Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 20:20
Reklama
Reklama

Tomaszów Lubelski: Inspirowane sztuką ludową lekcje haftu tomaszowskiego

Zakończono i podsumowano trwające miesiąc warsztaty z haftu tomaszowskiego. Ich uczestniczki mogły poznać historię haftów z regionu, rodzaje haftu i nauczyć się techniki haftowania.
Do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie może przyjść każdy i każdy zainteresowany może zapytać o haft tomaszowski. Pracownicy chętnie o nim opowiedzą.
Do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie może przyjść każdy i każdy zainteresowany może zapytać o haft tomaszowski. Pracownicy chętnie o nim opowiedzą.

– W hafcie tomaszowskim przeważają wzory wykonane haftem krzyżykowym, zaliczanym do ściegów liczonych – tu pojawia się pewna trudność i nie chodzi o umiejętność liczenia – mówi Katarzyna Warmińska-Mazurek z Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim.

Opowiada, że dawniej hafty tomaszowskie robiono na płótnie wykonanym na warsztacie tkackim. – Nitki takiego płótna musiały być w miarę cienkie, ale też warto zauważyć, że na odświętne ubrania, bo tylko takie haftem zdobiono, używano dobrej jakości płótna bielonego – wyjaśnia. 

Haft tomaszowski

Najbardziej charakterystyczne hafty są wykonane ściegiem krzyżykowym. Dominują w nich kolory czarne, ale są też elementy czerwieni i niebieskiego.

– Wzornictwo w dwudziestowiecznym hafcie wykazywało więcej swobody i różnorodności formalnej, choć tak jak i we wcześniejszych dominowały wzory roślinne. W młodszych haftach, częściej pojawiał się haft płaski, wynikało to z rozpowszechnienia się tkanin fabrycznych, także bawełnianych, które miały cieńsze nici – dopowiada pani Katarzyna. Zaznacza, że łatwość wykonywania haftów przychodzi wraz z doświadczeniem w używaniu igły i nitki. Najważniejsze są jednak chęci i cierpliwość.

Od czerwca przez cały lipiec w powiecie tomaszowskim dzięki Stowarzyszeniu Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, które w programie EtnoPolska dostało środki finansowe na swój projekt poświęcony haftom, mieszkanki naszego powiatu miały okazję uczyć się tej sztuki. Robiły to pod okiem Katarzyny Warmińskiej-Mazurek oraz Agnieszki Kirsz – pracownic Muzeum Regionalnego.

Czytaj też: Festiwal Singera w Krasnobrodzie. "13" dała się we znaki

Warsztaty zorganizowano w każdej gminie. Chętnych było tak dużo, że w organizatorzy planują postarać się o kontynuację zadania.

– W warsztatach brały udział panie, które już od lat haftują, ale także panie, które z wyszywaniem zetknęły się pierwszy raz albo miały z nim do czynienia jeszcze w latach szkolnych. Nie mniej jednak wszystkie radziły sobie świetnie – podkreśla ich nauczycielka K. Warmińska-Mazurek.

Zauważa też, że haft tomaszowski jest ciągle mało znany, dlatego docenia inicjatywę, która pozwoliła przybliżyć mieszkańcom tematykę sztuki ludowej i zachęcić do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

Podsumowanie projektu „Hafty powiatu tomaszowskiego” zorganizowano 28 lipca w Muzeum. Wówczas można było obejrzeć wystawę haftów uczestniczek warsztatów, a także wysłuchać tomaszowskich pieśni ludowych w wykonaniu Aleksandry Wołoszyn-Banaś, laureatki 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama