Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 stycznia 2026 05:54
Przeczytaj!
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama
Zaczyna się nowy rozdział

Gm. Tereszpol: Dwór w Panasówce z prywatnych przeszedł w gminne ręce. Zabytek odzyska blask [ZDJĘCIA]

Przetrwał wiekowe burze historii i lata zapomnienia – dziś znów ma szansę odzyskać dawny blask. Zabytkowy dwór w Panasówce, przez lata pozostający w rękach prywatnych, ponownie stał się własnością gminy Tereszpol. Samorząd rozpoczął działania zmierzające do jego zabezpieczenia i odnowy, by w przyszłości obiekt mógł służyć mieszkańcom i turystom.
Jest szansa na uratowanie zabytkowego dworku w Panasówce.
Jest szansa na uratowanie zabytkowego dworku w Panasówce.

Dwór został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku. To budynek klasycystyczny, wzniesiony prawdopodobnie na początku XIX wieku. Powstał na planie wydłużonego prostokąta z asymetrycznie umieszczonym portykiem kolumnowym. W decyzji konserwatorskiej zwrócono także uwagę na zadrzewiony teren znajdujący się przed dworem. O wpisaniu obiektu do rejestru zdecydował Mieczysław Kurzątkowski – ówczesny wojewódzki konserwator zabytków.

Świadek historii

Dwór w Panasówce to jednak nie tylko cenny zabytek architektury. To prawdopodobnie również świadek ważnych wydarzeń historycznych. 3 września 1863 roku w jego sąsiedztwie rozegrała się słynna bitwa pod Panasówką – jedna z najważniejszych batalii powstania styczniowego. Liczący kilkuset partyzantów oddział Marcina „Lelewela” Borelowskiego oraz kilkusetosobowa partia Kajetana „Ćwieka” Cieszkowskiego starły się wówczas z ponad 3-tysięcznym wojskiem rosyjskim. Zginęło 35 powstańców, a 106 zostało rannych, podczas gdy straty po stronie rosyjskiej wyniosły 360 żołnierzy (zabitych i rannych). Wzgórze Polak – miejsce, gdzie dziś stoi pomnik powstańców – oraz dwór w Panasówce znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie pola bitwy, uznawanego za jedno z miejsc chwały polskiego oręża.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gm. Werbkowice: Zdewastowano odnowiony niedawno zabytkowy cmentarz w Dobromierzycach

Na początku XX wieku dwór kupiła rodzina Karpińskich. Po II wojnie światowej majątek przekazano Gminnej Spółdzielni, a następnie przejęła go Spółdzielnia Kółek Rolniczych. W budynku mieściło się wówczas m.in. biuro i magazyn. Później obiekt przez pewien czas stał opuszczony, aż trafił w ręce prywatne.

Dwór zatracił blask

W 2017 roku władze gminy rozpoczęły rozmowy z właścicielem na temat możliwości przejęcia zabytku przez gminę. Rozważano m.in. zamianę gruntów oraz równolegle prowadzono rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ówczesnym ministrem Piotrem Glińskim w sprawie ewentualnego dofinansowania prac renowacyjnych. Aby mogły się one rozpocząć, rada gminy musiała podjąć uchwałę intencyjną dotyczącą nabycia obiektu. Wówczas radni nie wyrazili zgody, argumentując decyzję koniecznością realizacji innych, pilniejszych potrzeb gminy.

PRZECZYTAJ: Gm. Tereszpol: Przebudowa drogi na szlaku Green Velo

Przez kolejne lata dwór ulegał degradacji. Dopiero na początku 2025 roku właściciel wystąpił z propozycją nieodpłatnego przekazania obiektu gminie. Akt notarialny podpisano 9 lipca br. Od tego momentu gmina Tereszpol stała się prawnym właścicielem zabytku i rozpoczęła działania zmierzające do przywrócenia mu dawnej świetności.

Nowy rozdział 

Obecnie trwają prace porządkowe w obiekcie i jego otoczeniu, prowadzone w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Zlecono również wykonanie dokumentacji technicznej wymiany pokrycia dachowego, a rada gminy zabezpieczyła środki finansowe na ten cel.

– Dworek w Panasówce to wyjątkowe miejsce, jedyny zabytek na terenie naszej gminy, a zarazem ważny świadek historii regionu. Przez wiele lat obiekt pozostawał w rękach prywatnych i niestety systematycznie niszczał. Dlatego decyzja o jego przejęciu przez gminę była dla mnie jednym z priorytetów. Nie mogliśmy pozwolić, by tak cenny element naszego dziedzictwa bezpowrotnie zniknął – mówi Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol. Dodaje, że budynek objęty jest ochroną konserwatora zabytków, co nakłada na samorząd określone obowiązki, ale jednocześnie daje szansę na pozyskanie środków z programów wspierających ochronę dziedzictwa kulturowego. – Chcemy, by dworek odzyskał dawny blask i służył lokalnej społeczności oraz coraz liczniej odwiedzającym nas turystom, jako miejsce spotkań, edukacji i promocji historii gminy Tereszpol. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się przywrócić mu należne miejsce na mapie Roztocza – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaBaner reklamowy - orange
Reklama
Reklama
Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic Cena: 249000 PLNOferujemy na sprzedaż wyjątkowo atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 0,5645 ha, położoną w Werbkowicach, na południowych obrzeżach miejscowości. Nieruchomość znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, w sąsiedztwie terenów zielonych oraz rzeki Huczwy.Działka położona jest przy bocznej drodze gminnej, w otoczeniu zabudowy jednorodzinnej oraz gospodarstw. Lokalizacja zapewnia wygodny i szybki dojazd do centrum miejscowości, a jednocześnie gwarantuje prywatność i spokój.Podstawowe informacje:Numer działki: 925Powierzchnia: 0,5645 haKształt: prostokątWymiary: ok. 60 m x 95 mUkształtowanie terenu: płaskaStan: działka nieogrodzona, obecnie w uprawie rolnejIstnieje możliwość podziału na mniejsze działkiPrzeznaczenie w MPZP:Teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej (przeznaczenie podstawowe). Dopuszczalna zabudowa: budynki mieszkalne jednorodzinne, gospodarcze i garaże, usługi oraz obiekty małej architektury.Media:prąd – słup na działcewodociąg – w drodzeświatłowód – w drodzeDziałka posiada pośredni dostęp do drogi publicznej asfaltowej oraz bezpośredni zjazd na drogę gminną. Natężenie ruchu jest niskie, ograniczone do ruchu lokalnego.Otoczenie i lokalizacja:Nieruchomość położona jest na obrzeżach Werbkowic, wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej, pól uprawnych oraz lasów. W niedalekiej odległości przebiega linia kolejowa LHS oraz płynie rzeka Huczwa. Okolica sprzyja spacerom i aktywnemu wypoczynkowi.Atuty nieruchomości:duża powierzchnia i możliwość podziału działkispokojna, zielona okolicabliskość większej miejscowości z pełną infrastrukturą: sklepy, szkoła, przychodnie, Dom Kulturyrozwijająca się strefa podmiejska, atrakcyjna również inwestycyjnieregularny kształt i płaski teren ułatwiający zabudowędostęp do wszystkich mediów umożliwiający szybkie rozpoczęcie budowyTo idealne miejsce dla osób ceniących ciszę, przestrzeń i kontakt z naturą, a jednocześnie chcących pozostać w zasięgu pełnej infrastruktury.Nie czekaj – zadzwoń, umów się na prezentację i stwórz tu swój wymarzony dom.Zapraszam!Bezpłatnie pomagamy w formalnościach związanych z uzyskaniem kredytu na zakup nieruchomości. Nasz doradca kredytowy bezpłatnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową i przedstawi najlepsze oferty z ponad 10 banków.Posiadasz podobną nieruchomość? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji – odpowiemy na pytania dotyczące ceny, procesu sprzedaży oraz możliwości poprawy atrakcyjności oferty. Oferujemy również:•⁠  ⁠Pośrednictwo w kupnie, sprzedaży oraz najmie nieruchomości.•⁠  ⁠Pomoc w sprzedaży nieruchomości o skomplikowanej sytuacji prawnej.•⁠  ⁠Rzetelne oceny wartości nieruchomości.•⁠ Uzyskanie świadectwa energetycznego.Nie zwlekaj, zadzwoń już teraz!Justyna Łagoda Tel. 665 750 080Północ nieruchomości Zamośćul. Żeromskiego 322- 400 ZamośćData dodania ogłoszenia: 15.01.2026Atrakcyjna działka na obrzeżach Werbkowic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Oj chłopski rozumie czy wiesz że podstawą globalnego ocieplenia będzie zniknięcie prądu zatokowego. Co oznacza w naszym rejonie zimy do czterdziestu kilku stopni mrozu przy jednoczesnym wzroście globalnej średniej temperatury. Kolejny po Dudzie co klimatu od pogody nie odróżnia.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 14:34Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jaki mróz teraz jest Bonżur merkosur jak mawiał Rafałek światowy a o tym KT milczyData dodania komentarza: 19.01.2026, 13:45Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniachAutor komentarza: świecidełko dla niegoTreść komentarza: No odkąd "pomarańczowy" rządzi w Ameryce to tam nie jest bezpiecznie, a Polaków na lotniskach trzepią tak jak przestępców. Prowadzą do dużej hali gdzie są setki migrantów takich jak Polacy i sprawdzają telefony, laptopy , dokumenty, traktują jak śmiecie. Mój "sen o Ameryce" prysł jak bańka mydlana.Data dodania komentarza: 19.01.2026, 10:22Źródło komentarza: Kamizelka kuloodporna i hełm dla każdego PolakaAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Do komunistycznego wypranego mózgu szczur Giertych za 90 mln uciekł do włoch ale cudownie go wyczyścili i jeszcze odszkodowanie dostał NEO praworządnieData dodania komentarza: 19.01.2026, 10:00Źródło komentarza: Byliśmy blisko blackoutu, cyberprzestępcy chcieli wyłączyć w Polsce prąd. Cyfrowe czołgi już tu sąAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Wymienić rząd i będzie koniec kretynizmuData dodania komentarza: 19.01.2026, 09:51Źródło komentarza: 2026 rokiem kolejek. Dowody i prawa jazdy do wymianyAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Jaki to idiota zapewniał nas rok temu że planeta płonie RafałekData dodania komentarza: 19.01.2026, 09:50Źródło komentarza: W Zamościu temperatura spadła do minus 24 stopni. Sprawdź, co nas czeka w kolejnych dniach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama