Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 14:35
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Biłgoraj: Mniej światła na ulicach miasta

W najbliższym czasie w Biłgoraju zostanie ograniczone oświetlenie m.in. ścieżek rowerowych czy kościołów. To efekt rosnących kosztów energii elektrycznej.
Biłgoraj: Mniej światła na ulicach miasta

Wdrożenie przez miasto Biłgoraj kompleksowego systemu oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych interesowało radnego Tomasza Bednarza. Pytał m.in. o czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego na terenie miasta oraz możliwość zaprogramowania oświetlenia ulic, aby stworzyć inteligentny system oświetlenia ulicznego. Latarnie ujęte w takim systemie redukują moc oświetlenia, kiedy nie wykrywają ruchu i zwiększają strumień światła, gdy wykryją zbliżającego się pieszego, rowerzystę czy samochód. Radny proponował również, aby powrócić do autobusowej komunikacji miejskiej i inwestować w odnawialne źródła energii. Sugerował również, aby rzadziej kosić trawniki w mieście i sukcesywnie zastępować je łąkami kwiatowymi. 

Okazuje się, że władze miasta mają pomysł na oszczędności. Światła na ulicach z pewnością tej jesieni i zimy będzie znacznie mniej. – Nocne wyłączenia energochłonnych obwodów oświetleniowych stosujemy już od wielu lat. Przerwa nocna trwa od około północy do godz. 5 rano. Całkowicie z eksploatacji zostały wyłączone prawie wszystkie urządzenia doświetlające ścieżki rowerowe i ciągi piesze – tłumaczy burmistrz Janusz Rosłan. W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń oświetleniowych, w tym iluminacji kościelnych.

Problem pojawia się przy stworzeniu inteligentnego systemu oświetlenia. Jest on niezwykle kosztowany i w Biłgoraju nie może być zastosowany. – Wobec rosnących cen energii elektrycznej, wdrożenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w starych budynkach placówek oświatowych i administracyjnych przyczyniłoby się do uzyskania wymiernych oszczędności. Jednak mając na uwadze obecnie realizowane inwestycje, wykonanie takich zadań, bez wsparcia budżetu miejskiego ze środków zewnętrznych, raczej nie będzie możliwe w najbliższym czasie. Wiązałoby się to z wymianą osprzętu, opraw oświetleniowych oraz montażem systemu czujników, a więc wymagałoby znacznych nakładów finansowych. Modernizacja jednego obiektu oświatowego w takim zakresie to wydatek min. 0,5 mln zł – tłumaczy burmistrz Rosłan. Dodatkowo wdrożenie takiego  systemu nie obyłoby się bez konieczności rozbudowy istniejących linii oświetleniowych o dodatkowe kable oraz urządzenia sterujące i zarządzające. Konieczne byłoby wykonanie projektów oraz robót budowlano-montażowych.

Burmistrz wyjaśnia, że przy planowaniu i przygotowywaniu zadań inwestycyjnych po roku 2010, w ramach których budowane były urządzenia oświetleniowe, rozważane były różne koncepcje, w tym także możliwość zastosowania systemów inteligentnego sterowania. – Ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia byliśmy zmuszeni odstąpić od ich przyjęcia. Natomiast przyjęliśmy dużo tańszy sposób ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych LED z wbudowanymi układami redukcji mocy w godzinach nocnych. Tak więc wdrażanie innych, znacznie droższych i dublujących się systemów ograniczających zużycie energii w tym przypadku jest bezzasadne – dodaje włodarz. 

Zapewnia, że przy nowych inwestycjach realizowanych przez miasto oraz spółki miejskie, rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii są uwzględniane i stosowane. Dla przykładu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej planuje szereg przedsięwzięć związanych z  odnawianymi źródłami energii. Jest to m.in. modernizacja kotłowni czy budowa instalacji fotowoltaicznych .

Władze miasta rozważą zwiększenie łąk kwietnych na terenie miasta. Obecnie trawniki miejskie koszone są ze zróżnicowaną częstotliwością w zależności od ich usytuowania. Była również rozważana możliwość powrotu do autobusowej komunikacji miejskiej. – W 2018 r. została wystosowana prośba do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Biłgoraju o rozważenie możliwości utworzenia przejazdów na terenie miasta Biłgoraja poprzez rozszerzenie dotychczasowych linii komunikacyjnych o komunikację miejską. Prośba została pozostawiona bez odpowiedzi – twierdzi włodarz.

Obecnie miasto za energię elektryczną płaci 0,5174 zł netto/kwh. Umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do dnia 31 grudnia 2023 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest pytanie dla inteligentnych więc nie oczekuj odpowiedzi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:30Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A może by była jeszcze gorsza. Poproszę program wyborczy jeżeli jakiś był, życiorys albo CV, osiągnięcia. Mnie do głosowania trzeba przekonać. Chyba że mam głosować jak prawdziwy Polak miernota czyli nie za kimś a przeciwko. Hrubieszów był i zawsze będzie dziurą i burmistrz tego nie zmieni. Znajoma z Lublina wyjechała do Gdyni bo jako biotechnolog ma tam znacznie lepsze perspektywy.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: KiwiTreść komentarza: Było startować w wyborach, „mondralo”Data dodania komentarza: 10.05.2024, 12:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmowe
Reklama
Reklama