Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 01:10
Reklama

Pierwszy w Polsce sklep, w którym można już płacić okiem

Można zapłacić tylko jak przyłoży się kciuk. Inne rozwiązanie to robienie zakupów okiem. To nie żart – takie rozwiązania są w Polsce coraz bardziej popularne.

Wrześniowe badanie Mastercard New Payment Index wskazują, że z najnowszych rozwiązań płatniczych (mowa np. o portfelach mobilnych, cyfrowych czy kartach biometrycznych) korzysta 50 procent Polaków. Decydują się na to, bo uważają (88 proc.), że to bezpieczna metoda płatności. Z przedstawionych danych wynika, że najczęściej po nowe rozwiązania sięga tzw. pokolenie Z (72 proc.) i millennialsi (55 proc.). Co do osób starszych (40-50 lat), to odsetek wyniósł 37 proc.

Konsumenci dostrzegają również wygodę, jaką oferuje biometria – około 5 na 10 Polaków zgadza się, że łatwiej jest płacić przy jej użyciu. Z badania New Payments Index wynika także, że biometria uznawana jest za wygodniejszą i bezpieczniejszą metodę zachowania zasad bezpieczeństwa niż tradycyjne rozwiązania.

To dosyć nowe rozwiązanie płatnicze. Jako pierwszy pod koniec 2021 r. wprowadził je w Polsce Bank Pocztowy.

– Karta biometryczna z pozoru wygląda jak konwencjonalna karta płatnicza. Z tą różnicą, że – oprócz standardowego mikroprocesora oraz układu płatności zbliżeniowych – zawiera na froncie czujnik. Służy on do odczytu wzorca biometrycznego odcisku palca posiadacza karty. Ponadto w plastik wtopiona jest niewielka dioda LED. Dioda rozbłyśnięciem na zielono potwierdza pozytywne uwierzytelnienie i realizację transakcji. Tył karty ma już standardowy wygląd. Znajduje się na nim pasek magnetyczny oraz kod CVC2, niezbędny do realizacji płatności internetowych – informuje firma.

Okiem lub chipem pod skórą

Coraz więcej sklepów w Polsce oferuje jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania. Sieć sklepów z elektroniką Komputronik uruchomiła usługę „płacenia okiem”. Taka usługa w pierwszym polskim salonie została uruchomiona w połowie października. Kolejny salon ma to zaoferować klientom już w listopadzie.

„Płacenie okiem” to rodzaj płatności biometrycznej. Za pomocą specjalnej aplikacji w smartfonie (jest za darmo), do której podpina się tradycyjna kartę, nie trzeba brać ze sobą do sklepu portfela. Nie trzeba nawet brać telefonu, bo w aplikacji „robi się zdjęcie” swojego oka. System zapisuje te dane, a gdy przychodzi do zakupów, to sprzedawca podsuwa klientowi specjalny czytnik skanujący oko.

W Polsce można także płacić chipem wszczepionym pod skórę. W dowolnym miejscu na ciele. Takie rozwiązanie działa już od przeszło roku. Klient, robiąc zakupy, do terminala płatniczego nie przykłada karty ani smartfona, ale np. nadgarstek, czyli miejsce, gdzie pod skórą znajduje się chip.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama