Zamość wysoko w rankingu zamożności

  • 29.08.2018, 05:42
  • MI
Zamość wysoko w rankingu zamożności Ranking został opracowany w oparciu o bardzo szczegółową metodologię. Przy jego tworzeniu nie brano pod uwagę dotacji (m.in. unijnych) ani też tzw. janosikowego, które, jak piszą autorzy, na chwilę potrafią wywindować samorząd bardzo wysoko.
Najzamożniejsze samorządy w 2017 roku – to najnowszy ranking Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W kategorii miast na prawach powiatu Zamość znalazł się w nim na wysokim, 14. miejscu z dochodem 4423,62 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W Polsce Zamość wyprzedził takie miasta jak m.in.: Częstochowa, Radom, Jelenia Góra i Słupsk.

Jeśli chodzi o nasze województwo, w kategorii miast na prawach powiatu, a więc 100-procentowo porównywalnych z Zamościem, Hetmański Gród zdeklasował zarówno Chełm (40. miejsce), jak i Białą Podlaską (36. miejsce).

W porównaniu z wynikami z poprzednich lat Zamość awansował, i to dość mocno. W 2014 r.

był na miejscu 18., by przez następne dwa lata plasować się na pozycji 19. Skok o cztery oczka w górę to naprawdę duży sukces, wskazujący z jednej strony na aktywność zawodową mieszkańców, zaś z drugiej – na dobrą lokalną koniunkturę.

– To pokazuje, że odpowiednia atmosfera i stwarzanie możliwości do inwestowania w Zamościu powodują, że dochody mieszkańców zwiększają się, co w konsekwencji oznacza większe dochody w budżecie. I bardzo dobrze, bo miasto powinno być przyjazne nie tylko dla inwestorów i turystów, a także, a raczej przede wszystkim – dla mieszkańców. Dzięki temu staje się bogatsze i wygodniejsze do życia – komentuje prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Jak informują autorzy rankingu, przy jego opracowywaniu nie brano pod uwagę dotacji.

„Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i w związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu – <<zamożność>>” – pisze w najnowszej „Wspólnocie” profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

MI

Podziel się:Pozostałe