Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 08:33
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Nie będzie zerowej stawki VAT na żywność. Wraca 5-procentowy podatek

Tylko do końca marca będzie obowiązywała zerowa stawka na VAT na niektóre produkty żywnościowe. Od 1 kwietnia teoretycznie wszystkie zdrożeją. O ile? Na to odpowie rynek.
Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w Polsce 1 lutego 2022 roku. Wcześniej – przypomnijmy objęta – była ona 5-procentową stawką podatku.
Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w Polsce 1 lutego 2022 roku. Wcześniej – przypomnijmy objęta – była ona 5-procentową stawką podatku.

Autor: iStock

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w Polsce 1 lutego 2022 roku. Wcześniej – przypomnijmy objęta – była ona 5-procentową stawką podatku.

Ministerstwo Finansów przypomniało w swoim komunikacie, że zerowa stawka na żywność została wprowadzona przy inflacji na poziomie 9,2 proc. W końcu osiągnęła prawie 18 proc. 

Co było objęte zerowym VAT-em?

Warto pamiętać, że zerowa stawka dotyczy podstawowych produktów spożywczych. Na tej liście są między innymi:

  • mięso i podroby jadalne,
  • ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne, z wyłączeniem homarów i ośmiornic,
  • produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone,
  • warzywa i niektóre korzenie i bulwy jadalne,
  • owoce i orzechy jadalne,
  • zboża
  • tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego – wyłącznie jadalne,
  • przetwory z mięsa, ryb, skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych,
  • zupy oraz buliony i preparaty do nich,
  • lody,
  • wody, włącznie z wodami mineralnymi i wodami gazowanymi, zawierające dodatek cukru lub innego środka słodzącego, lub wody aromatyzowane i pozostałe napoje bezalkoholowe, z wyłączeniem soków owocowych i warzywnych,
  • dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Eksperci oceniają decyzję rządu?

Stawka 0 miało obowiązywać do końca 2023 r. Dwutygodniowy minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego przedłużył ją jednak o 3 miesiące.

Kolejnego przedłużenia już nie będzie. Od kwietnia 2024 r. cała żywność zostanie objęta 5-orocentowym podatkiem.

– To dobry czas, żeby wrócić do normalnej stawki VAT – powiedział PAP Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego. – Budżet potrzebuje dodatkowych dochodów, a ceny żywności w ostatnim czasie rosną „dosyć wolno”.

– Wzrost inflacji spowodowany wyższym VAT na żywność będzie najprawdopodobniej rozłożony w czasie, a podwyżki cen w sklepach mogą być zahamowane przez wojny cenowe między sieciami. – Tak skomentował decyzję resortu finansów w rozmowie z PAP Piotr Bielski, główny ekonomista z Santander Bank Polska.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia powód

„W związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych objętych przejściową stawką VAT 0 proc., Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o nieprzedłużaniu po 31.03.2024 roku okresowego obniżenia stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze” – czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że zerowa stawka na żywność została wprowadzona przy inflacji na poziomie 9,2 proc.

Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu obniżyła się do 3,9 proc. rok do roku i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych od marca 2021 r. Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9 proc. w styczniu”.

„Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama