Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 16 czerwca 2024 05:10
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkanka Nielisza postawiła na grządki wzniesione. Pokazuje ludziom jak się je robi

W tradycyjnym ogrodnictwie prace rozpoczynamy wiosną od przekopania ogródka. Kolejnym etapem jest wyznaczenie grządek. Później należy zasiać lub zasadzić rośliny, a gdy wzejdą, chodzić przy nich jak z jajkiem, plewiąc chwasty i przepędzając szkodniki. – Trzeba mieć zdrowie! – przyznają ci, którzy mają ogródki. A co z tymi, którym zdrowie nie pozwala na schylanie się albo jeżdżą na wózkach inwalidzkich? Okazuje się, że jest na to sposób.
W ramach projektu „Praca w ogrodzie z naturą w zgodzie” pani Małgorzata z Nielisza organizuje warsztaty o ekologicznym ogrodnictwie.
W ramach projektu „Praca w ogrodzie z naturą w zgodzie” pani Małgorzata z Nielisza organizuje warsztaty o ekologicznym ogrodnictwie.

Małgorzata Jakób metodę uprawy ogrodu bez przekopywania poznała, gdy była w ciąży. 

– Bałam się, że nie będę mogła pracować w moim ogrodzie – wspomina pani Małgorzata.

Wtedy mąż stanął na wysokości zadania i zbudował dla niej pierwsze grządki wzniesione. 

– Dzięki nim mogłam spokojnie wykonywać większość prac nie nadwyrężając kręgosłupa i nie obciążając zbytnio organizmu – opowiada nasza rozmówczyni i przyznaje, że ta metoda stała się dla niej sposobem na uniezależnienie się od pomocy innych.

Mówimy oczywiście o samej pracy w ogrodzie, bo o kolejne grządki musiał zadbać jej niezawodny mąż.

Grządki wzniesione

To rodzaj betonowych skrzyń, które w przypadku ogrodu pokazowego, stworzonego przez panią Małgorzatę i jej męża na terenie siedziby Fundacji „Garden Therapy” w Nieliszu, w większości mają wymiary 90x90 cm i znajdują się nad ziemią na wysokości 25, 50 i 75 cm. Grządki zostały zabezpieczone przed chwastami poprzez wyłożenie kartonów, na które układano kolejno warstwy spróchniałego drewna, słomy i obornika. Warstwę wierzchnią stanowi ziemia zmieszana z naturalnym kompostem. 

– Gdy w naszym ogrodzie nie przewracamy gleby, nie zakłócamy w niej naturalnego życia – opowiada pani Małgorzata. – W przekopywaniu ziemi zastępują nas na przykład dżdżownice. Taki sposób uprawy warzyw daje piękne plony, a dodatkowo ułatwia jego prowadzenie tym, którzy nie mogą wykonywać samodzielnie ciężkich prac lub mają trudność ze schylaniem się. Chodzi nie tylko o osoby starsze, ale również niepełnosprawne.

Nasza rozmówczyni wraz z uczestnikami warsztatów organizowanych w ramach projektu „Praca w ogrodzie z naturą w zgodzie” uprawia na kilkunastu takich grządkach różne warzywa, w tym m.in. bób, groszek cukrowy, pomidory, ogórki, fasolkę szparagową, cukinię, marchew i pietruszkę, koper, rzodkiewkę, szpinak, sałatę i inne, bo tak naprawdę niemal wszystkie warzywa możemy uprawiać w ten sposób.

Terapia ogrodem

Lokalna Fundacja „Garden Therapy”, na której czele stanęła pani Małgorzata, zajęła się edukacją o ekologicznym ogrodnictwie.

 – Zauważam konieczność propagowania metody No-Dig (bez przekopywania) z zastosowaniem grządek wzniesionych, gdyż wiele osób boryka się z podobnymi problemami, co ja kiedyś – mówi pani prezes. – Starsze osoby uzależnione są od pomocy młodszych. Osoby z dolegliwościami kręgosłupa wręcz rezygnują z uprawy warzyw, gdyż nie są w stanie wykonywać większości prac, które wymagają schylania się. Dla naszej organizacji ważne jest też szerzenie świadomości o szkodliwości stosowania w ogrodnictwie nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin, zarówno na ludzkie zdrowie jak i środowisko, dlatego jednym z naszych celów statutowych jest ochrona zdrowia. Jak wiemy, jesteśmy tym co jemy, a uprawa własnych, naturalnych warzyw ma terapeutyczny wpływ na nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Udowodniono, że prace związane z uprawą ogrodu znacznie podnoszą poziom serotoniny (to hormon szczęścia – przyp. red.), stąd też wzięła się nazwa naszej fundacji „Garden Therapy”, czyli terapia ogrodem.

Z ekologią za pan brat

Założycielka fundacji działania rozpoczęła od zbudowania społecznego ogrodu pokazowego, który składa się z kilkunastu wspomnianych betonowych grządek o różnej wysokości (warto dodać, że zostały one zaplanowane w taki sposób, by można w nich było wysiać rośliny o różnej długości systemu korzeniowego oraz rozłożystości pędu – przyp. red.).

Dalsza część artykułu pod zdjęciem. 

Tak wyglądają grządki wzniesione.

Do tak przygotowanej przestrzeni organizatorka zaprasza zainteresowanych na co dzień. Mogą oglądać ogród i zachodzące w nim zmiany, a gdy mają ochotę również popracować.

Integracja mieszkańców najbardziej widoczna jest jednak podczas wspólnych warsztatów edukacyjnych. Do tej pory rozmawiano już o zasadach wypełniania grządek wzniesionych, przygotowaniu ogrodu do siewu oraz o sposobach kompostowania. Odbyły się też warsztaty dotyczące allelopatii, płodozmianu, pielęgnacji roślin, nawożenia i stosowania naturalnych środków ochrony roślin. 

– W naszym ogrodzie nie brakuje powszechnie znienawidzonych chwastów, ale wyrywanie ich z podłoża przygotowanego metodą bez przekopywania to sama przyjemność – mówi organizatorka działań. – To dzięki zastosowaniu sporej ilości kompostu gleba w grządkach jest pulchna i wilgotna. Nie ma więc konieczności częstego nawadniania ogrodu, nawet jeśli temperatury są wysokie.

Projekt „Praca w ogrodzie z naturą w zgodzie” odbywa się w ramach Programu Zakorzenione, w którym lokalne organizacje razem z mieszkańcami podejmują działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Zapraszamy do Nielisza

Nasza rozmówczyni w przyszłości planuje też warsztaty dla dzieci „Od małego nasionka do zdrowego jedzonka”. A że z zawodu jest nauczycielką edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a prywatnie mamą sześciorga dzieci, śmiało można założyć, że uda się jej zrealizować i to zamierzenie. Póki co, zachęca, by w nadchodzącym sezonie wakacyjnym postawić na aktywny wypoczynek w Nieliszu, połączony z degustacją ekologicznych warzyw z fundacyjnego ogrodu. Warto na własne oczy zobaczyć tę innowacyjną metodę uprawy ogrodu warzywnego. 

– W bliskim sąsiedztwie naszej siedziby znajduje się hotel, jak również kilka prywatnych kwater agroturystycznych, więc osobom zainteresowanym chętnie pomożemy w organizacji noclegu – zachęca Małgorzata Jakób.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Miszcz 24.05.2024 08:13
Grządki wzniesione, znacznie szybciej "tracą" wodę, przez co należy je częściej podlewać, a to z kolei przyspiesza erozję gleby, więc jest większe zapotrzebowanie na nawóz (sztuczny czy naturalny)

Fundacja Garden Therapy 24.05.2024 18:28
Tak, to prawda. Jeśli jednak takie grządki wypełnimy przekompostowaną materią organiczną, która doskonale absorbuje wodę, a nie zwykłą ziemią ogrodową, wówczas nawadnianie ogrodu przeprowadzamy zdecydowanie rzadziej. Polecamy wypróbować

TOLEK 23.05.2024 09:09
ALE ODKRYCIE

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StaszekTreść komentarza: Proszę nie dzwonić do tego człowieka podającego się zwykle jako Dominik i podającego numer 664 694 990. Pojawia sie też czasem jako Arkadiusz z numerem 609 515 300. To oszust i hiena żerująca na ludzkiej krzywdzie! Pojawia się w ogłoszeniach w całej Polsce tylko tam gdzie są poszkodowani. Wystarczy wpisać jego numer w Google i poczytać opinie!--Data dodania komentarza: 15.06.2024, 15:16Źródło komentarza: Tragiczna majówka z mnóstwem pijanych kierowców na drogach [PODSUMOWANIE]Autor komentarza: FrizTreść komentarza: ,,a tak propo" widzieliście kolejny byk w wykonaniu byłej pierwszej damy 🤣🤣🤣jak można być taką analfabetką ???Dla niej milczenie powinno być złotemData dodania komentarza: 15.06.2024, 10:12Źródło komentarza: To będzie powrót! Płomień Spartan Nieledew odpali po 10-letniej przerwie!Autor komentarza: HahaTreść komentarza: To co odwaliła u Mazurka to szczyt totalnego imbecylizmu.Data dodania komentarza: 15.06.2024, 07:57Źródło komentarza: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał w województwie lubelskimAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Właśnie pokazałeś że dla ciebie jakakolwiek kultura to rzecz obca. Chłopie czy ty uważasz że w gminie to tylko remonty dróg?! O czym z tobą rozmawiać?! jak ty nie rozumiesz czym jest sport, kultura fizyczna. Zamknij się w swoim domku włącz TV i siedź bo tyle w swoim życiu do tej pory robiłeśData dodania komentarza: 14.06.2024, 22:11Źródło komentarza: To będzie powrót! Płomień Spartan Nieledew odpali po 10-letniej przerwie!Autor komentarza: Pracownik niekompetentnyTreść komentarza: Uciekli???nie mieli przed czym uciekać 😅raczej nie widzieli możliwości współpracy z Panią Wójt. Poza tym jednym z punktów kampanii wyborczej Pani Wójt było stworzenie urzędu przyjaznego interesantom i przewietrzenie Urzędu z "niekompetentnych pracowników."..Ułatwili tylko sprawę co by obecna władza nie musiała sie trudzić😁Tylko, że Ci pracownicy, którzy odeszli tak czy inaczej wykonywali dobrze swoje obowiązki bo Ci nowi -przyjaźni interesantom to chyba nie mogą ruszyć z miejsca skoro wydzwaniają po okolicznych urzędach gmin z pytaniami co maja zrobić 🤣🤣 A miesiąc już minął od ostatniej sesji, gdzie padły zapewnienia, że po tym czasie Urząd ruszy ze wszystkimi sprawami...Data dodania komentarza: 14.06.2024, 20:51Źródło komentarza: To będzie powrót! Płomień Spartan Nieledew odpali po 10-letniej przerwie!Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Jeśli przyjmujemy taką skalą to nie wiem czy jej dla ciebie panie burak starczy po ujemnej stronie.Data dodania komentarza: 14.06.2024, 20:49Źródło komentarza: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrał w województwie lubelskim
Reklama
Reklama