Wpłacił 130 tys. zł na ciągnik. Nie ma ani sprzętu, ani gotówki

  • 09.01.2019, 12:27
  • ak
Wpłacił 130 tys. zł na ciągnik. Nie ma ani sprzętu, ani gotówki Fot. pixabay.com
Zostałem oszukany - z taką informacją pojawił się w poniedziałek (7 stycznia) w zamojskiej komendzie policji rolnik spod Zamościa. Mężczyzna wpłacił prawie 130 tys. zł na ciągnik i nie doczekał się dostawy pojazdu.

56-letni mężczyzna jeszcze w listopadzie na jednym z portali internetowych wypatrzył ofertę sprzedaży ciągników rolniczych i nawiązał kontakt z firmą zajmującą się sprowadzaniem takich maszyn z zagranicy.

Rolnik uzgodnił wszystko telefonicznie, otrzymał umowę sprowadzenia maszyny. Miał na podane konto przelać 130 tys. zł. Zrobił to i czekał na sprzęt. Ale ciągnika dotychczas nie otrzymał, natomiast kontakt do przedstawiciela sprzedawcy się urwał.

Policjanci zajęli się sprawą. Wyjaśniają ją, a przy okazji apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożności podczas robienia zakupów za pośrednictwem Internetu. Przypominają, że pobranie pieniędzy za towar, który nie zostanie dostarczony jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

– Internetowe zakupy są bardzo wygodną i popularną w dzisiejszych czasach formą dokonywania transakcji. Jednak i tutaj możemy zostać oszukani przez nieuczciwych sprzedawców. Aby zmniejszyć ryzyko należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim przed zakupem należy zweryfikować rzetelność sprzedawcy i uważać na tzw. ”super okazje”. Zbyt niska cena może sugerować ryzyko oszustwa. Ważne jest również gromadzenie korespondencji ze sprzedającym. W przypadku oszustwa będzie ona dowodem kontaktów. Jeśli jednak mimo przestrzegania zasad ostrożności padniemy ofiarą internetowego naciągacza i nie dostaniemy towaru, za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to do najbliższej jednostki policji – przypomina Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

ak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Naiwny.
Naiwny. 09.01.2019, 18:19
Bzdury. Szkoda czasu i nerwów. Właśnie dostałem postanowienie o umorzeniu dochodzenia w podobnej sprawie (wprawdzie zakup o dużo mniejszej wartości ale dotyczący kilku osób) z uwagi na brak znamion czynu zabronionego na zasadzie art 17 par 1 pkt 2.

Pozostałe