjonował oddział ss i ich zaopatrywał. A oni rok w rok robią szopki nad polskim ludobójstwem. Ciekawe co w tym roku zrobi nowo wybrany samorząd? Czy dalej do Włodzimierza będą jeżdzić na wycieczki a na szopki w Sahryniu będą przymykać oczy.
-ski
-ski 22.05.2019, 23:39
Ktos. Ale kto? jak juz to przodek polonisto. Wiesz alenie powiesz co hahahha. Wnuki komunistów odpowiadają za czyny przodków a ty bronisz morderców co ? Dobre sobie, wiesz ale nie powiesz. Ja wiem jaka nacja mordowała i tyle mi wystarczy. Nie musze wiedzieć jaki - czuk mordował.
Ktos....
Ktos.... 22.05.2019, 23:53
Zauważyłem błąd po opublikowaniu komentarza. Czasami lepiej nie mówić. Ale moze i czuk...
proboszcz oszust
proboszcz oszust 22.05.2019, 19:46
Do KONFEDERACJA: jesteś tak tepy ze mozna toba kosy ostrzyć
Zwolennik  Konfederacji
Zwolennik Konfederacji 25.05.2019, 07:21
Ciemniak jesteś ,zero patriotyzmu i rozumu o tamtych czasach masz .Z jakiego materiału masz mózg baranie .
KONFEDERACJA
KONFEDERACJA 21.05.2019, 21:12
UKRAINCOM won z naszej ZIEMI po co budować cerkiew w Turkowicach ....Z kim jest powiązana firma CRAFT z Zamościa co ma budować klasztor i cerkiew . Kto pozwala na taką inwestycje .gdzie wszyscy wiedzą jacy są UKRAIŃCY .
KONFEDERACJA
KONFEDERACJA 21.05.2019, 21:12
UKRAINCOM won z naszej ZIEMI po co budować cerkiew w Turkowicach ....Z kim jest powiązana firma CRAFT z Zamościa co ma budować klasztor i cerkiew . Kto pozwala na taką inwestycje .gdzie wszyscy wiedzą jacy są UKRAIŃCY .

Pozostałe