Dla dobra mieszkańców i turystów

  • 31.07.2018, 09:39 (aktualizacja 17.09.2018, 15:45)
  • tiko
Dla dobra mieszkańców i turystów
W gminie Sułów sporo się inwestuje. W ostatnich latach wyremontowano wiele remizo-świetlic, w trakcie remontu jest budynek poszkolny w Deszkowicach Drugich, w którym powstanie Centrum Społeczno-Kulturalne. Modernizowane są budynki szkół w Tworyczowie i Michalowie. Wkrótce mieszkańcy będą mogli korzystać z trzech siłowni zewnętrznych.

W  latach 2014-2018 w Gminie Sułów wyremontowano wiele świetlico-remiz (w Sułowcu, Tworyczowie, Kawęczynie-Kolonii, Kitowie, Sułowie, Sułówku, Rozłopach-Kolonii, Deszkowicach I, Sąsiadce, Rozłopach) i innych budynków użyteczności publicznej (np. Ośrodek Zdrowia w Tworyczowie), które od lat stanowiły element wiejskiego krajobrazu i stanowczo wymagały odnowienia, czasami gruntownego remontu lub termomodernizacji. 

Tak wygląda teraz remizo-świetlica w Sułowie.

– Ich waga dla mieszkańców poszczególnych miejscowości pozostaje nie do przecenienia. To właśnie tam mają swoje siedziby Ochotnicze Straże Pożarne, tam odbywają się spotkania lokalnych społeczności, uroczystości i wszelkie imprezy. Miło jest spotkać się w ładnych, czystych wnętrzach, nie mówiąc już o zapleczu sanitarno-technicznym – mówi Andrzej Wdowiak, komendant jednostki OSP Z Tworyczowa.

W roku 2016 gmina Sułów złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o wsparcie finansowe modernizacji budynków dawnej zlewni mleka i starej remizy strażackiej z przeznaczeniem na Centrum Kulturalne. W wyniku konkursu udało się uzyskać środki w wysokości 1 187 749,48 zł. Realizację projektu rozpoczęto wiosną bieżącego roku, a w ręce mieszkańców odnowiony obiekt ma być przekazany do użytku już we wrześniu. Swoją działalność będzie tam mogło rozpocząć nowoczesne Centrum Kulturalne, które będzie prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, organizować warsztaty, szkolenia, występy artystyczne, ale też konferencje i spotkania.

– Jesteśmy pewni, że ułatwienie dostępu do kultury przyniesie wymierne korzyści wszystkim mieszkańcom naszej gminy, zaś powstające Centrum będzie też stanowiło doskonałe i niezbędne zaplecze dla organizowanych w gminie cyklicznych imprez – mówi Hanna Mrówczyńska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Feliksy Poździk w Sułowie. 

A tak prezentuje się budynek szkoły podstawowej w Tworyczowie. 

To dopiero początek

Na tym oczywiście nie koniec działalności inwestycyjnych gminy Sułów.

Już w sierpniu do użytku oddane będą siłownie zewnętrzne w Sułowie, Deszkowicach I i Michalowie. Strefy sportowo-rekreacyjne z przeznaczeniem na aktywizację tutejszych mieszkańców zostaną wyposażone w takie urządzenia jak: kolarz, prostownik nóg, orbitrek, narciarz, twister, czy krzesełko. 

– Mamy nadzieję, że siłownie zewnętrzne oprócz funkcji rekreacyjnych będą również spełniały funkcję integracyjną dla mieszkańców – mówi Ryszard Pietrykowski, Przewodniczący Rady Gminy Sułów.

Budynki szkół podstawowych w Michalowie i w Tworyczowie przechodzą właśnie termomodernizację (jej zakończenie planowane jest w przed rozpoczęciem roku szkolnego). Wymieniana jest stolarka okienna i drzwiowa. Budynki będą ocieplone i zyskają nową elewację. W planach samorządu gminy Sułów są jeszcze inne ważne projekty. Wnioski o dotacje złożone zostały w związku z rewitalizacją budynku poszkolnego w Sąsiadce z przeznaczeniem na Dom Dziennego Pobytu dla Seniorów oraz placówkę społeczno-wychowawczą dla dzieci i młodzieży,  a także budową targowiska w Deszkowicach Pierwszych. 

 Pora na turystykę

Jak podkreśla sekretarz Urzędu Giny w Sułowie Janusz Stańczyk, w ostatnich latach samorząd gminy Sułów kładzie duży nacisk na rozwój infrastruktury, dostępności usług dla mieszkańców i atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów. W ramach polityki zrównoważonego rozwoju gmina Sułów liczy na unijne dofinansowanie budowy plaży wraz z molo i zapleczem sanitarno-technicznym w Kulikowie (na części Zalewu w Nieliszu). Jego powstanie ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną gminy i ożywić gospodarczo pobliskie miejscowości. 

– Budowa plaży z molo będzie bardzo ważna dla naszej społeczności. Mamy już kilka gospodarstw agroturystycznych, ale liczymy, że powstaną następne. Przy plaży wydzielimy także teren, na którym będą mogły rozwijać się różne usługi, m.in. gastronomiczne. Ponadto w Kulikowie istnieje już plac, na którym stoją altany i wieża widokowa. Działa tam także miejsce postojowe dla rowerzystów przy szlaku Green Velo. To wszystko razem będzie stanowić spójną, przyjazną turystom i mieszkańcom całość – tłumaczy Janusz Stańczyk, sekretarz UG Sułów.

– Inwestycja taka jak planowana przez nas budowa plaży w  Kulikowie jest jednym z odważniejszych projektów w czasie mojej kadencji. To posunięcie śmiałe na tak małą gminę, ale opłacalne. Priorytetem jest dla nas podniesienie atrakcyjności terenów należących do gminy, co na pewno wpłynie korzystnie na jej rozwój, być może przyczyni się także do zatrzymania odpływu mieszkańców i zachęci osoby spoza gminy do osiedlenia się u nas – dodaje wójt gminy Sułów Leon Bulak.

Samorząd Sułowa ma na uwadze także środowisko naturalne. W gminie zlokalizowane są prywatne elektrownie wodne w Tworyczowie i w Michalowie, a w 2015 r. wybudowano 360 instalacji solarnych w gospodarstwach indywidualnych i 4 na budynkach użyteczności publicznej. Na skrzyżowaniach dróg zainstalowano również 10 latarni hybrydowych, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Priorytet: drogi

Jeszcze kilka lat temu wiele dróg w gminie Sułów było drogami gruntowymi. 

 – Już w 2015 roku za bardzo niewielkie pieniądze, bo ponad milion złotych, gmina wykonała około 12 kilometrów dróg. Inwestycja ze środków własnych gminy była nie tylko potrzebna i trafiona, ale także doskonale wykorzystywała koniunkturę panującą na rynku, ponieważ roboty budowlane w tym okresie były bardzo tanie. Dzisiaj wszyscy możemy się cieszyć liczbą znacznie bardziej imponującą, bo od początku mojej kadencji zmodernizowano w sumie ok. 38 km dróg gminnych,  a w planach są kolejne – mówi wójt Gminy Sułów Leon Bulak

Co roku gmina Sułów angażuje się we współpracę ze Starostwem Powiatowym w Zamościu w zakresie napraw, modernizacji i przebudowy dróg powiatowych na terenie gminy Sułów. W ten sposób wyremontowane zostały drogi w Rozłopach, Deszkowicach Pierwszych, Michalowie, Kulikowie, Kitowie i Tworyczowie. 

Jeszcze niedawno droga w Rozłopach była usiana wertepami i wyrwami w asfalcie. Dzisiaj jest idealna.

 – Chcąc podkreślić walory turystyczne i krajobrazowe gminy, wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Zamościu i gminą Szczebrzeszyn, podjęliśmy decyzję o modernizacji finansowanej w połowie ze środków Wojewody Lubelskiego drogi w Rozłopach. To wieś coraz chętniej zasiedlana przez przybyszy z miast, którzy przyczyniają się nie tylko do poprawy demografii gminy, ale i do jej znacznego ożywienia gospodarczego. W poszukiwaniu spokoju i ciszy, wybierają zakątki o czystym powietrzu, blisko natury. Teraz m.in. oni mogą korzystać też z dobrej infrastruktury – informuje wójt Leon Bulak.

Obecnie realizowana jest kompleksowa przebudowa drogi gminnej w Tworyczowie współfinansowana przez Wojewodę Lubelskiego. 

– Na pozytywną odpowiedź Wojewody Lubelskiego czekamy także w sprawie wniosku modernizacji około 4-kilometrowej drogi gminnej w Deszkowicach Drugich – dodaje wójt Leon Bulak.

Ponadto gmina Sułów systematycznie naprawia drogi zniszczone w 2014 roku w wyniku nawalnego spływu wód opadowych oraz umacnia drogi w malowniczych wąwozach lessowych, które stanowią jedną z największych atrakcji gminy.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Gminą Sułów

tiko

Podziel się:Pozostałe