Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 13:17
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Opakowanie schudło, cena ani drgnie. Kowalski czuje się nabity w butelkę

Płacimy coraz więcej za coraz mniej. To tzw. downsizingu, czyli odchudzanie produktów. Co może zrobić Kowalski, który czuje się oszukany przez producentów?
Opakowanie schudło, cena ani drgnie. Kowalski czuje się nabity w butelkę

Autor: iStock

W handlu downsizing – jak podaje Wikipedia – to celowe zmniejszanie wagi, liczby produktów w opakowaniu lub zawartości głównych (droższych) składników w produkcie, przy zachowaniu tej samej ceny, rzecz jasna. Stosuje się go głównie po to, żeby zmniejszać koszty i zwiększać zyski.

Drobny druk na opakowaniu

W ostatnim czasie ta praktyka niestety się nasiliła. Narzekania klientów przy półkach sklepowych, że opakowanie znowu jest mniejsze, ale cena ani trochę, stały się powszechne.

Zauważyły to także zagraniczne media. Niedawno głośno było o publikacji „Financial Times”, który napisał że „wyprawa do supermarketu w Polsce dziś wymaga nie tylko pełnego portfela, ale także lupy do sprawdzenia drobnego druku na opakowaniu”.

Dziennik jako przykład podał m.in. zmniejszenie kostki masła z 250 na 200 g i czekolady ze 100 g na 90 g. Podobnych przykładów jest dużo więcej.

UOKiK: czytajcie etykiety

Mimo tego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiło dotychczas niewiele skarg. Czyżby Kowalski już się z tym pogodził, że producenci odbiją sobie na nim wzrost kosztów?

Otóż nie do końca. Po prostu taka skarga niewiele da, bo UOKiK nie planuje interweniować w tej sprawie. Obecne przepisy mówią tylko – informują Wirtualne Media – o sposobie prezentowania cen. O zmniejszaniu gramatur producenci nie muszą dodatkowo informować.

Co zatem może zrobić Kowalski? UOKiK radzi: dokładnie czytać etykiety i wywieszki cenowe. Bo – jak wyjaśnił to Wirtualnym Mediom – producenci mają pełne prawo do zmiany wielkości opakowań. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie dane zostaną na nich umieszczone.

„Zgodnie z ustawą o informowaniu o cenach towarów i usług sprzedawcy mają obowiązek podawania nie tylko ceny za dany produkt, ale także tzw. ceny jednostkowej np. za 1 kg, 100 g, 1 litr, 1 sztukę. Ma to ułatwić konsumentom porównanie cen produktów w różnych opakowaniach” – informuje UOKiK.

Wybór: kupić czy nie – należy do Kowalskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmoweAutor komentarza: LHRTreść komentarza: Spece z zamościa zapomnieli, że przed granicą jest Chełm, Tomaszów i HrubieszówData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: 1000 dziadowskich pensji...Treść komentarza: W d.... 1000 miejsc pracy dajcie zarobki jak w Lublinie chociaż, jak w Warszawie! A nie 1000 dziadowskich miejsc. Jeszcze trochę a Zamość nie będzie się różnił od Biłgoraja czy Hrubieszowa!Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:20Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: HalkTreść komentarza: Brawo!!! Miasto się rozwijało i będzie rozwijać się nadal. Gorzej z powiatem , Kuropatwa mówił że nie będzie nic zadłużał i ostudzić zapędy będzie jego rolą zatem powiat jak zawsze daleko z tyłu. Gratuluję nowego starosty hahahaData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:05Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama