Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 21:18
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Pow. zamojski: 1655 interwencji, 317 pożarów, 61 fałszywych alarmów w 2023 roku

W minionym roku w powiecie zamojskim strażacy odnotowali 1655 interwencji, z czego 317 pożarów, 1277 miejscowych zagrożeń i 61 fałszywych alarmów. W pożarach zginęły dwie osoby, a 14 zostało rannych. Strażacy walczyli też ze skutkami nawałnic, usuwając powalone drzewa i konary czy wypompowując wodę z piwnic.
W minionym roku w powiecie zamojskim strażacy odnotowali 1655 interwencji, z czego 317 pożarów.
W minionym roku w powiecie zamojskim strażacy odnotowali 1655 interwencji, z czego 317 pożarów.

Autor: KM PSP Zamość

W minionym roku odnotowano spadek ogólnej liczby interwencji o prawie 500 (23,2 proc.). Jeśli chodzi o pożary, to zdecydowaną większość, bo aż 94 proc., stanowiły pożary małe. Najczęściej paliły się budynki mieszkalne (138), uprawy (78) i środki transportu (30).

Śmierć w płomieniach

W wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych dwie osoby poniosły śmierć. Do pierwszej tragedii doszło w lutym w Wolicy Śniatyckiej (gm. Komarów-Osada). Zgłoszenie o pożarze krytego eternitem drewnianego budynku mieszkalnego zamojscy strażacy otrzymali w nocy. Powiadomiła ich mieszkająca w budynku wraz z mężem 77-latka, której nie bez przeszkód udało się ewakuować z płonącego budynku, a po dotarciu do sąsiadów zadzwoniła po pomoc. W środku został jej 84-letni, schorowany mąż. 

– Poszkodowana próbowała wyciągnąć go z mieszkania, ale sama nie dała rady – informował nas bryg. Andrzej Szozda, zastępca komendanta miejskiego PSP w Zamościu.

Gdy na miejscu zjawili się sąsiedzi i straż pożarna, płomienie objęły cały budynek, na dodatek zawalił się dach. Po opanowaniu pożaru, w środku natrafiono na zwęglone zwłoki 84-latka.

Nieszczelność pieca kaflowego była najprawdopodobniej przyczyną drugiego tragicznego pożaru, do którego doszło 4 grudnia o 2 w nocy w Wólce Wieprzeckiej (gm. Zamość). Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej sąsiedzi udzielili pomocy mężczyźnie, który sam opuścił drewniany budynek. To był kolega 51-letniego właściciela, który zginął w pożarze.

W wyniku pożarów rannych zostało łącznie 14 osób. Główne przyczyny to nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych (154) i nieostrożność osób dorosłych (118). Najwięcej pożarów było w marcu (48) oraz kwietniu (35), co głównie było związane z pożarami suchych traw.

Wichry i burze

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń były silnie wiejące wiatry (366), niezachowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (173), zdarzenia powodowane przez owady błonkoskrzydłe, czyli pszczoły, osy i szerszenie (171) oraz gwałtowne opady atmosferyczne (74).

Najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w sierpniu (350), lipcu (150) oraz w maju i we wrześniu (po 109 interwencji). 

– Wzrost interwencji był spowodowany gwałtownymi opadami deszczu oraz silnymi wiatrami – informuje mł. bryg. Marcin Żulewski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Zamościu. – Najwięcej interwencji oraz zniszczeń odnotowaliśmy po przejściu burzy z silnie wiejącym wiatrem w nocy z 29 na 30 sierpnia.

Przypomnijmy, że mocno wtedy wiało, błyskało i grzmiało, a oprócz ulewnego deszczu pojawił się też grad. Najgorzej było w Zamościu, gdzie odnotowano prawie 70 zdarzeń, a na terenie całego powiatu zamojskiego strażacy interweniowali łącznie 178 razy. Wichura pozrywała dachy z budynków i linie napowietrzne. Połamane drzewa i konary spowodowały uszkodzenia kilkunastu samochodów, m.in. na ul. Zamoyskiego, Kilińskiego i Infułackiej. Uszkodzonych zostało 30 budynków, przy czym największe straty odnotowano przy ul. Nowy Rynek w Zamościu oraz przy pl. Kościuszki w Szczebrzeszynie.

To nie koniec. Do wypadków i innych zdarzeń w komunikacji drogowej strażacy wyjeżdżali 184 razy. Najważniejsze, że to był bezpieczny rok pod względem prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. 

– Odnotowano tylko jeden wypadek z udziałem strażaka z jednostki OSP Świdniki, który został poszkodowany podczas pożaru zboża w miejscowości Żuków – wyjaśnia rzecznik zamojskich strażaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rafał Z. 06.01.2024 11:54
ja tę staraż to widzę tylko jak w sklepie robi zakupy

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: LipienTreść komentarza: Pierwsza Debilna Decyzja podjęta przez matolow Hejnał odtwarzany ryczy a nie gra Hejnalista który grał hejnał pozdrawiał ludzi to była atrakcją ale cóż Ciemnota na tym się nie zna czekamy na dalsze debilne decyzjęData dodania komentarza: 09.05.2024, 16:01Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: TomcioPaluchTreść komentarza: Dwie panie chyba były razem na zakupach 😅Data dodania komentarza: 09.05.2024, 14:40Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: Thomas BernhardTreść komentarza: To wywiad czy manifest?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:12Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Maki73Treść komentarza: I co panie moderator nie opublikujemy?Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:56Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: Maki73Treść komentarza: Tusk wrócił aby zlikwidować to co jeszcze zostało i to co jest polskie.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:54Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: .Treść komentarza: Chyba Pani Fugiel będzie drugim wice ... Nie ma już jej na BIPie wśród radnych ... tak jak pana KudeliData dodania komentarza: 09.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Zamość: Marek Kudela wiceprezydentem. Kogo Rafał Zwolak powoła na drugiego zastępcę?
Reklama
Reklama