Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 01:01
Reklama
Reklama
Reklama

Biłgoraj: Szpital zostanie w prywatnych rękach

Temat funkcjonowania biłgorajskiego szpitala powraca jak bumerang. Od 2010 roku lecznica jest wydzierżawiona prywatnej spółce Arion i nic nie wskazuje na to, aby to się zmieniło.
Biłgoraj: Szpital zostanie w prywatnych rękach
Szpital jest wydzierżawiony spółce ARION do 2035 roku.

O sprawie biłgorajskiego szpitala na łamach „Kroniki Tygodnia” pisaliśmy wielokrotnie. Tym razem temat powrócił podczas obrad sesji Rady Powiatu. Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip przedstawił obszerną informację dotyczącą działań Zarządu Powiatu mających na celu wypowiedzenie umowy dzierżawy spółce Arion. – Dla mnie jako dla starosty nie było nic ważniejszego w tej kadencji niż sprawa szpitala – mówił.  

Zdrowie to priorytet

Jednym z głównych zadań nałożonych na powiaty jest ochrona zdrowia. – Jednak wypełnienie tych obowiązków – od których zależy ochrona życia i zdrowia mieszkańców powiatu biłgorajskiego – spoczywa aktualnie na podmiocie, który znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej i co do którego toczyły się postępowania upadłościowe. Aktualnie Arion Szpitale Sp. z o.o. znajduje się w restrukturyzacji – przytoczył na wstępie starosta Andrzej Szarlip.

Zdaniem starosty sytuacja prawna, jak również istniejące problemy finansowe spółki rzutują bezpośrednio na możliwość zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości oferowanych świadczeń medycznych. – Ponadto ze względu na fakt, że szpital w Biłgoraju prowadzony jest przez podmiot prywatny, ma on ograniczone możliwości w pozyskaniu wsparcia finansowego oraz sprzętowego od organów i instytucji państwowych – twierdził. Z tego względu Zarząd Powiatu w Biłgoraju podjął próby zmierzające do ponownego objęcia w posiadanie majątku szpitala i doprowadzenia do sytuacji, w której to podmiot publiczny będzie odpowiedzialny za jego prowadzenie.

Starosta wymienił szereg działań mających na celu zmianę tej sytuacji i wypowiedzenie umowy dzierżawy. Jasno podkreślił, że głównym celem podejmowanych przez zarząd działań była i jest poprawa jakości i udzielanych świadczeń medycznych oraz wzrost dostępności mieszkańców do publicznej służby zdrowia.

Pomysłów brak

Zdaniem Szarlipa, ze względu na niekorzystne dla Powiatu Biłgorajskiego zapisy umowy dzierżawy, „odzyskanie” szpitala jest aktualnie niemożliwe. Twierdzi jednak, że w przeszłości występowały korzystniejsze okoliczności. – Wówczas występowały przesłanki, które to dawały powiatowi, jako wydzierżawiającemu, prawo do rozwiązania umowy – stwierdził.

Aktualny Zarząd Powiatu w Biłgoraju nie miał już takiej możliwości chociażby ze względu na wszczęte postępowanie upadłościowe, które trwało ponad cztery lata. Na przeszkodzie stanęła również pandemia. Od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku obowiązywał w Polsce stan pandemii COVID-19. – Ta okoliczność z jednej strony zasadniczo uniemożliwiła zmianę podmiotu udzielającego świadczenia medyczne dla Powiatu Biłgorajskiego – brak możliwości renegocjacji kontraktu z NFZ oraz przedłużenie obowiązywania zawartej umowy na „szpitale sieciowe” – tłumaczył Szarlip. Z drugiej zaś strony, w związku z prowadzeniem przez Arion Szpitale Oddziału Zakaźnego spółka zanotowała dodatni wynik finansowy, co podczas prowadzonych analiz prawnych w ocenie Zarządu Powiatu mogło stanowić przesłankę do zakończenia postępowania upadłościowego.

Starosta w blisko półgodzinnym wystąpieniu przedstawił okoliczności, z których wynikało, że samorząd nie ma możliwości podjęcia skutecznych działań związanych z wypowiedzeniem umowy dzierżawy i przejęciem od ARION Szpitale Sp. z o.o. majątku szpitala. 

Plany były ambitne

Starosta wielokrotnie zaznaczał, że na przestrzeni ostatnich pięciu lat, pomimo szeregu podjętych działań, kilkudziesięciu odbytych spotkaniach i rozmowach, również na najwyższym szczeblu w państwie, splot zaistniałych okoliczności uniemożliwił realizację zaplanowanego przejęcia szpitala. W trakcie tych działań powiat pozyskał wielomilionowe dotacje na rozbudowę i modernizację szpitala. Powstać miał Szpitalny Oddział Ratunkowy, nowy dział porodowy, blok operacyjny czy oddział intensywnej terapii. W planach było również stworzenie miejsca na lądowisko dla helikopterów. – Konieczne jest doposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt diagnostyczny, jak również rozbudowa i modernizacja obiektów szpitalnych zarówno w Biłgoraju, jak też w Tarnogrodzie – dodał. Jednak niezbędnym do osiągnięcia założonych celów jest pozyskanie wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej. – Podjęte wstępnie rozmowy dawały realne nadzieje na pozyskanie specjalistów – deklarowali oni chęć pracy w placówce publicznej – mówił. 

Milionowe środki pozyskane na modernizację placówki, ze względu na trwającą umowę dzierżawy, musiały zostać przekierowane na inne inwestycje publiczne, tak aby powiat nie musiał tych środków zwracać.

– Opieka zdrowotna jest jednym z głównych zadań powiatu, od którego aktualny Zarząd Powiatu w Biłgoraju nie chce się uchylać. Mieszkańcy powiatu biłgorajskiego zasługują na to, aby mieć dostęp do opieki medycznej na poziomie odpowiadającym potrzebom społeczności stutysięcznego powiatu – twierdził. Mimo tych zapewnień prawdopodobnie ciężko będzie rozwiązać umowę dzierżawy. 

Wróżenie z fusów

Na wypowiedź starosty nie byli obojętni radni. Henryk Paska zadał pytanie dyrektorowi szpitala, jak wyglądałoby zarządzanie placówką w przypadku, gdy byłaby ona zażądana przez samorząd. – Czy wówczas dyrektor miałby dodatkowe możliwości? Czy teraz są one ograniczone, aby szpital mógł funkcjonować na dobrym poziomie – pytał.

Tomasz Kwiatkowski, dyrektor szpitala stwierdził, że takie „gdybanie” to wróżenie z fusów. Postawionym pytaniem był wręcz zaskoczony. – Zostałem znienacka wyrwany do udzielenia odpowiedzi. To trudne pytanie – mówił. Zacytował znane przysłowie „Gdyby babka miała wąsy, to by dziadkiem była”. – Analizując sytuację ochrony zdrowie na rynku ogólnopolskim, muszę zauważyć, że większość szpitali powiatowych z terenu całej Polski jest w potężnych kłopotach finansowych. Sposób finansowania nie zaspokaja zasobów wykorzystanych do udzielania świadczeń. A oznacza to nic innego jak to, że wartość świadczeń wyceniona jest poniżej kosztów ich wytworzenia – stwierdził. Przez taką sytuację szpitale zadłużają się. Do tego dochodzą konieczne podwyżki dla personelu medycznego. – Koszty osobowe w bilansie przedsiębiorstwa powodują to, że zapaść finansowa pogłębia się  – mówił. Dodał, że z pewnością gdyby zarządcą szpitala był samorząd, wówczas istniałby większy mandat dla organów władzy powiatowej do jego dofinansowywania.

Klamrą dyskusji była wypowiedź radnego Michała Deca, który stwierdził, że kwestie dotyczące szpitala są niezwykle zawiłe. Zadał pytanie, czy umowę dzierżawy uda się rozwiązać wcześniej, czy dotrwa ona do 2035 roku, zgodnie z zapisami umowy. Na to pytanie nikt już nie odpowiedział. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PatryTreść komentarza: Zobaczycie: 15-go sierpnia w Święto Wojska Polskiego w TVP1, tak jak już było nie tak dawno za POPSL, po wiadomościach po 20:00 wyświetlą znowu Nianię w Nowym Yorku, nie zapomnę, to było mocne przesłanie do narodu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 14:22Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: LipienTreść komentarza: Biedak ¡!!!!!!Data dodania komentarza: 20.05.2024, 13:04Źródło komentarza: Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Prawie tyle samo, co jego poprzednik po 9 latach pracyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: I tak nic z tym nie zrobią, będą jeździć dalej, zapłacą, odbędą karę a i tak potem zaczną jeździć. Dobrym przykładem był Frog i jego wybryki, pokazał jakie to państwo prawnie jest upośledzone.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:16Źródło komentarza: Pijany kierowca bez prawa jazdy zatrzymany w Bełżcu podczas akcji "Prędkość"Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: GłuPOty aktywiszcza Normalnego LGBT+ kakałka mentalności tęczy zamiast krzyża nie da się zlikwidować.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 10:01Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: WłaścicieleTreść komentarza: Też.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:49Źródło komentarza: Hrubieszów: 11-latek zaatakowany przez psy. 4 owczarki niemieckie pogryzły dzieckoAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: wczoraj były uroczystości pod Monte Cassino reprezentował nas Prezydent nikt z rządu tym bardziej minister obrony narodowej się nie POkazał by nie POdpaść mordercom NIEMIECKIM a od września wchodzi historia Niemiecka co ujawniła wiceminister Mucha, czy więcej dowodów POtrzeba, mądry od razu zrozumie głupi będzie tworzył wygibasy w tłumaczeniu.Data dodania komentarza: 20.05.2024, 08:46Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trup
Reklama
Reklama