Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:43
Reklama Baner reklamowy - firmy Północ Nieruchomości
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Do Skierbieszowa mają przyjechać prezydent Polski i były prezydent Niemiec

W stolicy odbyły się centralne uroczystości wybuchu Powstania Zamojskiego, ale to nie koniec – do Skierbieszowa mają przyjechać na obchody 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny prezydent RP Andrzej Duda i były prezydent Niemiec Horst Köhler. Ten ostatni urodził się w Skierbieszowie.
Do Skierbieszowa mają przyjechać prezydent Polski i były prezydent Niemiec
Poseł Zawiślak (na zdjęciu) był pomysłodawcą zorganizowania uroczystości upamiętniających 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego. Fot IPN

W niedzielę (20 listopada) Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość zorganizował w Warszawie centralne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego.

Rozpoczęła je msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych uczestników powstania oraz wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny. Po nabożeństwie odprawionym przez wikariusza generalnego biskupa polowego ks. ppłk. Kryspina Raka odbył się wzruszający koncert patriotyczny w wykonaniu solistów zespołów przybyłych z Zamojszczyzny.

Zamojszczyzna pamięta

Kulminacyjnym punktem centralnych obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego, drugiego co do wielkości (po Powstaniu Warszawskim) zrywu zbrojnego przeciwko zbrojnej polityce okupanta, był Apel Pamięci na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Oddajemy dziś hołd tym 110 tysiącom wysiedlonych i męczonych naszych rodaków. Oddajemy hołd 30 tysiącom dzieci Zamojszczyzny i oddajemy hołd tym, którzy stanęli w ich obronie, którzy zawsze wierzyli, że „jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Podczas uroczystości prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zaprezentował wprowadzone do obiegu kartki pocztowe „80. rocznica wybuchu Powstania Zamojskiego”.

Przeczytaj także: Księżpol: Zbierają eksponaty, otworzą muzeum

Państwowe obchody zwieńczyła ceremonia złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. – Naszym założeniem było przypomnienie wszystkim Polakom zapomnianego, krwawego, ale zwycięskiego Powstania Zamojskiego – powiedział nam poseł Sławomir Zawiślak, prezes ŚZŻAK Okręg Zamość. – Uważam, że godnie uczciliśmy pamięć bohaterskich uczestników, jak i wszystkich wysiedlonych mieszkańców Zamojszczyzny, w tym dzieci.

Dzięki staraniom organizatorów, do stolicy pojechało ok. 400 osób z naszego terenu. To m.in. kombatanci, harcerze, członkowie grup rekonstrukcji historycznych oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym starosta zamojski Stanisław Grześko i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Sławomir Zawiślak już zaprasza na regionalne obchody wybuchu powstania, które 11 grudnia odbędą się w Zamościu.

Przyjadą Duda i Köhler

Wcześniej, bo już w najbliższą niedzielę (27 listopada), do Skierbieszowa – na zaproszenie starosty zamojskiego – mają przyjechać prezydent RP Andrzej Duda i były prezydent RFN Horst Köhler, aby wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wysiedleń mieszkańców Zamojszczyzny. To właśnie w Skierbieszowie urodził się Horst Köhler. Jego rodzice trafili tu z Besarabii i zajęli gospodarkę Józefa Węcławika (Köhler odwiedził Skierbieszów w 2011 r., ale już jako były prezydent RFN, bo rok wcześniej ustąpił z urzędu). Jak się nam udało dowiedzieć, do Skierbieszowa ma przyjechać „silna reprezentacja” z Niemiec.

Zobacz: Pochowano ofiary eksplozji w Przewodowie. Wojewoda lubelski: Ich śmierć to symbol

Pow. biłgorajski: OSP rośnie w siłę

Organizatorzy zaplanowali mszę świętą w intencji wysiedlonych, wręczenie oznaczeń państwowych i złożenie wieńców pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w Skierbieszowie. Po południu w kościele Zwiastowania NMP w Zamościu rozpocznie się koncert patriotyczny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. Uroczystości będą trwały w sumie trzy dni (26-28 listopada) w Skierbieszowie i Zamościu. Będą prelekcje, wystawy, koncerty patriotyczne, rozmowy ze świadkami wysiedleń itp.

Skierbieszów był pierwszy

Powstanie Zamojskie było obroną Zamojszczyzny przed niemieckimi wysiedleniami ludności polskiej realizowanymi według założeń Generalnego Planu Wschodniego na przełomie 1942 i 1943 r. Hitlerowskie władze partyjne oraz szefostwo oddziałów SS zdecydowały, że Zamojszczyzna ma się stać „niemieckim terenem osiedleńczym” w okupowanej Polsce. W ich zamyśle, ziemie te miały zostać całkowicie zgermanizowane. W nocy z 27 na 28 listopada 1942 r. Niemcy obstawili Skierbieszów, a następnie chodzili od domu do domu i walili kolbami do drzwi. Domownicy mieli od 5 do 10 minut na opuszczenie mieszkania. Mogli ze sobą wziąć tylko to, co byli w stanie udźwignąć.

Punktem zbornym wysiedlonych mieszkańców Skierbieszowa był plac przed miejscową szkołą. Stąd furmankami wywieziono ich do obozu przejściowego w Zamościu. Na miejscu rozpoczęła się segregacja, podczas której bezwzględnie rozdzielano całe rodziny, szczególnie dbając o to, aby dzieci pozostały bez matek. Ludność Zamojszczyzny częściowo trafiła do III Rzeszy jako przymusowa siła robocza lub do obozów koncentracyjnych. Opuszczone gospodarstwa zajmowali koloniści niemieccy, jak rodzina b. prezydenta Niemiec albo Ukraińcy.

Już po pierwszych akcjach wysiedleńczych oddziały polskiej partyzantki z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich zaczęły atakować zasiedlone przez niemieckich kolonistów wsie oraz posterunki. Przeprowadzono wiele akcji zbrojnych, które przeszły do historii jako Powstanie Zamojskie. Do największej bitwy doszło 1 lutego 1943 r. pod Zaborecznem k. Krynic, kiedy to żołnierze BCh pod dowództwem kapitana Franciszka Bartłomowicza („Grzmota”) rozbili wroga.

Niemcy zamierzali wysiedlić prawie 700 osad, ale ze względu na opór ludności i skuteczną walkę zbrojną partyzantów udało im się wysiedlić 294 wioski, wywożąc z nich około 110 tys. Polaków, w tym około 30 tys. dzieci. W akcjach wysiedlania, obok żandarmerii niemieckiej, uczestniczyła policja ukraińska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działać
Reklama
Reklama