Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 00:47
Reklama
Reklama

Raport Barometru Zawodów 2024. Akademia Zamojska kształci fachowców

Znamy już wyniki raportu Barometr Zawodów 2024. Z badania wynika, że Akademia Zamojska kształci przyszłych fachowców zgodnie z potrzebami rynku pracy.
Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.
Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.

Barometr Zawodów – to prognoza zapotrzebowania na pracowników. Badanie pokazuje, w jakich profesjach będą mniejsze, a w jakich większe szanse na pracę w najbliższym czasie. Zawody podzielone są na trzy grupy: deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie, zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia, a także nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.

 – Władze Akademii przy podjęciu decyzji o uruchomieniu nowego kierunku studiów zawsze kierują się diagnozą zapotrzebowania na określone zawody na rynku pracy. Przedmiotowa analiza obejmuje ścisłą współpracę Akademii z podmiotami z otoczenia społeczno-gospodarczego, w tym nie tylko w zakresie uruchomienia nowego kierunku studiów, ale także modyfikacji programów studiów odzwierciedlających zmieniające się potrzeby rynku pracy – mówi mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej.

Największe perspektywy zatrudnienia roztaczają zawody medyczne – pielęgniarki, położnej oraz fizjoterapeuty. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przygotowała raport, z którego wynika, że do 2025 r. liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 16,7 tys., do 2030 r. o 36 tys. Oznacza to, że absolwenci pielęgniarstwa bez najmniejszego problemu znajdą zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, poradniach czy ośrodkach zdrowia.

Podobna sytuacja dotyczy zawodu położnych, gdzie luka pokoleniowa sprawia, że absolwentek tego kierunku potrzebuje większość szpitali i placówek medycznych.

W gronie zawodów deficytowych znalazły się również zawody wymagające dyplomu inżynierskiego. To m.in. diagności samochodowi i specjaliści obrabiarek sterowanych numerycznie.

Ze znalezieniem pracy nie powinni mieć problemów także specjaliści ds. rachunkowości i finansów oraz księgowości.

Wśród zawodów o zrównoważonym popycie, znalazły się prawnicze, w tym notariusz, adwokat, radca prawny, a także specjaliści z zakresu zarządzania w kulturze, nauczyciele języków obcych i tłumacze, pedagodzy, specjaliści ds. logistyki, graficy komputerowi oraz specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Na rynku pracy są również instruktorzy sportu, rekreacji, tańca, zajęć ruchowych.

W gronie zawodów nadwyżkowych, których absolwenci będą mieli największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia, są – według danych Barometru Zawodów – filozofowie, politolodzy, kulturoznawcy, ekonomiści, technicy informatycy.

Akademia Zamojska kształci studentów m.in. na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo, finanse i rachunkowość, mechanika i budowa maszyn, a od roku akademickiego 2024/2025 ruszy kierunek fizjoterapia.

Barometr Zawodów jest badaniem ogólnopolskim, realizowanym przez powiatowe urzędy pracy we współpracy z prywatnymi agencjami zatrudnienia. Badanie w poszczególnych regionach koordynują wojewódzkie urzędy pracy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama