Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 07:57
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Polacy zapłacą podatek na budowę elektrowni jądrowej? Rząd to rozważa

Czy będziemy płacili nowy podatek? Podatek na budowę elektrowni jądrowej? Rząd rozważa taką możliwość. Kilka złotych miesięcznie doliczałby nam do rachunków za prąd.

Budowa elektrowni jądrowej będzie kosztowała – jak policzył premier – 100 miliardów złotych. Na razie nie wiadomo, jak ta gigantyczna inwestycja będzie finansowana. Rząd chce, żeby Amerykanie weszli ze swoim kapitałem i np. kupili 49 procent udziałów w nowej elektrowni.

Skąd zamierza wziąć pozostałe 51 proc.? Najpewniej z kredytów. Tyle że przy obecnym poziomie stóp procentowych ich koszt byłby niebotyczny. Dlatego w rządzie pojawił się pomysł powrotu do tak zwanej opłaty jądrowej, pomysłu dawnego Ministerstwa Energii sprzed 4 lat.

Gdyby jej wysokość ustalić np. na 10 zł miesięcznie doliczane co miesiąc do każdego rachunku, to rocznie państwo zebrałoby 2 miliardy złotych.

Punkty widzenia

W tej sytuacji zasadne wydaje się pytanie, czy finansowanie tak priorytetowej dla rządu i ważnej dla Polski inwestycji nie powinno być już ustalone i przyklepane?

Piotr Maciążek ze Strefainwestorow.pl, przypomina, że przez ostatnie 7 lat rząd nawet nie wspominał o finansowaniu gigantycznej inwestycji. Dopiero w styczniu tego roku w czasopiśmie SGH pojawił się artykuł 2 urzędników resortu klimatu i środowiska, którzy ogłosili model SaHo, spółdzielczy.

– Problem w tym, że jest to model czysto teoretyczny, nigdzie niewdrożony – czytamy w publikacji Infor.

Tymczasem w opinii Piotra Maciążka powinniśmy swoje plany opierać na rozwiązaniach, które sprawdziły się w innych krajach.

Z tym punktem widzenia nie zgadza się Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. W jego opinii optymalny model powinien zmierzać do maksymalnego zaangażowania kapitału krajowego, żeby obniżyć jego koszt. – A takim jest SaHo – mówi w publikacji Infor.

Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl jako dobry przykład myślenia o pieniądzach przywołuje Węgry, które najpierw ustaliły sposób finansowania, a dopiero potem podpisały kontrakt. Polska zrobiła dokładnie na odwrót. Jak zwykle.

 

 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Marcin LZ 04.11.2022 13:04
Wszyscy niby teraz będą popierać, ale jak wejdą w szczegóły to opozycja jak zwykle będzie przeciw. Zaraz w Choczewie na Pomorzu zaczną się protesty, wyjdzie taki D. Tusk i powie, że elektrownia może i gdzieś w Polsce być, ale nie tu, no chyba, że Amerykanów się przestraszą,bo to potężne pieniądze i bądź co bądź sojusznik, ale, że ta koreańska elektrownia powstanie koło Konina to już nie wierzę, będzie francuska albo wcale, bo słyszy się, że jednak PO nie chce całkiem odchodzić od węgla.

Grzesiek1970 04.11.2022 12:56
Po uj atom skoro teraz PO obiecuje górnikom wydobycie węgla w Polsce do 2070 roku??

Tadeusz 04.11.2022 12:53
Podpisują umowy na atom, a ja słyszę opozycję, która ma wątpliwości co do zasadności budowy elektrowni atomowej, wyboru inwestora, jej lokalizacji, takie rzeczy powinny być robione ponad podziałami politycznymi.

widz 04.11.2022 12:30
Skoro tak to niech naród się wypowie czy chce! Wygląda to na tak jak CPK czy odbudowa pałacu wszystko robione od końca ważnwe PR i posadki.

Goska 04.11.2022 12:13
jeszcze nic nie zaczęli a już podatek chcą wprowadzić.za mało dla nich kasy,,,,raptem jedna elektrownia.druga elektrownia mają raptem rozmach .węgla nie potrafią zamówić a elektrownie chcą budować

PO to dno 04.11.2022 11:25
łżecie, jak codzień

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama