Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 08:23
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Roztocze ma się rozwijać

7 marca w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące „Programu Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”. – Marka Roztocze jest czymś co nas wyróżnia, czymś co promujemy od kilku lat i czymś na czym chcemy budować potencjał na przyszłość – twierdzi Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.
Biłgoraj: Roztocze ma się rozwijać
W spotkaniu uczestniczyli m.in wójtowie i burmistrzowie z gmin z terenu Roztocza.

 Współpraca dla Roztocza

 30 stycznia br. Zarząd Województwa Lubelskiego przyjął projekt pn. „Program Rozwoju Roztocza – województwo lubelskie”. Jest to dokument uszczegółowiający zapisy zawarte w „Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku” odnoszące się do obszaru strategicznej interwencji Roztocze. Program nie będzie jedynie powielać zapisów strategii, ale będzie je rozszerzać i określać konkretne działania w ramach społeczno-gospodarczego wykorzystania zasobów środowiska przyrodniczego i kulturowego Roztocza oraz Puszczy Solskiej.

Roztocze to obszar charakteryzujący się unikatowymi walorami przyrodniczymi, a cała kraina stanowi ważny korytarz ekologiczny o randze europejskiej. Jest to jednocześnie obszar położony w granicach administracyjnych dwóch województw. Dostrzegając istniejące powiązania i konieczność spójnego planowania, władze województw lubelskiego oraz podkarpackiego zawarły w strategiach regionalnych zapisy o współpracy na rzecz rozwoju Roztocza. Konsekwencją była decyzja o przygotowaniu programów rozwoju – odrębnych dla każdego z województw, ale spójnych w warstwie merytorycznej i organizacyjnej.

Jak podkreślają władze województwa lubelskiego, skuteczne wdrożenie Programu zależy od dobrej współpracy różnych podmiotów, dlatego zorganizowano debaty społeczne. Jedna z pierwszych odbyła się w Biłgoraju.  

Stawiają na zrównoważony rozwój

Otwarcia konferencji dokonał Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski i Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego. – Marka Roztocze jest czymś co nas wyróżnia, czymś co promujemy od kilku lat i czymś na czym chcemy budować potencjał na przyszłość. Marka Roztocze definiuje powiat biłgorajski. Istotne jest dostrzeżenie potencjału Roztocza i unikalnego charakteru tego regionu, który ma dużą szansę na rozwój. Myślę, że ten program będzie dawał bodziec do dalszego rozwoju i możliwości pozyskania środków finansowych na ciekawe projekty. Jest to przemyślana i skompleksowana strategia – mówił. Michał Mulawa, który jednocześnie jest szefem zespołu zadaniowego projektu podkreślił, że w tej kadencji Zarząd Województwa Lubelskiego zmienił podejście do rozwoju regionu. – Wyrażamy filozofię zrównoważonego rozwoju. Powiat biłgorajski był przykładem tego, że przed 2019 rokiem taka polityka nie była prowadzona. Widać to było na drogach wojewódzkich na terenie powiatu biłgorajskiego, które wyglądały straszne. Podnosili to radni sejmiku i samorządowcy. Te inwestycje czekały na realizację wiele lat – mówił. 

Wicemarszałek dodał, że Program Rozwoju Roztocza był szeroko konsultowany w wielu kręgach i ma być spójną wizją rozwoju tego terenu, który swój początek ma w Kraśniku i sięga aż po Lwów. – W nowej strategii chcemy inwestować środki pochodzące z różnych źródeł zewnętrznych, aby Roztocze rozwijało się – twierdzi. Dodał, że ma tu na myśli infrastrukturę drogową, kolejową, rowerową. Nie bez znaczenia jest również rozwój opieki zdrowotnej czy modernizacja bazy społecznej.

Widoczne efekty

Zdaniem marszałka program ten realizowany jest już od kilku lat i już widać efekty zintegrowanych działań. To m.in. inwestycje w poprawę stanu dróg, nowe obiekty sportowe i rekreacyjne jak np. budowa basenu w Biłgoraju czy modernizacja biłgorajskiego autodromu, rewitalizacja centrów miast, czy wreszcie – spójne działania promujące region w ramach Marki Turystycznej Roztocze, które w ostatnich dniach zaowocowały nadaniem Roztoczu miana Polskiej Marki Turystycznej. W Programie Rozwoju Roztocza znalazły się kolejne strategiczne dla ziemi biłgorajskiej przedsięwzięcia. To m.in. budowa obwodnicy Biłgoraja, Tarnogrodu i Frampola, realizacja projektu Rowerowe Roztocze, zakładającego budowę na terenie roztoczańskich powiatów kilometrów ścieżek rowerowych wraz z punktami obsługi rowerzystów, budowa wieży widokowej w Panasówce w gminie Tereszpol czy powstanie uzdrowiska w gmina Biszcza. – Wszystko to, by maksymalnie wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w Roztoczu, umożliwiając mieszkańcom miast takich jak Biłgoraj szanse rozwoju oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury i wysokiej jakości usług – dodaje.

Podczas spotkania referat o temacie „Euroregion Roztocze jako czynnik rozwoju Roztocza” wygłosił Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, prezes Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze. O Turystycznej Marce Roztocza mówiła Dorota Lachowska, dyrektor biura Zarządu Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Natomiast wykład „Zainwestuj na Roztoczu – nowy instrument dla przedsiębiorców” przedstawiła Joanna Kulik z Lubelskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. 

Spotkania takie odbędą się we wszystkich miastach powiatowych Roztocza – Kraśniku, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Janowie Lubelskim. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama