Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 17:29
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Nowy mural w Zamościu. Upamiętnia bohaterów powstania zamojskiego

Na ścianie jednego z bloków przy ul. Sikorskiego w Zamościu powstał monumentalny mural upamiętniający bohaterów Powstania Zamojskiego – żołnierzy AK i BCh. Dzięki nim udało się wstrzymać wysiedlenia.
Nowy mural na ul. Sikorskiego w Zamościu.
Nowy mural na ul. Sikorskiego w Zamościu.

Autor: Miasto Zamość/Fb

Na 160 mkw. powierzchni widzimy na tle lasu dwóch żołnierzy. Na przedramieniu jednego jest opaska Armii Krajowej, drugiego – Batalionów Chłopskich.

Za projektem stoi Fundacja Pamięci Narodów, która na co dzień współpracuje z wieloma podmiotami na rzecz weteranów II wojny światowej. Jak czytamy na stronie fundacji, projekt nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego” oraz Fundacji Grupy PKP i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa.

Prace nad muralem trwały 10 dni. Ich wykonawcą była ekipa ze Style Walls.

Zobacz też:

Przypomnijmy, że w ub. roku obchodzono 80. rocznicę wysiedleń i wybuchu Powstania Zamojskiego. Od 28 listopada 1942 r. przez trzy miesiące w ramach akcji „Werwolf I” wysiedlono 117 wsi z powiatów zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego. Opuszczone gospodarstwa zajmowali koloniści niemieccy albo Ukraińcy.

Już po pierwszych akcjach wysiedleńczych oddziały polskiej partyzantki z AK i BCh zaczęły atakować zasiedlone przez niemieckich kolonistów wsie oraz posterunki. Przeprowadzono wiele akcji zbrojnych, które przeszły do historii jako Powstanie Zamojskie. Do największej bitwy doszło 1 lutego 1943 r. pod Zaborecznem k. Krynic, kiedy to żołnierze BCh pod dowództwem kapitana Franciszka Bartłomowicza („Grzmota”) rozbili wroga. Po tej porażce Niemcy na pół roku zaprzestali wysiedleń.

W drugim etapie operacji („Werwolf II”), który rozpoczął się w połowie 1943 r., okupant skierował na Zamojszczyznę trzy dywizje SS. Ale mimo ogromnej przewagi, głównego celu nie udało się osiągnąć. Niemcy zamierzali wysiedlić prawie 700 osad, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów udało im się wysiedlić 294 wioski, wywożąc z nich około 110 tys. Polaków, w tym około 30 tys. dzieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Kefir 14.09.2023 14:17
Jak zwykle od stforków, artystycznie tragedia i do tego podbieranie nazwy faktycznego powstania zamojskiego z międzywojnia. Ehh...

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama