Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:34
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Dołhobyczów: Było schronieniem dla uchodźców z Ukrainy. Teraz Centrum oficjalnie otwarto

W ubiegły weekend w Dołhobyczowie z wielką pompą otwarto Centrum Kulturalno-Konferencyjne. Co prawda wybudowano je pod koniec 2021 roku, ale z powodu pandemii COVID-19, czy wojny na Ukrainie, a także kilku pomniejszych powodów, oficjalnie otwarto je dopiero teraz. A w tzw. międzyczasie centrum pełniło rolę ośrodka dla tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy oraz centrum dla mediów polskich i zagranicznych po wybuchu rakiety w Przewodowie.
Na zdjęciu z otwarcia Centrum Kulturalno-Konferencyjnego jest około 130 uczestników. Wkrótce zostanie ono opublikowane w albumie poświęconym gminie Dołhobyczów.
Na zdjęciu z otwarcia Centrum Kulturalno-Konferencyjnego jest około 130 uczestników. Wkrótce zostanie ono opublikowane w albumie poświęconym gminie Dołhobyczów.

Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie uroczyście otwarto 19 sierpnia. W uroczystościach uczestniczyło prawie 200 osób. – Uroczyste, symboliczne otwarcie Centrum Kulturalno-Konferencyjnego w Dołhobyczowie odbyło się wśród samych przyjaciół. Bez udziału polityki i polityków. Pozostawiło wiele wspaniałych wrażeń. Był również ogrom życzeń i ciepłych słów z okazji jubileuszu 50-lecia Gminy Dołhobyczów i 40-lecia tutejszej instytucji kultury. Najcenniejsza była jednak atmosfera i wspólna fotografia na ponad 130 osób do albumu, który ukaże się pod koniec bieżącego roku – mówi wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.

Ponad 1,5 roku po czasie         

Dlaczego z otwarciem Centrum Kulturalno-konferencyjnego w Dołhobyczowie zwlekano ponad półtora roku, skoro budynek  ten został oddany do użytku pod koniec 2021 roku?

– Odpowiedź nie jest łatwa ani prosta. Gdy oddawaliśmy budynek Centrum, obowiązywały jeszcze obostrzenia związane z pandemią COVID-19. A od lutego ubiegłego roku utworzono tu punkt recepcyjny dla uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Przez dwa tutejsze punkty recepcyjne (drugi w byłym GOK-u) przewinęło się ponad 40 tys. uchodźców wojennych. I to tylko tych zarejestrowanych, w rzeczywistości było ich znacznie więcej – zaznacza wójt Drewnik.

A gdy 15 listopada ubiegłego roku w Przewodowie wybuchła rakieta, w budynku Centrum Kulturalno-Konferencyjnym w Dołhobyczowie mieściło się centrum medialne, które obsługiwało dziennikarzy różnych mediów z całej Polski i zagranicy.

– Taki więc można powiedzieć, że budynek Centrum Kulturalno-Konferencyjnego, mimo krótkiej historii, już pełnił kilka ważnych ról. A były tu również prezentowane wystawy, w kuchni organizowano kursy kulinarne, tuż obok były pokazy strażackie, a na górze budynku lekcje języka angielskiego. Skoro niektórzy otwierają po kilka razy tę samą drogę, a inni nawet otwierają uroczyście sprzęt AGD (nawiązanie do otwarcia przez starostę hrubieszowskiego lodówki przekazanej KGW Staszic przez wiceministra sprawiedliwości – przyp. red), to my nie możemy nie otworzyć tak ważnego dla gminy obiektu – tłumaczy z uśmiechem wójt Drewnik.

Centrum Kulturalno-Konferencyjne w Dołhobyczowie zastąpiło dawny GOK przy ul. Spółdzielczej. - Nie był to ładny budynek, ale miał swoją duszę i historię. Jednak do żadnych remontów nie nadawał się, a plac który po nim pozostał, lepiej wygląda bez tego budynku niż razem z nim. Cześć najzdrowszych desek z podłogi po rozbiórce dawnego GOK-u pocięliśmy na 100 kawałków, ozdobiliśmy grawertonami i przygotowali jako limitowaną serię pamiątek dla wyróżnionych – uśmiecha się wójt Dołhobyczowa.

W 2017 r. gmina złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie dofinansowania na rewitalizacje centrum Dołhobyczowa przy ul. Parkowej i otrzymała ponad 4 mln zł unijnej dotacji. Dopiero piąty przetarg wyłonił wykonawcę robót. – Ukłon dla Gustawa Dydiuka, że wystartował do piątego przetargu i w końcu udało się zrealizować tę inwestycję. Bo już nie było czasu na kolejne przesunięcia terminów – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Gminy Dołhobyczów.    

Rewitalizacja centrum Dołhobyczowa kosztowała ponad 6 mln zł. Unijne dofinansowanie pokryło 85 proc. wszystkich wydatków.

Dwa jubileusze

Centrum Kulturalno-Konferencyjne uroczyście otworzono z okazji dwóch Jubileuszy: 50-lecia Gminy Dołhobyczów i 40-lecia działalności tamtejszej instytucji Kultury. W obecnym kształcie Gmina Dołhobyczów funkcjonuje od prawie 50 lat. Od 1954 roku na tamtym terenie działały Gromady w Dołhobyczowie, Hulczu, Chłopiatynie i krótko w Oszczowie. A w 1973 roku, w ramach reformy administracyjnej utworzono Gminę Dołhobyczów. Powiększono ją o część gminy Waręż i skrawek gminy Poturzyn. Obecnie gmina Dołhobyczów obejmuje 32 miejscowości i 26 sołectw. Wójtami w tej gminie byli Józef Demendecki i Stanisław Barchacki, a od 9 lat wójtem jest Grzegorz Drewnik. Od dwóch kadencji szefem Rady Gminy jest Alfred Kulikowski.

Gminna instytucja kultury w Dołhobyczowie przez 4 minione dekady miała kilka różnych nazw: od Gminnego Domu Kultury, przez Przygraniczne Centrum Kultury, a obecnie pod potrzeby starania się o unijne dofinansowanie nadano jej nazwę Centrum Konferencyjno-Kulturalne. Od 1983 roku gminnym domem kultury w Dołhobyczowie kierowała Małgorzata Wilk, a następnie Mieczysław Tomczuk, Zdzisław Pasieka, potem obowiązki kierownika pełniła Zofia Rosołowska. Od 12 lat ośrodkiem gminnej kultury kieruje Halina Góra.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: towarzyszu BASIATreść komentarza: POwołać swoich ZNAJOMKÓWData dodania komentarza: 18.05.2024, 16:20Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: N-lTreść komentarza: I Wydzial Geodezji wymienić na nowych ludzi.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: Mieszkanka gminyTreść komentarza: A mówi się,że radni to" ciało społeczne", no jestem zawiedziona na samym początku działania nowej rady i Pani wójt. Jeszcze nie zapracowaliście Drodzy Radni a już sobie ustaliliście takie uposażenie?, Trzeszczany to nie Zamość, gdybym mogła cofnąć czas to moja decyzja byłaby zupełnie inna,. To tak ma wyglądać Wasza praworządność?, wstyd i obłuda.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Będzie muł i kamieni kupa sprzedaliście gminę za parę flaszek procentówData dodania komentarza: 18.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Tragedia zaiste. Bezrobocie 15% a największy problem to brak sukcesów zadupiastego klubu. Chociaż tobie panie burak socjal leci to możesz mieć takie problemy.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Kolejna kadencja rozpoczęta. Kryszczuk przewodniczącym Rady MiejskiejAutor komentarza: Janusz biznesuTreść komentarza: Haha jakie śnięte ryby gdzie!?!?Przecież tu nie ma ryb, ta rzeka z braku regulacji wygląda jak bagno. Wody miejscami Brak!!!!Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama