Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 07:48
Reklama
Reklama

Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny

Uroczystości z udziałem prezydenta RP i byłego prezydenta Niemiec trwały trzy dni. Rozpoczęły się w Skierbieszowie, a zakończyły w Zamościu. Były prelekcje, wystawy, koncerty patriotyczne oraz rozmowy ze świadkami wysiedleń. Tak wyglądały obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny.
Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny
26 listopada w GOK w Skierbieszowie obyło się spotkanie ze świadkami wysiedleń.

Autor: Starostwo Powiatowe w Zamościu

O wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy i byłego prezydenta RFN Horsta Köhlera w Skierbieszowie pisaliśmy TUTAJ.

Obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny trwały jednak trzy dni – od 26 do 28 listopada. Co jeszcze przygotowali organizatorzy?

Najmłodsze ofiary

W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu zorganizowano konferencję popularnonaukową „Dzieci – najmłodsze ofiary wojny...”. O modelu i realizacji niemieckiej akcji wysiedleńczej na Zamojszczyźnie opowiadała Agnieszka Jaczyńska, a dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach poświęciła swój wykład Polakom ratującym polskie dzieci z Zamojszczyzny.

Losy dzieci deportowanych do KL Auschwitz i na Majdanek przybliżyła dr Janina Kiełboń z Państwoweg Muzeum na Majdanku, a o upamiętnieniach najmłodszych ofiar wysiedleń poza regionem zamojskim opowiedział Michał Durakiewicz z Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie.

Drugą część konferencji rozpoczęła Barbara Oratowska z Muzeum Narodowego w Lublinie, przedstawiając zebranym niepublikowane do tej pory dokumenty Antoniego Kijka z Białowoli. Reprezentujący Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne Eugeniusz Hanejko przybliżył historię wysiedleń na terenie powiatu tomaszowskiego, a dr Jakub Żygawski, dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, przedstawił materiały źródłowe dotyczące wysiedleń ludności Zamojszczyzny w zasobie zamojskiego archiwum.

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa oraz wernisaż wystawy „Dzieci – najmłodsze ofiary wojny. W 80. rocznicę wysiedleń ludności Zamojszczyzny” na piętrze zamojskiego Arsenału. Ekspozycja, która powstała w ramach projektu dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, w szczególny sposób skupia się na losie najmłodszych ofiar wojny, która skradła im spokojne dzieciństwo. Można ją oglądać do 31 marca 2023 r.

Zamojszczyzna pamięta

26 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie, po prelekcji dr Beaty Kozaczyńskiej, obyło się spotkanie ze świadkami wysiedleń, którzy przenieśli się wspomnieniami do wydarzeń z nocy 27 na 28 listopada 1942 r. Spotkanie zakończył występ artystyczny „Wysiedlonym ku pamięci, współczesnym ku przestrodze”.

Dzień później w zamojskim kościele oo. Franciszkanów z patriotycznym koncertem wystąpiła Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego. Następnego dnia przed południem liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny u zbiegu ul. Piłsudskiego i Okrzei w Zamościu. Później w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny odbyła się uroczysta akademia, a następnie otwarta została wystawa IPN poświęcona Dzieciom Zamojszczyzny. Na koniec zorganizowano konferencję naukową, którą wspólnie poprowadzili historycy Agnieszka Jaczyńska, dr Beata Kozaczyńska oraz dr hab. Bogusław Kopka z Akademii Zamojskiej.

Akcja wysiedleńcza rozpoczęła się w nocy z 27 na 28 listopada. Na pierwszy rzut poszedł Skierbieszów i okoliczne wioski, w tym m.in. Zawoda, Lipina Nowa oraz Sady. Niemcy zamierzali wysiedlić prawie 700 osad, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów z AK i BCh do sierpnia 1943 r. deportowali ponad 110 tys. mieszkańców z blisko 300 polskich wsi. Warto dodać, że z 30 tys. wysiedlonych dzieci, znaczna część trafiła do niemieckich rodzin adopcyjnych, a co trzecie nie przeżyło wysiedleń.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama