Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:02
Reklama Baner reklamowy - Mrówka Zamość
Reklama baner wyborczy Michał Mulawa

Festiwal jakich mało

Było nastrojowo, pięknie, poetycko, nostalgicznie. W czwartek (4 sierpnia) w zamojskim Parku Miejskim wystąpił pieśniarz, poeta i kompozytor Adam Strug wraz z zespołem. Zaprezentował utwory ułożone m.in. do tekstów Bolesława Leśmiana. Było to jedno z licznych przedsięwzięć Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Festiwal jakich mało

– Cała impreza była zorganizowana z wielką klasą, ale bez zbytecznego zadęcia – ocenia pani Anna, jedna z miłośniczek prozy Wiesława Myśliwskiego (przyjechała do Szczebrzeszyna z Warszawy). – Na mapie Polski powstał festiwal, którego gdzie indziej mogą wam tylko pozazdrościć. Jego poetycki klimat jest wyjątkowy. Z wielu względów. Ważna jest także sceneria, w której się to wszystko odbywa. To głównie mistyczny Szczebrzeszyn, ale również sąsiedni Zamość i Zwierzyniec, który także odwiedzali podczas swoich eskapad uczestnicy festiwalu. To są piękne, tajemnicze miejsca.

 Popod płotem

– Gdy byłem na Zamojszczyźnie słyszałem tutejsze zwroty, które przedostały się także do poezji Bolesława Leśmiana. Np. nadal w niektórych miejscowościach używa się wyrażenia "popod płotem". W innych częściach kraju tego nie spotkałem... – mówił podczas koncertu Adam Strug. – Zamość miał szczęście, że w tym mieście tworzył ten wielki, oryginalny poeta. To miasto i Zamojszczyznę nadal wyczuwa się w jego twórczości. 

Adam Strug wystąpił w unikatowej scenerii zamojskiego Parku Miejskiego (w części wchodzącej w skład dawnych fortyfikacji). Pieśniarz, który jest także etnomuzykologiem, zaprezentował wiele swoich utworów, w tym aż dwukrotnie (m.in. podczas bisu) nastrojową piosenkę pt. "Chodźmy chłopcze". 

Mówił też o tekstach Bolesława Leśmiana oraz związkach tego wybitnego poety z Zamościem i Zamojszczyzną. Zachwycał się też zamojską gwarą, której ślady są nadal dostrzegalne w naszym języku (jeszcze przed drugą wojną światową funkcjonował w naszym regionie tzw. język chachłacki, który był zlepkiem słów polskich, ukraińskich, a nawet żydowskich). 

Także inni artyści i pisarze mówili o unikalności atmosfery naszego regionu, która wynika m.in. z jego dawnej wielokulturowości. 

Tak było np. podczas spotkania z Olgą Tokarczuk, która jest uważana za jednego z najwybitniejszych, współczesnych pisarzy polskich (dwukrotnie otrzymała prestiżową Nagrodę Literacką "Nike"). 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy - firma suflidowo
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ?????Treść komentarza: A jak w okręgu nie ma lokalu wyborczego to co ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 16:02Źródło komentarza: Wybory samorządowe. Kandydaci na wójtów, burmistrzów w powiecie zamojskimAutor komentarza: Niesprawiedliwość.Treść komentarza: Mam wątpliwości, czy sprawcy zostaną ukarani za swój bestialski czyn. Biedny Eryk został napadnięty i ciężko pobity do tego stopnia,że leżał na ziemi. Na koniec jakby tego było mało dostał cios lub kilka w twarz.To tragiczne wydarzenie nagrywała i prawdopodobnie rozsyłała prowodyrka napadu. Jaki trzeba mieć charakter ,jakim trzeba być zwyrodnialcem,żeby dokonać takiego czynu ? Eryka ,młodego niewinnego człowieka nie ma już od roku.Czy jego tragiczna śmierć coś znaczy ? Czy doczeka się jakiejkolwiek kary ? Teraz jest ważniejsza ochrona sprawców? Czyż taki nieludzki czyn nie zasługuje na potępienie i karę ? Ludzie przecież młody niewinny człowiek został zakatowany a społeczeństwo dostaje informacje ze sądu, że sprawy są utajnione. Czy to się dzieje naprawdę ?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 11:41Źródło komentarza: Zamość: Proces ws. śmierci Eryka za zamkniętymi drzwiamiAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: Bolszewicy.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: Jasio 1 cy.Treść komentarza: Rząd chce by dzieci były GŁUPIE na POziomie ich ministrów ! Nie może być obywatel mądrzejszy od ministry , głupi obywatel to obywatel łatwo dający się manipulować ! To taki typowy wyborca platformy obywatelskiej - tuman POspolity ! Na wzór szefa partii :)Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:42Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: trwTreść komentarza: Ocena z religii nie była wliczana do średniej, kiedy ja chodziłem do liceum 30 lat temu. Widać jak kościół kat. rozszerzył swoje wpływy. Dobrze, że zostaną one należycie ukrócone.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:35Źródło komentarza: Zmiany w pracach domowych i ocenach z religii. I to od razu po WielkanocyAutor komentarza: BeckerTreść komentarza: Oby tym razem fontanna była sprawna dłużej niż kilka tygodni.... szczególnie w sezonie turystycznymData dodania komentarza: 27.03.2024, 20:41Źródło komentarza: Zamość: Ruszyły prace przy fontannie. W czerwcu ma już działać
Reklama
Reklama