Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 02:59
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Tomaszów Lubelski: Kopalnia wiedzy o regionie

Ukazał się piąty tom "Rocznika Tomaszowskiego" – wydawniczej inicjatywy Tomaszowskiego Towarzystwa Regionalnego im. doktora Janusza Petera, którą wsparły finansowo władze miasta, powiatu oraz województwa.
Tomaszów Lubelski: Kopalnia wiedzy o regionie

Wydawnictwo rozwija się, pozyskując choćby nowych autorów. Zarówno regionalistów, pasjonatów swoich miejscowości, jak i osób zawodowo zajmujących się zgłębianiem wiedzy, z dorobkiem naukowym. O rosnącej randze "Rocznika Tomaszowskiego" świadczy i to, że jego redaktorzy chcą wystąpić w przyszłym roku do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby periodyk uzyskał status czasopisma punktowanego, czyli był nie tylko czasopismem regionalnym, ale i naukowym.

W najnowszym roczniku można przeczytać kilkadziesiąt artykułów. Archeolog Marcin Piotrowski z KUL-u pisze "O rosnących w ziemi garnkach i drzewach zmieniających się w kamień", Eugeniusz Hanejko, dyrektor tomaszowskiego Muzeum Regionalnego przedstawia powinności dominalne mieszczan miast Ordynacji Zamojskiej w XVII-XVIII wieku, dr Krystyna Schabowska z Politechniki Lubelskiej opisuje manufaktury ceramiki rodziny Zamoyskich w XVIII-XIX wieku. Wojciech Dziedzic z Tomaszowa Lubelskiego przypomina tomaszowskie bitwy I wojny światowej, a Zdzisław Pizun i Ryszard Gawryś z Lubyczy Królewskiej skupili się na rekonstrukcji działań wojennych w rejonie Lubyczy Królewskiej w dniach 9-11 września 1914 roku. 

W roczniku można przeczytać też jak wyglądała w powiecie sieć parafialna kościoła prawosławnego w okresie międzywojennym (ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak z Lublina) i o "Statusie prawnym cerkwi należących do greckokatolickiej eparchii przemyskiej w obecnych granicach powiatu tomaszowskiego" (prof. Marek Bielecki KUL). Robert Czyż z Tomaszowa Lubelskiego opisuje tomaszowskie szkolnictwo powszechne w okresie międzywojennym, dr Monika Napora z UMCS w Lublinie analizuje dwutygodnik "Ziemia Tomaszowska" ukazujący się w latach 1922-1927. Ewa Koper z Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu przedstawia wspomnienia mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego na temat Żydów tomaszowskich. Katarzyna Warmińska-Mazurek prezentuje rys historyczny o Łaszczówce, a Bolesław Fus pisze o Cukrowni Wożuczyn. Zbigniew Dziurkowski przypomina postać Józefa Herdy, animatora tomaszowskiej filatelistyki, natomiast Barbara Typek z Wożuczyna i Agnieszka Szykuła-Żygawska z Zamościa, pocztówki Pawła Gajewskiego. Henryk Welcz z Lublina opisuje zaś tradycje muzyczne orkiestr dętych ziemi tomaszowskiej.

Specjalny artykuł poświęcono dr. Januszowi Frykowskiemu, tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku regionaliście. Frykowski był autorem licznych publikacji historycznych dotyczących regionu, z-cą redaktora naczelnego "Rocznika Tomaszowskiego".

Tradycyjnie są też recenzje najnowszych publikacji związanych z ziemią tomaszowską i kalendarium najważniejszych wydarzeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Nie Wstyd jest wam nawet POmyśleć by zostać Policjantem kierwińskiego ??? Ludzie nie mają szacunku do policji która bije , pałuje i gazuje protestujących jak rolników w Warszawie ! Lub jak strzela do górników !!! Chcecie zostać takimi ZOMOWCAMI ??? ! Co na to Wasze rodziny, znajomi ? Wstyd !!!Data dodania komentarza: 28.04.2024, 13:04Źródło komentarza: Biłgoraj: Policja otworzyła swoje drzwi [ZDJĘCIA]Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Może Pani rozwinąć?Data dodania komentarza: 28.04.2024, 10:46Źródło komentarza: PERŁY BIZNESU 2022: Gadu-Gadu – Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjne Alicja Bosak (Średnie Przedsiębiorstwo)Autor komentarza: RYCHOTreść komentarza: ZAMOŚCIANIE SKĄCZYŁO SIĘ ŁAŻENIE PO URZĘDACH KOLESIData dodania komentarza: 28.04.2024, 10:01Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: MIESZKANKATreść komentarza: O LABOGA COŚ TAKIEGO CUDData dodania komentarza: 28.04.2024, 09:54Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: GabrielaTreść komentarza: Ja uważam, że bardzo dobrze że policjanci akurat byli w pobliżu że mogli udzielić kobiecie fachowej pomocy i dzięki temu uratowali jej zdrowie. A przechodnie powinni mieć w sobie więcej empatii i nie bać się drugiemu człowiekowi pomóc. Ja nigdy bym nie przeszła obojętnie obok leżącego człowieka czy dziecka. Postawmy się w sytuacji gdyby nam się coś stało i byśmy leżeli i by każdy człowiek przechodził obojętnie obok Was a mózg niedoltleniony jest po 4 min nie podjęcia udzielania pierwszej pomocy czyli bylibyśmy roślinka bądź zmarli na miejscu. Powinno się więcej edukować szkolić w Polsce z pierwszej pomocy. Wtedy by ludzie przełamali strach. Jako Polka składam Wielkie podziękowania dla policjantów którzy wtedy pomogli tej kobiecie. Jesteście wielcy !! Brawa dla policjantów.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 09:13Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: SapiensTreść komentarza: Chłopiec zginął bandycko pobity. Odebrano mu wszystko. Za taki czyn sprawcy powinni odpowiedzieć tym samym. Pobicie za pobicie. Śmierć za śmierć. Tak, jak sobie zasłużyli. Wtedy byłoby sprawiedliwie. Trzeba wrócić do zasad starego sądownictwa i skutecznie eliminować plewy, aby społeczeństwu żyło się lepiej.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 08:53Źródło komentarza: Z OSTATNIEJ CHWILI: Kto odpowie za śmierć Eryka? Właśnie rusza proces
Reklama
Reklama