Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 09:58
Reklama
Reklama
Reklama

Policzyć straty wojenne

Nadeszła pora, aby zaprezentować całemu światu skutki napaści Niemiec na Polskę i kilkuletniej okupacji. Taka jest opinia wielu historyków i prawników, a także polskiego rządu. W Sejmie powołano parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej. Jakie zdanie mają na ten temat władze samorządowe powiatu biłgorajskiego?
Policzyć straty wojenne

Zwolennikiem działań polskiego rządu jest wójt gminy Biszcza. – Za wyrządzone zło trzeba po prostu zapłacić – mówi wójt Zbigniew Pyczko. – Na terenie naszej gminy nie brakuje rodzin, które to zło dotknęło. Aresztowania, rozstrzeliwania, grabienie majątku. Mojej żony nieżyjąca już babcia była wywieziona na roboty przymusowe do III Rzeszy.

Frampol pamięta

13 września 1939 r. niemieckie bomby spadły na Frampol. – Nasza miejscowość została zniszczona w 80 proc., choć straty mogły być większe – mówi Tadeusz Niedźwiecki, burmistrz Frampola. – Zabudowa była drewniana, dlatego wszystko spłonęło. Poszkodowani musieli wszystko odbudować na własną rękę i za własne pieniądze. Dlatego uważam, że tym ludziom albo ich rodzinom należałoby się zadośćuczynienie. Temat na pewno jest trudny. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego Frampol został zniszczony. Niektórzy mówią, że przez przypadek.

W rocznicę bombardowania miasteczka uczniowie Samorządowego Zespołu Szkolnego we Frampolu upamiętnili w oryginalny sposób. Przygotowali informacje na temat tego pamiętnego i tragicznego w skutkach dnia w dziejach Frampola. Wykonali ulotki i transparent. 13 września harcerze udali się na frampolski rynek, gdzie spotykali się z mieszkańcami miasta i prowadzili z nimi rozmowy o bombardowaniu miasta w czasie wojny. Taka forma upamiętnienia tego wydarzenia spotkała się z dużym zainteresowaniem przechodniów. Młodzież z okolicznościowym transparentem odwiedziła instytucje, w tym Urząd Miejski we Frampolu.

Nie budźmy demonów

Do 1939 r. przy dawnym Rynku, który obecnie nosi nazwę Plac Wolności, znajdowała się zabytkowa zabudowa drewniana i murowana, m.in. domy "typu biłgorajskiego" z podcieniami. W okresie wojny obronnej obiekty te zostały zniszczone podczas bombardowań i wielkiego pożaru. Podczas okupacji całkowicie zniknęli z miasta Żydzi, którzy w większości zostali wymordowani przez hitlerowców. Według szacunków, podczas II wojny światowej Biłgoraj został zniszczony w 75 proc. Burmistrz Biłgoraja uważa, że o reparacjach wojennych można było rozmawiać po zakończeniu okupacji, a nie teraz. – Nie widzę żadnego powodu, żeby młodzi Niemcy, którzy nie pamiętają wojny, a historię znają tylko z książek, pracowali na lepszy byt Polaków – mówi burmistrz Janusz Rosłan, który jest z wykształcenia germanistą. – Niemcy są obecnie najlepszym sojusznikiem Polski, najważniejszym partnerem gospodarczym, pomogli nam wejść do Unii Europejskiej, przekazują najwięcej środków do kasy unijnej, a autostrady i inne dobra, które w ciągu ostatnich lat wybudowano w naszym kraju, powstały w dużej mierze dzięki Niemcom.

Rozdrapywanie wojennych ran – według burmistrza – nie ma najmniejszego sensu i może tylko wszystkim zaszkodzić. – Nie budźmy demonów, bo to jest bardzo niebezpieczne – apeluje Janusz Rosłan. – Prowadźmy taką politykę, żeby mieć przyjazne stosunki ze wszystkimi sąsiadami. Korzyści z dobrej współpracy będą na pewno niewspółmiernie większe niż nawet bilionowe odszkodowania. Nie powinniśmy się domagać od Niemców odszkodowań za straty wojenne, a Niemcy nie powinni już tęsknić za Śląskiem. Jako Polak, który – jak mi się wydaje – ma odrobinę honoru i ambicji, po prostu sobie tego nie życzę.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WłaścicieleTreść komentarza: Też.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:49Źródło komentarza: Hrubieszów: 11-latek zaatakowany przez psy. 4 owczarki niemieckie pogryzły dzieckoAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: wczoraj były uroczystości pod Monte Cassino reprezentował nas Prezydent nikt z rządu tym bardziej minister obrony narodowej się nie POkazał by nie POdpaść mordercom NIEMIECKIM a od września wchodzi historia Niemiecka co ujawniła wiceminister Mucha, czy więcej dowodów POtrzeba, mądry od razu zrozumie głupi będzie tworzył wygibasy w tłumaczeniu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:46Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: CiekaweTreść komentarza: Czy na cmentarzu zamiast krzyży będą tęczowe flagi.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 06:16Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Cofnąć monopol poczty polskiej i znika problem. Ja już dawno wysyłam paczki inpostem a dokumenty urzędowe dostaję na epuap. Niech mi resztę dostarczą jednym albo drugim i jak dla mnie pocztę można zlikwidować.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 22:56Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj panie burak. Jak przyjdziesz pasożytować na socjalu to krzyża w urzędzie nie będzie. Mam nadzieję że za kolejnym razem nie będzie pieniędzy na twój socjal z moich podatków.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 22:49Źródło komentarza: Prezydent miasta zdejmuje krzyże ze ścian urzędu. Kaczyński już zaatakowałAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ojoj panie burak. W sklepach wolne ale cała gastronomia może zapierdalać, pociągi jeździć. O żabkach nawet nie wspominam. Ty panie burak pasożytujesz na socjalu nic nie robiąc 7 dni w tygodniu a inni zasuwają 7 dni w tygodniu i ich podatki idą na twój socjal. Życie nie jest sprawiedliwe.Data dodania komentarza: 19.05.2024, 22:45Źródło komentarza: Zakupy w niedziele. W Sejmie jest już konkretna propozycja. Co zmienia?
Reklama
Reklama