Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 23:09
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Górna półka nie dla Polaka. W sklepach kupujemy tańsze zamienniki

Drożyzna daje się nam we znaki. Widać to w zachowaniu klientów w sklepach. Trendy zakupowe mocno się zmieniły.

Inflacja w październiku wyniosła 17,9 procent i jest to sygnalny wskaźnik GUS, który za kilka dni zostanie zweryfikowany. Oznacza to, że ostateczny odczyt może być wyższy i być może sprawdzą się przewidywania ekspertów, że inflacja wyniesie 18 procent i więcej. Część analityków ocenia, że na koniec roku wskaźnik podawany przez statystyków dobije do 20 procent.

Drożyzna sprawia, że konsumenci zmieniają swoje zachowania zakupowe.

– W trzecim kwartale obserwowaliśmy zjawisko trade-down – konsumenci wybierali tańsze produkty markowe, kupowali też nieco więcej marki własnej niż wcześniej. Ten trend w połączeniu z wysoką inflacją wywiera na nas presję, którą jednak łagodzi fakt, że rośnie liczba klientów w naszych sklepach. Dzięki temu udało nam się zwiększyć nieco udziały rynkowe – wzrost był nieco niższy od jednego punktu procentowego, a w ujęciu wolumenowym wyniósł nieco ponad 1 proc. – serwis wiadomoscihandlowe.pl cytuje opinię Any Luisy Virginii, dyrektorki finansowej Jeronimo Martins.

Przeczytaj także:

To portugalski właściciel sieci dyskontów Biedronka. Sieć, analizując swoją sprzedaż, zauważyła, że choć sprzedaje więcej produktów, to jednak wartość koszyka zakupowego nie rośnie. Przyczyny są różne, ale na pewno jedną z nich jest wspomniany trade-down. To samo wynika z analizy PKO BB.

Chodzi o to, że Polaków już nie stać na droższe zamienniki, dlatego kupują tańsze.

– To może oznaczać, że wyczerpują się zgromadzone w pandemii oszczędności, które dotychczas stanowiły bufor antyinflacyjny dla gospodarstw domowych chroniący je przed negatywnymi skutkami inflacji dla realnej siły nabywczej dochodów. Jest to równoznaczne z osłabieniem akceptacji dla wzrostów cen i powinno działać dezinflacyjnie – oceniają eksperci z PKO.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bez znaczeniaTreść komentarza: Czy TfuSSk sprywatyzuje, zlikwiduje, odda za darmo, czy ukradnie, WAŻNE ilu frajerów czyt. wyborców oficera Stazi pseudonim OSKAR będzie POpierać, w POdziękowaniu TfuSSk chce zwolnić 10.000 nauczycieli, niby intyligentni a się zaorali samozagładą.Data dodania komentarza: 21.05.2024, 15:34Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: MIESZKANKATreść komentarza: POTSZEBA PRZEWIETSZYĆ BIURA ZMNIEJSZYĆ UPOSARZENIAData dodania komentarza: 21.05.2024, 14:17Źródło komentarza: Podwyżki dla mieszkańców bloków. Jest 100, a będzie 300 złotychAutor komentarza: RODZIC -POLAKTreść komentarza: A gdzie Państwo POLSKIE gdzie dziecko na leczenie musie prosić dobrych ludzi o pomoc TYLE BYŁO AFER TYLE ROZDAWNICTWO NA TŁUSTYCH KOTÓW I KOCIC TYLE WYDANO NA UKRAIŃCÓW A NIE MA NA POLSKIE DZIECI OGROMNE PIENIĄDZE WYDAWANE NA UTRZYMANIE PARTII OGROMNE WYDATKI NA PREZYDENTAData dodania komentarza: 21.05.2024, 14:15Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Pola ma wrodzoną łamliwość kości, potrzebuje leczenia, by żyćAutor komentarza: AnonimTreść komentarza: 35 lat bezkarności...Data dodania komentarza: 21.05.2024, 12:23Źródło komentarza: Feliksówka: 35 lat temu zgwałcił i zabił kobietę. Do końca życia nie wyjdzie z więzieniaAutor komentarza: Obserwator.Treść komentarza: 18 159,50 zł brutto. Tyle miesięcznie będzie zarabiał prezydent Zamościa Rafał Zwolak. A w biednej gminie Trzeszczany pani Wójt więcej.Można.Data dodania komentarza: 21.05.2024, 08:15Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: HaniaTreść komentarza: Na kartofle zbraknieData dodania komentarza: 21.05.2024, 06:52Źródło komentarza: Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Prawie tyle samo, co jego poprzednik po 9 latach pracy
Reklama
Reklama